پزشکیسلامت باش

علائم و علل سقط جنین و بارداری مجدد

به از دست دادن جنین قبل از هفته بیستم سقط جنین گفته می‌شود. اصطلاح پزشکی آن، یعنی از دست دادن خود به خود جنین. ۵۰ درصد حاملگی‌ها با سقط جنین همراه است. در این میان  ۸۰ درصد آن‌ها در سه ماه اول رخ می‌دهد. البته احتمال سقط در ماه‌های بالاتر نیز وجود دارد.

علائم

با مشاهده این علائم سریع‌تر به پزشک مراجعه نمایید.

 علل

  • عفونت
  • شرایط پزشکی مادر، مانند دیابت و مشکلات تیروئید
  • مشکلات هورمونی
  • پاسخ‌های ایمنی بدن
  • مشکلات فیزیکی مادر
  • ناهنجاری‌های رحم

زنان در معرض سقط جنین کدام‌اند ؟

  • بارداری بیش از ۳۵ سال سن
  • بیماری‌های خاص مانند دیابت و مشکلات تیروئید
  • داشتن سابقه سه یا چهار سقط
  • گاهی اوقات سقط جنین بر اثر ضعف گردن رحم رخ می‌دهد. ضعف گردن رحم باعث می‌شود رحم نتواند جنین را نگه‌دارد. سقط براثر ضعف گردن رحم در سه ماه دوم رخ می‌دهد. معمولا سقط جنین با پاره شدن کیسه آب و بیرون زدن جفت همراه است. خوشبختانه ضعف گردن رحم قابل درمان است.

چگونگی تشخیص و درمان ؟

برای اینکه بدانید آیا دچار سقط جنین شده‌اید یا نه باید به بدن خود بیشتر توجه داشته باشید. خونریزی از علائم شایع سقط است. اگر خونریزی شدید و همراه با تب و لرز است بالافاصله به پزشک مراجعه کنید. این علائم میتواند ناشی از عفونت نیز باشد. احتمال سقط را می‌توان با آزمایش لگن، آزمایش خون و بررسی رحم تشخیص داد. گاهی اوقات در زمان سقط  بدون عمل جراحی می‌توان محتویات رحم را خارج کرد. تا جای ممکن بهتر است صبر کرد تا از عمل جراحی خودداری شود. با بررسی هورمون‌های بارداری می‌توان از سقط جنین پیشگیری کرد.

بعد از قطع خونریزی ناشی از سقط می توان فعالیت‌های عادی را از سر گرفت. حتی زنان می‌توانند دوباره حامله شوند. انجام آزمایشات خون و آزمایش‌های ژنتیکی کمک می‌کند تا از سقط دوم پیشگیری شود. البته باید ارزیابی‌هایی در مورد التهاب‌های لگن نیز صورت گیرد.

آیا می توان بعد از سقط جنین دوباره حامله شد ؟

حدود ۸۰ درصد زنان بعد از سقط جنین‌ حاملگی طبیعی دارند. لزوما سقط جنین به معنی مشکل در باروری نیست. ۱ تا ۲ درصد زنان ممکن است سقط جنین را سه بار یا بیشتر تکرار کنند اما بچه‌دار شوند. تنها کافی است تحت مراقبت‌های پزشکی قرار بگیرند.

فاصله زمانی بین سقط جنین و حاملگی دوباره چقدر باشد ؟

برای حاملگی مجدد بهتر است از یک دوره قاعدگی تا سه ماه منتظر بمانید. برای جلوگیری از سقط مجدد مراقبت‌های بهداشتی و حمایت اولیه از رحم را انجام دهید. زمانی که یک زن از لحاظ جسمی و روحی آمادگی بارداری داشته باشد بعد از سقط می‌تواند اقدام به بارداری‌ کند. هرگز زنی که سقط جنین انجام داده را سرزنش نکنید. باید از چنین زنانی حمایت روحی روانی شود.

پیشگیری

معمولا سقط جنین به دلایل غیرطبیعی در بارداری رخ می‌دهد. اغلب سقط‌ها قابل پیش‌گیری نیست. با انجام برخی آزمایش‌ها می‌تواند احتمال سقط جنین را حدس زد. درمان بیماری‌های مادر نقش موثری در داشتن بارداری موفق دارد.

مطالب مرتبط
منبع
webmd
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن