تغذیهتناسب اندامسلامت باش

پروتئین چه تاثیری در چربی سوزی و ماهیچه سازی دارد

شاید تا به حال از ارزش پروتئین برای چربی‌ سوزی اطلاع نداشته‌اید، اگر شما در حال تست کردن برنامه های مختلف غذایی برای لاغری هستید پس حتما باید از نقش پروتئین در این روند آگاه باشید. برای اینکا توصیه می‌کنیم ادامه مطلب را با دقت مطالعه کنید.

وقتی‌که از دانشگاه فارغ‌ التحصیل شدم، اکثر هم‌ دوره‌ای‌هایم با مشکل اضافه‌ وزن درگیر بودند در حالی‌ که چنین مشکلی برای من وجود نداشت. من هنوز می‌توانستم لباس‌های دوران دبیرستانم را بپوشم. اما من نیز مشکلات مربوط به خودم را داشتم، من به طرز وحشتناکی لاغر بودم، به‌ طوری‌ که نزدیکانم به من می‌گفتند که بسیار لاغر و نحیف هستم، کلماتی که من از آن‌ها متنفر بودم هر چند که خودم می‌دانستم که دست‌هایم بسیار درازتر از حالت معمولی هستند که من را همانند یک میمون کرده است.

سرانجام تصمیم گرفتم تا تغییراتی در بدنم و به‌ خصوص بازوهایم ایجاد کنم و تمرین کردن با وزنه را آغاز کردم. اگرچه من توجه خاصی به رژیم غذایی‌ام نداشتم چون غذاهای سالمی را مصرف می‌کردم. سه وعده‌ غذای کامل و یک رژیم غذایی غنی از پروتئین و سبزیجات. بعد از چند سال تمرین کردن با وزنه هنگامی‌که عکس‌های گذشته و الان خودم را مقایسه کردم بسیار شوکه شدم. من تقریباً همانند گذشته بودم و تقریباً هیچ تغییری نکرده بودم. همه این اتفاقات ناخوشایند باعث شد تا من یک مربی را استخدام کنم تا به من کمک کند. ابتدا او رژیم غذایی مناسبی را برای من تدارک دید و پس از مدتی کوتاهی من توانستم کمی وزن اضافه کنم. در ادامه، من تجربیات و نکاتی را که یاد گرفته‌ام را با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

رژیم غذایی و تمرینات کاربردی

به نظر شما کدام‌ یک از آن‌ها مهم‌تر هستند؟ تمرینات شما و یا رژیم غذایی‌تان؟ بسیاری از افراد می‌گویند که ۸۰ درصد آن به رژیم غذایی و ۲۰ درصد آن به تمرینات شما بستگی دارد، اما به‌ عنوان یک مربی شخصی نظر من این است که هرکدام از آن‌ها اهمیت به خصوصی را دارند و برای این که بهترین نتیجه را به دست آورید، باید تمرینات و رژم غذایی‌تان را باهم تنظیم کنید. همان‌طور که می‌دانید فقط تمرین کردن سخت کافی نیست بلکه یک رژیم غذایی سالم نیز نیاز دارید تا در کنار تمرینات شما بتواند به بازسازی بدن شما کمک کند بعلاوه اگر شما از یک رژیم سالم پیروی می‌کنید و تمرینات کافی ندارید نمی‌توانید ماهیچه‌هایتان را به‌ اندازه کافی تحریک کنید تا رشد کنند. پس ورزش کردن و رژیم غذایی مناسب هردو به یک اندازه برای چربی سوزی و ساخت ماهیچه اهمیت دارند.

میزان کالری مصرفی

دگرگونی موفق بدن با یک درک درست از کارکرد آن به دست می‌آید. برای چربی سوزی شما باید کالری بیشتری را نسبت به کالری مصرفی بسوزانید. پس‌ از آن سلول‌های چربی کوچک‌تر شده و بدن آن‌ها را برای تولید انرژی مصرف می‌کند. ساختن ماهیچه زمانی اتفاق می‌افتد که شما کالری اضافی دریافت می‌کنید. کالری‌های اضافی باعث بزرگ‌تر شدن فیبرهای ماهیچه‌ای شده و شما به‌ تدریج ماهیچه‌های قوی‌تری خواهید داشت و متابولیسم شما نیز به میزان قابل‌ توجهی بالا خواهد رفت.

پروتئین؛ مواد مغذی ماهیچه‌ساز

کمبود پروتئین، دلیل اصلی شکست من در ماهیچه سازی بود. من هنوز از اهمیت پروتئین خبر نداشتم تا زمانی که مربی من مقدار مشخصی از آن را در برنامه رژیم غذایی من اضافه کرد، که نتیجه بسیار خوبی را برای من در برداشت و باعث کاهش چربی‌هایم شد بدون این‌که مجبور باشم گرسنگی را تحمل‌کنم. اضافه کردن پروتئین به رژیم غذایی، می‌تواند از راه‌های مختلفی به شما کمک کند که در ادامه آن‌ها را خواهید فهمید.

مدت‌زمان بیشتری شما را سیر نگه می‌دارد

 دلیل اصلی که اکثر افراد قادر به ادامه رژیم غذایی خود نیستند این است که آن‌ها همیشه گرسنه‌اند. محدود کردن غذاها و کالری مصرفی در آخر باعث افزایش حس گرسنگی خواهد شد و شما با اضافه کردن پروتئین به وعده‌های غذایی به‌خوبی می‌توانید از ایجاد حس گرسنگی جلوگیری کنید.

تقویت متابولیسم

از بین تمام درشت مغذی‌ها (پروتئین، چربی، کربوهیدرات)، پروتئین بیشترین انرژی را برای هضم توسط بدن نیاز دارد و درصد زیادی از پروتئین مصرفی، توسط بدن شما برای تأمین انرژی جهت هضم آن مصرف می‌شود.

 ساخت و نگه‌داری از ماهیچه‌ها

ماهیچه‌ها به‌ خودی‌ خود، از آنجا که بافت‌های زنده‌ای هستند، به انرژی زیادی جهت باقی ماندن نیاز دارند. پروتئین یک درشت ‌مغذی است که بدن شما قادر به ذخیره آن نیست ، پس به همین دلیل بسیار حیاتی است که برای حفاظت و ساخت ماهیچه‌ها باید مقدار زیادی از آن را مصرف کنید.

منابع غنی از پروتئین

در ابتدا شما باید صبحانه‌ای کامل را مصرف کنید، سعی کنید از تخم‌مرغ و ماست استفاده کنید. منابع پروتئین حیوانی می‌توانند بهترین و کامل‌ترین نوع پروتئین باشند زیرا دارای منابع غنی از آمینواسیدها هستند که برای ماهیچه سازی بسیار مهم و ضروری هستند. البته سعی کنید پروتئین‌های خود را از منابع گوناگون دریافت کنید زیرا شما به مواد مغذی دیگری نیز نیازمند هستید. برای کسانی که گیاه‌خوار هستند و یا رژیم غذایی آن‌ها بیشتر به سمت گیاه‌خواری متمایل است، تأمین مقدار پروتئین روزانه کمی چالش‌برانگیزتر خواهد بود و باید سعی کنند منابع غذایی گسترده‌تری استفاده کنند.

نتیجه

ماجرای دگرگونی بدن می‌تواند لحظات هیجان‌انگیز و چالش‌برانگیزی را برای شما به ارمغان بیاورند و به شما کمک می‌کنند تا بدن خود را به بهترین نحو شکل دهید. ترکیب یک رژیم غذایی عالی با ورزش و تمرینات مداوم، به شما کمک خواهد کرد که هدف خود را در مدت‌ زمان کمتری کسب کنید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن