پزشکیسلامت باش

عادت‌های غلط دوران بارداری چیست؟ وزن ایده‌آل زنان باردار چقدر است؟

در این مقاله می‌خواهیم از عادات بد رژیم غذایی در دوران بارداری صحبت کنیم. برخی از این عادت‌های غلط دوران بارداری می‌تواند منجر به افزایش وزن در زنان باردار می‌شود. در صورتی که نیاز نیست زنان باردار خیلی وزن اضافه کنند، به همین دلیل در انتها افزایش وزن ایده‌آل برای زنان باردار را بیان کرده‌ایم.

عادت‌های غلط دوران بارداری

بیماری صبحگاهی: یکی از اشتباهات رایج زنان باردار حذف وعده صبحانه است. دلیل این کار داشتن حالت تهوع و استفراغ هنگام صبح است. صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم به شمار می‌رود، بنابراین نباید آن را حذف نمود. حالت تهوع و استفراغ در صبح زود ناشی از تغییرات هورمونی یا کاهش قند خون در زنان باردار است. اغلب این حالت در سه ماه اول بارداری مشاهده می‌شود که برای کنترل آن زنان باردار می توانند غذاهای بدون بو را در وعده صبحانه قرار دهند.

هوس غذایی: زنان باردار مدام میل شدیدی به یک غذا یا ماده غذایی پیدا می‌کنند. میل به مواد غذایی ناشی از اشتیاق بدن برای جذب ماده مغذی موجود در این غذاها است. توجه داشته باشید این میل شدید لزوماٌ برای خوردن همان ماده غذایی نیست، در نتیجه برای تأمین مواد مغذی مورد نظر بهتر است خوراکی‌هایی مصرف شود که سالم‌تر هستند، نه هر خوراکی که هوس کرده‌اید.

خوردن به اندازه دو نفر: یکی از اشتباهات زنان باردار مصرف بیش از حد کالری، تنها به دلیل باردار بودنشان است، زنان باردار به بهانه تغذیه مناسب جنین مقدار بیشتری غذا می‌خورند. جالب است بدانید که لازم نیست حجم و مقدار مواد غذایی در سه ماه اول بارداری تغییر کند، بلکه تنها بعد از ماه سوم باید حجم غذای مصرفی را در دو دوره سه ماهه ۱ تا ۴ پوند بالا برد.

افزایش وزن دوران بارداری

به سختی می‌توان گفت افزایش وزن در دوران بارداری به خاطر وزن گرفتن نوزاد است. گاهی این افزایش وزن ناشی از چاق شدن مادر  بر اثر عادت‌های غلط در دوران بارداری است. توجه داشته باشید پیروی از رژیم غذایی بد در دوران باردای منجر به چاق شدن مادر می‌شود. در صورتی که مقدار کالری مورد نیاز برای مادر بستگی به قد و وزن و میزان فعالیت او در دوران بارداری دارد. دریافت بیش از اندازه کالری می‌تواند منجر به چاقی مادر و بالا رفتن خطر زایمان زودرس شود.

اغلب زنان باردار در سه ماه اول بارداری تا دو کیلو وزن اضافه می‌کنند. در صورتی‌ که زنان در سه ماه اول بارداری باید وزن خود را ثابت نگهدارند و در دوره سه ماه دوم و سوم وزن اضافه کنند. زنان با وزن طبیعی باید در دوره دوم و سوم بارداری وزن خود را حدود ۱ پوند در هر هفته افزایش دهند. توجه داشته باشید افراد دارای اضافه‌ وزن و چاقی باید مقدار کمتری وزن اضافه کنند. دستورالعمل افزایش وزن دوران حاملگی به شکل زیر است.

  •  افراد با وزن کم: ۱۲٫۷ تا ۱۸ کیلوگرم اضافه کنند.
  • افراد با وزن متوسط: ۱۱٫۳ تا ۱۵٫۸ کیلوگرم اضافه کنند.
  • افراد با اضافه‌ وزن: ۶٫۸ تا ۱۱٫۳ کیلوگرم اضافه کنند.
  • افراد چاق: ۵ تا ۹ کیلوگرم اضافه کنند.

و دستورالعمل افزایش وزن برای زنانی که دوقلو دارند به شکل زیر است.

  •  افراد با وزن کم: ۲۲٫۶ تا ۲۸٫۱ کیلوگرم اضافه کنند.
  • افراد با وزن متوسط: ۱۶٫۷ تا ۲۴٫۵ کیلوگرم اضافه کنند.
  • افراد با اضافه‌وزن: ۱۴ تا ۲۲٫۶ کیلوگرم اضافه کنند.
  • افراد چاق: ۱۱٫۳ تا ۱۹ کیلوگرم اضافه کنند.
مطالب مرتبط
منبع
livescience
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن