تغذیهسلامت باش

پروبیوتیک های طبیعی برای سلامتی و ایمنی روده

پروبیوتیک‌ها میکرو ارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که می‌توانند سلامت روده‌تان را وقتی به مقدار کافی مصرف شوند، افزایش دهند. انواع متفاوت و طیف گسترده‌ای از آن‌ها وجود دارد که بسیار سودمند هستند. آن‌ها همچنین باعث افزایش سلامت دستگاه گوارش و ایمنی بدن می‌شوند.

شما آن چیزی هستید که می‌خورید. این موضوع تا حدی درست است. واقعیت عمیق‌تر از این حرف‌ها است و بهتر است بگوییم شما آن چیزی هستید که جذب می‌کنید.  همه غذاهای دنیا را هم بخورید اگر بدن شما به‌ خوبی فرایند هضم و جذب را انجام ندهد، اتفاق چندانی نیفتاده است. امروزه ما متوجه شده‌ایم که سلامت روده نه‌ تنها برای هضم بلکه برای سلامت و ایمنی کلی بدن مهم است و مهم‌تر از آن پروبیوتیک‌های طبیعی هستند که شما باید در عادت‌های غذایی‌تان برای داشتن روده‌ای سالم، آن‌ها را مصرف کنید.

پروبیوتیک و سلامت روده‌تان

روده یا میکروبیوم شما، مجموعه‌ای است از باکتری‌هایی که برای عملکرد بدن شما بسیار مهم هستند. اکثریت دی آن ای در بدن شما درواقع توسط اشکالات روده مورد استفاده قرار می‌گیرند، به لحاظ فنی شما بیشتر باکتری هستید تا انسان. این اشکالات روده با محافظت از شما در مقابل میکروب‌ها، تجزیه مواد غذایی برای آزادسازی انرژی، ساخت ویتامین‌ها و حتی کنترل خلق‌ و خوی شما، شما را زنده نگه می‌دارند. وقتی توازن باکتری‌های خوب و بد به هم می‌ریزد، نشانه‌های آن می‌تواند مواردی باشد که در زیر آمده است.

  • یبوست
  • گاز معده اضافی
  • اسهال مزمن
  • بوی بد دهان
  • پوسیدگی و گرفتگی
  • عدم تحمل مواد غذایی و تهوع

سیستم ایمنی بدن شما ممکن است همچنین ابتلا به بیماری‌های ساده‌تر را سرکوب سازد. تعادل روده شما می‌تواند با چیزهایی مثل شکر، آنتی‌بیوتیک، الکل، کمبود فعالیت فیزیکی، سیگار کشیدن و عدم خواب کافی و خیلی مسائل دیگر به هم بریزد. چطور سلامت روده‌تان را افزایش دهید؟ شما این کار را به‌ راحتی به کمک پروبیوتیک‌ها می‌توانید انجام دهید.

مواد غذایی دارای پروبیوتیک طبیعی که باید جزو رژیم غذایی شما شوند

ازآنجایی‌که شما تا حد زیادی به باکتری‌های خوب روده نیاز دارید، در ادامه منابع غذایی مفیدی که می‌توانید این باکتری‌ها را در آن پیدا کنید آمده است.

کامبوچا: کامبوچا نوشیدنی تخمیر شده است که پر از پروبیوتیک است. این نوشیدنی از چای سیاه یا سبز شیرین به دست می‌آید. بسیاری از برندها اکنون مواد دیگری ازجمله زنجفیل، چای یا عصاره سبزیجات به آن اضافه می‌کنند. کامبوچا اکنون بین مردم بسیار مشهور است و به‌ راحتی هم پیدا می‌شود. بهتر است که با ۴ اونس در روز شروع کنید و می‌توانید آن را با شکم خالی در صبح یا هر زمان از روز مصرف کنید.

کفیر: کفیر درست مثل کامبوچا است از این‌ جهت که نوشیدنی تخمیری است اما از شیر گرفته می‌شود. ممکن است کمی عجیب به نظر برسد اما فوق‌العاده مقوی و سالم است. از دانه‌های کفیر که از نژاد باکتری‌هایی هستند که محتوای پروبیوتیک شیر را تأمین می‌کنند، ساخته می‌شود. همچنین پر از مواد مغذی و پروتئین است و منبع مناسب‌تری از پروبیوتیک نسبت به ماست است. شما می‌توانید آن را به‌ عنوان چاشنی سالاد یا حتی در پخت‌ و پز مصرف کنید.

خیار شور: شما باید به دنبال خیارهایی باشید که در آب و نمک خیس خورده باشد و با استفاده از اسیدلاکتیک خود تخمیر شده باشد. خیار شورهای سرکه‌ای حاوی پروبیوتیک نیستند. خیار شور ها همچنین به شما ویتامین K می‌دهند و کالری بسیار کمی دارند.

میسو: میسو، مواد غذایی ژاپنی است که با تخمیر سویا با نمک و قارچی به نام کجی به دست می‌آید. به خمیر تبدیل می‌شود و مناسب استفاده در سوپ است. علاوه بر پروبیوتیک، میسو منبع فوق‌العاده‌ای از پروتئین، فیبر، ویتامین، مواد معدنی و مغذی است.

ماست: بسیاری از انواع تجاری ماست بیشتر از اینکه مواد غذایی سالمی باشند دسر هستند، بخصوص ماست‌های میوه‌ای. بیشتر این بسته‌های رنگارنگ ماست حاوی شکر زیادی هستند. به دنبال ماست‌های طبیعی و بدون طعم‌ دهنده باشید و اطمینان حاصل کنید که روی بسته‌ بندی آن، محتویاتش نوشته شده باشد. اگر بسته‌ بندی آن به‌ طور مشخص از محتویات آن نگفته است، بهتر است که آن ماست را مصرف نکنید.

کلم ترش: برای خوردن کلم ترش، منتظر یک لیوان آبجو یا چیزهای دیگر کنار آن نباشید. دقیقاً مثل خیار شور، کلم ترش کلمی ریز شده است که از تخمیر اسیدلاکتیک و باکتری به وجود آمده است. تهیه آن ساده است و می‌تواند ماه‌ها در یخچال بماند. علاوه بر پروبیوتیک، ویتامین ث، ویتامین ب و آنتی‌اکسیدان هم دارد. به‌ راحتی می‌توان آن را در کنار سوسیس، در ساندویچ و حتی در بخارپز از آن استفاده کرد.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن