تغذیهسلامت باش

خواص انار در درمان چه بیماری هایی تاثیر دارد (قسمت سوم)

خواص انار چیست؟ انار را میوه بهشتی می‌نامند که خواستگاه اصلی آن ایران است. فواید انار آنقدر فروان است که مورد توجه بیشتر پزشکان و محققان قرار گرفته است.

خواص انار در مبارزه با سرطان پروستات

سرطان پروستات شایع‌ترین نوع سرطان در مردان است. در مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که عصاره انار می‌تواند تولید سلول‌های سرطانی را کاهش دهد و حتی باعث ایجاد آپوپتوزیس (مرگ سلولی) در سلول‌های سرطانی شود. PSA (آنتی ژن مخصوص پروستات) یک نشانگر خونی برای تشخیص سرطان پروستات است. این فاکتور در مردان مستعد ابتلا به سرطان پروستات در یک دوره کوتاه مدت دو برابر می‌شوند و به شدت در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند. جالب توجه است، که در یک مطالعه انسانی نشان داده شد، مصرف ۲۳۷ میلی‌لیتر (۸ اونس) آب انار روزانه زمان دو برابر شدن PSA را از ۱۵ ماه به ۵۴ ماه افزایش می‌دهد که این بازه زمانی بسیار زیاد و قابل توجه است. در مطالعه دیگری برای پیگیری این مطلب، پیشرفت مشابهی با استفاده از یک نوع عصاره انار به نام POMx یافت شد که تأیید کننده خاصیت فوق‌العاده آب انار برای پیشگیری از این بیماری است.

آب انار ممکن است به درمان اختلال نعوظ کمک کند

آسیب اکسیداتیو می‌تواند جریان خون را در تمام قسمت‌های بدن، از جمله بافت نعوظ، کاهش دهد. نشان داده شده است که آب انار در افزایش جریان خون و پاسخ نعوظ در خرگوش مفید است. در مطالعه ۵۳ مرد مبتلا به اختلال نعوظ، انار ظاهراً دارای مزایایی بود، اما از نظر آماری معنی دار نبود.

خواص انار می‌تواند به جلوگیری از عفونت‌های باکتریایی و قارچی کمک کند

ترکیبات گیاهی انار می‌توانند به مبارزه با میکروارگانیسم‌های مضر کمک کنند. به عنوان مثال، نشان داده شده است که این ترکیبات در برابر رشد برخی از انواع باکتری‌ها، و نیز مخمر Candida albicans مفید هستند. اثرات ضد باکتریایی و ضد قارچی می‌تواند برای محافظت دهان در برابر عفونت و التهاب دهان و لثه بسیار مؤثر باشد. این موضوع شامل مواردی مانند التهاب لثه، پریودنتیت و دنچر استوماتیت می‌شود.

انار می‌تواند حافظه را بهبود بخشد

شواهدی وجود دارد که انار قادر است حافظه را بهبود ببخشد. در یک مطالعه در بیماران جراحی شده، استفاده از ۲ گرم عصاره انار، بعد از جراحی مانع از کمبود حافظه‌ی آنها شد. مطالعه دیگری در ۲۸ سالمند مبتلا به شکایت از ضعف حافظه نشان داد که مصرف ۲۳۷ میلی‌لیتر (۸ اونس) آب انار روزانه به طور معنی داری نشانگرهای حافظه کلامی و بصری را بهبود می‌بخشد. همچنین شواهدی از مطالعات در موش‌ها وجود دارد که انار می‌تواند در مبارزه با بیماری آلزایمر مؤثر باشد.

انار می‌تواند عملکرد ورزشی را بهبود بخشد

انار غنی از نیترات‌های مفید لازم در یک رژیم غذایی مناسب است که نشان می‌دهد می‌تواند عملکرد ورزشی را بهبود بخشد. در یک مطالعه بر روی ۱۹ ورزشکار در حال تمرین بر روی تردمیل، مصرف ۱ گرم عصاره انار ۳۰ دقیقه قبل از ورزش به طور قابل توجهی افزایش جریان خون آنها را نشان داد که این مورد منجر به تأخیر در شروع خستگی و افزایش بهره‌وری در ورزش می‌شود. مطالعات بیشتر مورد این موضوع نیاز است، اما به نظر می‌رسد انار برای عملکرد فیزیکی مفید است، مثل آب گوجه‌فرنگی.

چه چیزهای دیگری؟

اگر می‌خواهید از مزایای سلامتی مندرج در این مقاله بهره‌مند شوید، می‌توانید دانه‌های انار را بخورید یا آب انار را بنوشید. در پایان مطلب و مخلص کلام، انار یکی از سالم‌ترین غذاها در این سیاره است. آن‌ها مزایای فراوانی دارند و ممکن است بتوانند به کاهش خطر ابتلا به انواع بیماری‌های خطرناک کمک کنند.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن