پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

فعالیت فیزیکی کودکان و نقش آن در جلوگیری از افسردگی کودکان

کودکی بدون شک حساس‌ترین مرحله زندگی هر انسانی است. عدم فعالیت فیزیکی کودکان در این دوره باعث مشکلات جسمی آنها مثل چاقی و هم مشکلات روانی خواهد شد. مطالعات نشان داده اند که فعالیت فیزیکی کودکان تاثیر به سزایی در سلامت جسمی و روانی آنها دارد.

جلوگیری یا درمان افسردگی در دوران کودکی

تأثیر ورزش برای محافظت در برابر افسردگی در بزرگ‌سالان و جوانان به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته است. با این حال، آیا این مساله تأثیری در کودکان دارد یا خیر. در حال حاضر، یک مطالعه جدید در نروژ نشان می‌دهد، کودکانی که فعالیت متوسط و شدید را انجام می‌دهند؛ به نوعی که باعث نفس نفس زدن و عرق کردن آنها شود، احتمال بروز افسردگی در آنها کاهش می‌یابد.

ممکن است تعجب آور باشد که بدانیم کودکان می‌توانند مثل بزرگ‌سالان افسردگی داشته باشند. برآوردها نشان می‌دهد که در هر کشوری، حدود ۵ درصد از کودکان و نوجوانان دارای افسردگی هستند. کودکانی که دچار اختلالات یادگیری، رفتاری، اضطراب و همچنین کودکان تحت استرس و یا کودکانی که خانواده خود را از دست داده‌اند یا خانواده‌هایشان سابقه افسردگی دارند، بیشتر در معرض خطر افسردگی قرار می‌گیرند. علائم افسردگی در کودکان لزوماً مشابه آنچه در بزرگ‌سالان وجود دارد، دیده نمی‌شود. این علائم ممکن است شامل: پریشانی مکرر، افزایش خشم و یا خصومت، از دست دادن علاقه به فعالیت‌های که قبلاً لذت می‌برد، از دست دادن اشتها و یا تغییر در عادات غذایی، مشکلات روابط و ارتباطات ضعیف و انزوای اجتماعی است.

آیا فعالیت فیزیکی کودکان را از افسردگی محافظت می‌کند؟

طی یک تحقیق از فعالیت‌های فیزیکی کودکان که با استفاده از شتاب سنجی که در به دور کمر کودکان در ۲۴ ساعت روز و به مدت ۷ روز متوالی به استثنا زمان دوش گرفتن بسته شده، نشان می‌دهد. بچه‌هایی که در سن ۶ و ۸ سالگی از نظر جسمی فعال بودند تا ۲ سال آینده، کمتر دچار افسردگی و مشکلات مشابه آن می‌شدند.

مزایای فعالیت فیزیکی متوسط و شدید

فعالیت بدنی متوسط تا شدید به عنوان فعالیتی تعریف شده است که به اندازه کافی شدید است تا فرد عرق کند و به نفس نفس بیفتد. محققان دریافته‌اند فعالیت بدنی شدید ممکن است خطر ابتلا به افسردگی را کاهش دهد زیرا فعالیت فیزیکی کودکان ممکن است باعث حواس پرتی آنها شود و فرصت نشخوار فکری در مورد تجربه‌های منفی را کاهش دهد.در قالب ورزش، فعالیت بدنی کودکان فرصت‌هایی برای افزایش عزت نفس را فراهم می‌آورد، همچنین کودکانی که ورزش می‌کنند اجتماعی‌تر از کودکانی هستند که ورزش نمی‌کنند و در فعالیت‌های همسالان شرکت نمی‌کنند. با توجه به اینکه تقریباً تمام کودکان می‌توانند فعالیت بدنی خودشان را به عنوان یک هدف قابل دسترس افزایش دهند، تاثیری که این مساله بر جامعه خواهد گذاشت قابل توجه خواهد بود.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن