پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

حیوانات خانگی و حضور مفیدشان برای سلامت ذهنی افراد

بررسی‌های انجام‌شده توسط ۱۷ مقاله دانشگاهی نشان داده است، افرادی که حیوانات خانگی دارند، مشکلات سلامت ذهنی‌شان بهبود پیداکرده است.

این پژوهش با بررسی صحبت‌های مالکین حیوانات خانگی، راهکارهای متفاوتی را که حیوانات خانگی به آن‌ها در جهت رسیدن به آرامش مورد نیاز داشته‌اند، نشان داده است. برای نمونه، مطالعه بزرگی با انجام مصاحبه با افرادی که از مشکلاتی مانند افسردگی، اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی یا اختلال استرس پس از حادثه رنج می‌برند، انجام‌ شده است. یافته‌ها نشان داده است که یک حیوان خانگی به افراد، حسی عمیق از «امنیت هستی‌شناختی» می‌بخشد که احساس پایداری، دوام و معنا در زندگی آن شخص است.

حیوانات خانگی و سلامت ذهنی بیماران

دکتر هلن لوییز بروکس از دانشگاه لیورپول بریتانیا که روی مسائل و مشکلات سلامت ذهنی و حیوانات خانگی بررسی‌های انجام داده است، با جستجوی ۹ پایگاه داده پزشکی و مرور ۸۰۰۰ مقاله پیش از رسیدن به بررسی عمیق ۱۷ مقاله در بین آن‌ها، به دنبال تأثیرات داشتن گربه، سگ، همستر، فنچ و حتی ماهی قرمز روی سلامت افراد با داشتن بیماری‌های ذهنی بوده‌ است.

مطالعات نشان داده‌اند که حیوانات خانگی به این افراد کمک کرده تا احساساتشان را کنترل کرده و حواسشان را نسبت به علائم شرایط سلامت کنونی ذهنی‌شان دور کرده است. حیوانات خانگی عشقی بی‌قید و شرط و احساس پشتیبانی و حمایتی را با خود به همراه دارند و موجب می‌شوند تا احساسات نگرانی، پریشانی و تنهایی به سراغ افراد نرود و در این زمینه آن‌ها را کمک می‌کنند. علاوه بر این، برخی از مالکین حیوانات خانگی بیان کرده‌اند که حیوان خانگی آن‌ها، مجبورشان کرده تا با دنیای خارج در ارتباط باقی‌مانده و در فعالیت‌های جسمانی شرکت کنند. برخی از حیوانات خانگی مانند سگ‌ها، موجب تشویق به داشتن تعاملات اجتماعی و تقویت پیوندها و ارتباطات بین افراد می‌شوند.

داشتن حیوان خانگی

داشتن یک حیوان خانگی به افراد کمک می‌کند تا احساس داشتن هویت، ارزشمندی درونی، و معناداری وجودی داشته باشند. یکی از مشارکت‌کنندگان در پژوهش‌های فوق مطرح کرده است که:

زمانی که خیلی افسرده بودم، و قصد خودکشی داشتم، تنها چیزی که مرا از انجام این کار بازمی‌داشت، این بود که خرگوش‌ها بعد از من چه‌ کار خواهند کرد. این اولین چیزی بود که به ذهن من رسید، و من به خودم گفتم، من نمی‌توانم خودکشی کنم، خرگوش‌ها به من نیاز دارند.

دکتر کلی راشتون نیز در ارتباط با اهمیت این یافته‌ها بیان کرده است که، ما احساس می‌کنیم که مالکیت یک حیوان خانگی، سهمی ارزشمند برای سلامت ذهنی دارد، و می‌بایست آن را وارد برنامه‌های مراقبتی از بیماران کنیم. و در ادامه دکتر بروکس می‌گوید: «پژوهش‌های بیشتری نیاز است تا ماهیت و خاستگاه این رابطه را مورد آزمون قرار دهیم و طیف نقش‌ها و انواع حمایت‌هایی که از طرف حیوانات خانگی برای سلامت ذهنی افراد وجود دارد را شناسایی کنیم.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن