پیشرفت شخصیپیشرفت کن

۱۰ ویژگی یک رهبر موفق (قسمت دوم)

ویژگی‌های رهبر موفق چیست؟ آن‌ها چه خصوصیات رفتاری دارند؟ اگر می‌خواهید رهبر خوب و شایسته‌ای باشید بهتر است برخی خصوصیات را در خود پرورش دهید. برخی رفتارها شاخصه انتخاب یک رهبر مناسب هستند بد نیست با آن‌ها در ادامه مطلب آشنا شوید.

 تبدیل کارکنان به رهبرانی موفق

شما ممکن است سرپرست سازمان باشید، اما کسب‌ و کار شما به‌ مراتب راحت‌تر خواهد بود اگر اجازه دهید افراد زیردست شما به‌ عنوان رهبران حوزه خود فعالیت کنند. آن‌ها را در تصمیم‌گیری‌هایشان توانمند کنید و به آن‌ها بیاموزید چگونه ارتباط برقرار کنند. این کار باعث می‌شود از فشارهای شما مقداری کاسته شود، روحیه افراد زیردست شما بهتر شود و نظرات و رویکردهای متفاوتی را به فرهنگ شرکت خود اضافه کنید. چندین رهبر موفق این رویکرد را پیش‌گرفته‌اند. به‌ عنوان‌ مثال، الون ماسک، اخیراً ایمیلی را درباره اهمیت توانمندسازی کارمندان برای کارکنان خود نوشته است. در این ایمیل، او مدیران را با واژه «ایده بد» توصیف کرد. از نظر وی، هر شخص درون شرکت باید مالکیت مسئولیت‌های خود را به عهده بگیرد و تصمیم‌گیری کند.

چه طور باید شروع کرد: دشوار است که این ایده را در محل کاری خود که قبلاً چنین چیزی در آن مطرح نبوده، معرفی کنید؛ اما می‌توانید با گفتن اینکه چقدر به مدیران و کارکنان خود اعتماد دارید شروع کنید و تصمیم‌گیری‌ها را در بخش‌های کوچک‌تر به آن‌ها محول کنید. انتظارات خود را در جلسات مطرح کنید و به کارکنان خود اجازه صحبت کردن بدهید و بگذارید تصمیم‌های خود را مطرح کنند.

فروتن باشید و اشتباهات خود را بپذیرید.

استراتژی‌ها و تصمیم‌گیری‌های شما همیشه خوب پیش نمی‌روند. یاد بگیرید اشتباهات خود را بپذیرید. اگر وانمود کنید که کامل هستید و یا اشتباهات خود را نپذیرید، یکی از این دو مورد اتفاق خواهد افتاد: کارکنان شما از شما خشمگین خواهند شد، اعتقاد دارند که شما نارسیست یا فریبکار هستید و فکر می‌کنند اشتباهات غیرقابل‌ قبول است.

چه طور باید شروع کرد: یادگیری فروتنی سخت است اما شما می‌توانید اصول هسته‌ای خود را به تصویر بکشید. اگر اشتباه کردید آن را بپذیرید و بخندید و از اینکه در مقابل کارکنان خود تحقیر شوید نگران نباشید. شما نیز انسان هستید.

از صبر و شکیبایی برای تثبیت احساسات خود استفاده کنید.

احساسات خود را هنگام تصمیم‌گیری تثبیت کنید و آن تصمیمات را به سمت رویکردی منطقی و دراز مدت هدایت کنید. به‌ عنوان‌ مثال، توسعه مؤثرترین راهبردهای بازاریابی ماه‌ها تا سال‌ها طول می‌کشد، اما اگر در تصمیم‌گیری شتاب‌زده و عاطفی هستید ممکن است استراتژی کوتاه‌ مدتی را انتخاب کنید که پاداشش را به‌ سرعت دریافت کنید، اما هیچ آینده دوری ندارد.

جیف بزوس یکی از نمونه‌های مطرح‌ شده در اینجاست؛ او به‌ عنوان مدیر اجرایی تصمیماتش را با توجه به آینده اتخاذ می‌کند. آمازون یکی از قوی‌ترین و محترم‌ترین شرکت‌های دنیا است، اما سود آن بسیار زیاد نیست. درآمد حاصل از آن به‌ طور مداوم به شرکت بازمی‌گردد و به شرکت کمک می‌کند تا بازارهای جدیدی رشد دهند و فرصت‌های جدید برای گسترش را بررسی می‌کند.

چه طور باید شروع کرد: قبل از تصمیم‌گیری و یا انتخاب یک مسیر به جلو، خود را از وضعیت حذف کنید. وانمود کنید که شما یک ناظر بی‌طرف هستید و در مورد این‌که چگونه به‌ عنوان یک غریبه موقعیت مشابه را توصیه می‌کنید فکر کنید. سپس در مورد عواقب تصمیم‌گیری نه‌ تنها برای یک هفته و یک ماه، بلکه برای بلند مدت فکر کنید.

آگاهی نسبت به خود

استراتژی‌ها و راهکارهایی که امروز جواب می‌دهند، ممکن است فردا به‌ درد نخورند و یک رهبر موفق باید خیلی سریع این مسئله را تشخیص دهد و باید به‌ طور مداوم مهارت‌های تازه بیاموزد و رویکردهای تازه را امتحان کند. رهبرانی که از دیدگاه کارکنان نسبت به خود و نحوه تأثیرگذاری بر نیروی کار، آگاه هستند موفق‌تر به انجام وظایف خود به‌ عنوان مدیر می‌پردازند. اکثر مدیران احساس می‌کنند چون مدیر هستند بهتر از دیگران‌اند اما این احساس مستقیم‌ترین راه به‌سوی ناکامی است. همچنین به یاد داشته باشید دیگران قدرت خواندن ذهن شما را ندارند و صرفاً بر مبنای سخنان و به‌ ویژه اعمالتان شما را قضاوت می‌کنند. اطرافیان به‌ طور خودکار به علت رفتارهای شما آگاه نمی‌شوند بنابراین با فراگیری فنون ارتباط مؤثر از بروز سوءتفاهم‌ها جلوگیری کنید.

چه طور باید شروع کرد: قدم اول شناخت نقاط قوت و ضعف و سپس اقدام جهت رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت است. ممکن است نقطه‌ ضعف شما ناتوانی در توضیح درست وضعیت، بیش‌ ازحد مهربان بودن و سازش باشد. به یاد داشته باشید حتی اگر شما نقاط ضعفتان را نبینید، اطرافیان آن‌ها را می‌بینند. اگر نسبت به خود، آگاه باشید، دیگران مشاهده می‌کنند که شما در حال تلاش برای غلبه بر نقاط ضعف خود هستید و این‌ یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های رهبران موفق است.

در اثبات توانایی و اقتدار خود قاطع باشید.

برای اثبات اقتدار خود قاطعانه تمرین کنید. رهبران عمدتاً تصمیم‌گیرنده هستند، بدین معنی که خودتان برای نتیجه تصمیماتتان پاسخگو خواهید بود. رهبر موفق از رو به رو شدن با عواقب کارهایش نمی‌ترسد. در عوض، بر اساس شواهدی که جمع‌آوری می‌کند به‌ سرعت تصمیم می‌گیرد و به تصمیمات خود پایبند است. این کار نه‌ تنها باعث می‌شود رهبری با اعتبار به نظر برسید، بلکه بین کارکنانتان شما را فردی قاطع جلوه می‌دهد.

شما به‌ عنوان یک رهبر موفق باید بتوانید تصمیمات دشواری را که دیگران از گرفتن آن ترس دارند با قطعیت بگیرید، رهبرانی که خیلی نرم و ملایم باشند، معمولاً قادر به اتمام کارها نخواهند بود و اغلب مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند، باید بتوانید در مواقعی که کارتان ایجاب می‌کند حتی بی‌رحم هم باشید و همچنین بر تصمیمات خود استوار باشید.

چطور باید شروع کرد: برای این‌ که بتوانید رفتار قاطعانه داشته باشید و البته ابراز وجود را در خودتان افزایش دهید بد نیست مهارت‌ها و تمرین‌های زیر را جدی بگیرید

  • منفی و مثبت‌های خود را بشناسید.
  • منطقی مخالفت کنید.
  • مهارت‌های ارتباطی را به کار بگیرید.
مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن