پیشرفت شخصیپیشرفت کن

چگونه در یک مذاکره طرف مقابل را متقاعد کنیم

هنر متقاعد کردن، چیزی که همه ما از آن بهره برده‌ایم حال چه fه صورت یک فروشنده که در حال متقاعد کردن مشتری است و یا حتی یک مادر که می‌خواهد کودکش را متقاعد کند تا زود بخوابد. متقاعد کردن چیزی است که نقش مهم آن‌را نمی‌توان انکار کرد.

نقشی که تعیین‌کننده سرنوشت سخنرانی‌ها و مناظرات است. سخنرانی یک شخص فروشنده برای فروش یک محصول نمونه خوبی برای درک اهمیت این موضوع است و یا حتی جدا از فروختن، گاهی اوقات افرادی را نیز می‌بینیم که در مورد یک ایده یا موضوع صحبت می‌کنند و تلاش می‌کنند تا آن‌را اثبات کنند. متقاعد کردن هنری است که اکثر افراد از آن به‌خوبی استفاده می‌کنند پس اگر شما نیز می‌خواهید جزو آن‌ها باشید مطلب را دنبال کنید، تا بتوانید یک سخنرانی موفق را ارائه دهید.

انتخاب یک موضوع

قدم اول در ارائه یک سخنرانی موفق، ایجاد یک موضوع مناسب است. موضوعی که حضار و شنوندگان به‌خوبی با آن ارتباط برقرار کند ازاین‌رو، باید به‌گونه‌ای باشد تا در اولین بار بتواند نظر حضار را به خود جلب کند. در ادامه با روش‌هایی آشنا می‌شوید که به شما کمک می‌کنند تا موضوع موردنظر خود را به‌خوبی انتخاب کنید.

تجمع ایده‌ها: یکی از بهترین روش‌های ساخت یک موضع، جمع‌کردن ایده‌ها است. یک لیست از موضوعاتی که در نظر دارید را تهیه کنید سپس آن‌ها را بر اساس معیارهای شنوندگان خود بسنجید، ببینید شنوندگان شما از چه چیزی استقبال می‌کنند. در آخر با در نظر گرفتن معیارها و علایق حضار، موضوعاتی که کمتر کاربردی هستند را حذف کنید. این کار را ادامه دهید تا زمانی که بتوانید موضوع مناسب خود را پیدا کنید.

موضوع ارائه را بر اساس خواسته حاضران در نظر بگیرید

سعی کنید با ذهنیت افراد شنونده ارتباط برقرار کنید. این‌که بفهمید چه چیزی را دوست دارند بشنود یک نقطه عطف به‌حساب می‌آید.برای مثال اگر شنوندگان شما افراد جوان هستند پس بهتر است متناسب با سطح درک و فهم آن‌ها صحبت کنید. سبکی که آن‌ها حرف می‌زنند، طرز تفکر، همه این‌ها معیارهایی هستند که باید در نظر بگیرید. اگر ارائه شما خسته‌کننده و بی‌اهمیت باشد، شما عملاً شنوندگان خود را ازدست‌داده‌اید و این به اعتبار شما نیز لطمه وارد خواهد کرد. همیشه از خودتان این سؤالات را بپرسید تا بتوانید نیازهای شنوندگان را تشخیص دهید.

  • چه کسانی برای سخنرانی من شرکت خواهند کرد؟
  • اهداف آن‌ها چیست؟
  • چه چیزی به آن‌ها انگیزه می‌دهد؟
  • به چه ارزش‌هایی اهمیت می‌دهند؟

موضوع خود را شخصی کنید

برای تغییر دادن ذهنیت شنوندگان خود ابتدا باید نظر آن‌ها را به‌ خوبی جلب کنید و بعد از آن سعی کنید یک داستان شخصی را به آن اضافه کنید. از یک تجربه شخصی برای درک بهتر موضوع استفاده کنید. اما تجربه‌های شخصی از کجا می‌آیند؟ در واقع آن‌ها، حاصل دانش و یادگیری عمیقی است که در طول یک مدت مشخص به دست آورده‌اید. پس باید پشتوانه علمی کافی را برای بیان تجربه‌های شخصی خود در نظر بگیرید تا به شنوندگان و حضار خود نشان دهید که موضوع مورد بحث چقدر برای شما اهمیت دارد.

محتوای خود را مرتب کنید

محتوایی که شما ارائه می‌دهید باید از یک نظم خاص پیروی کنند در غیر این صورت حضار خود را در همان چند لحظه اول ارائه از دست خواهید داد. پیام خود را تا حد ممکن ساده‌سازی کنید و آن‌را به بهترین شکل به ذهن مخاطبین انتقال دهید. کلید یک سخنرانی موفق همین نکته نه‌چندان ساده است که اکثراً آن‌را نادیده می‌گیرند. اما چگونه آن‌را انجام دهیم؟ ابتدا یک طرح کلی از موضوع خود را بیان کنید، این کار علاوه بر حفظ انسجام، موضوع شما را به صورتی مختصر و مفید انتقال می‌دهد اکنون به جزئیات موضوع خود بپردازید و آن‌ها را با حفظ انسجام توضیح دهید. از روش دگری نیز می‌توانید بهره ببرید، نکات مهم موضوع خود را حال چه نکات ابتدای موضوع و یا انتهای آن، مشخص کنید. بر اساس مطالعات انجام‌شده، مردم در ابتدا و انتهای سخنرانی، اطلاعات را بهتر به یاد می‌آورند. هدف شما ارائه یک سخنرانی متقاعدکننده است پس می‌توان گفت این روش کاربردی‌تر خواهد بود.

زیروبم موضوع خود را بدانید

بدترین اتفاقی که هنگام ارائه پیش می‌آید نگاه کردن به متن سخنرانی است. صادقانه به شما بگویم مخاطبین شما نمی‌خواهند وقت‌شان را برای کسی تلف کنند که با موضوع خود در حد چند صفحه متن آشنایی دارد. اگر شما نمی‌توانید مخاطبان‌تان را با موضوع بحث خود درگیر کنید پس چطور می‌خواهید آن‌ها متقاعد کنید تا ایده شما را بپذیرند و یا محصول شما را خریداری کنند؟

قبل از ارائه به‌ خوبی تمرین کنید، اطلاعات خود را کامل کنید، نقاط ضعف خود را شناسایی و رفع کنید. بسیاری از افراد متن خود را حفظ می‌کنند و این‌ یک فاجعه است. اگر شما هنگام ارائه به خاطر استرس موضوع را یادتان رفت؟ یا هر اتفاق دیگری، پس اگر می‌خواهید مخاطبین خود را از دست ندهید به‌ اندازه کافی دلیل دارید تا این کار را انجام ندهید. این را نیز به خاطر داشته باشید که حفظ کردن لزوماً بد نیست، نکات مهم و کلیدی را حفظ کنید و از آن‌ها برای درک بهتر متن استفاده کنید. وقتی موضوع ارائه خود را به‌خوبی درک کنید به‌راحتی می‌توانید آن‌را از زبان خود بازگو کنید، این چیزی است که حضار منتظر شنیدن آن هستند.

داستان‌سرایی کردن

جلب‌توجه حضار در چند کلمه اول، هدف اول شما است اما چطور ممکن است؟ با یک داستان ساده ارائه خود را شروع کنید، خواهید دید که چگونه توجه همه را به خود جلب می‌کنید. علاوه بر جلب‌ توجه مخاطبین، مطالعات علمی اخیر نشان داده است که داستان‌سرایی ذهن شما را بیشتر درگیر کرده و آن‌را برای ادامه سخنرانی به‌خوبی آماده می‌کند. این روش به دلیل درگیر کردن مخاطبان و به اشتراک‌گذاری علایق شما با آن‌ها، بسیار تأثیرگذار است و این همان چیزی است که شما برای متقاعد کردن آن‌ها نیاز دارید. پس وقتی گفتار خود را شروع کردید، با یک داستان کوتاه، تصویری کلی از موضوع سخن‌رانی را در ذهن آن‌ها مجسم کنید. با ایجاد تجسم، افراد مخالف نیز به‌طور ناخودآگاه در شرایط قرار می‌گیرند و بهتر ارزیابی می‌کنند. همین امر یک‌قدم خوب برای متقاعد کردن آن‌ها است.

متقاعد کردن با کلمات “تو” و “به دلیل اینکه” 

شاید گفتن این کلمات در مکالمه‌های روزمره زیاد تفاوتی ایجاد نکند اما باید این نکته را بدانید، این کلمات در سخن‌رانی یک وجه متفاوت و قدرتمند دارند و بر توانایی شما در متقاعد کردن می‌افزایند.

تو: هنگامی‌که می‌خواهید توجه کسی را جلب کنید از حالت‌های اول‌شخص استفاده کنید. استفاده از کلمه “تو” باعث می‌شود تا مخاطبین شما حس کنند بخشی از موضوع شما هستند و همین امر میزان صمیمیت را به شکل قابل‌توجهی بالا می‌برد.

به دلیل اینکه: مطالعات نشان داده است که دلیل آوردن به‌خوبی می‌تواند افراد را برای انجام کار متقاعد کند. این چیزی است که شما به درد شما می‌خورد. آنچه ارائه می‌دهید را با دلایل خوب پشتیبانی کنید تا گفته‌هایتان بهتر و تأثیرگذارتر باشند. در واقع متقاعد کردن از طریق دلیل آوردن بسیار آسان‌تر است.

پیام خود را تقویت کنید

قدرت تکرار کردن: تکرار کردن به شما کمک می‌کند هدف اصلی خود از ارائه را به شکل‌های مختلفی بیان کنید. اما دقت کتید که نباید تکرارهای شما خسته‌کننده باشند، باید خلاق باشید و سعی کنید هر بار از راه‌های متفاوتی هدف خود را بیان کنید، در حقیقت شما با تکرار سعی در جلب‌توجه گروه‌های متفاوت از افراد را دارید پس به همین دلیل باید در انجام آن حداکثر خلاقیت خود را به کار ببرید.

تصاویر: اسلایدهای کمکی یا تصاویر، ذهن حضار را بهتر باهدف اصلی موضوع شما آشنا می‌کنند. برای برانگیختن احساسات مخاطبین خود، از تصاویر متناسب با موضوع استفاده کنید. تمامی این کارها احساست مخاطبین را تحرک می‌کنند و بهتر متقاعد می‌شوند.

رنگ‌ها: درست مانند تصاویر، رنگ‌ها نیز باعث تحریک کردن احساسات می‌شوند و همان اثر مشابه را دارند.

از محتوای پویا استفاده کنید: تحقیقات نشان داده است که محتوای پویا در ذهن بینندگان ماندگارتر است. با تکیه‌ بر این اصل باید آن‌ها را در موضوع ارائه خود اضافه کنید. برای این کار پویانمایی‌ها و فیلم‌های کوتاه را در ارائه خود، بیشتر به کار ببرید.

راه‌حل ارائه دهید

به‌عنوان یک گوینده، تنها صحبت کردن کافی نیست. این بار باید کاری کنید تا شنوندگان، گفته‌های شما را به مرحله اجرا درآورند. اینجاست که شما باید بلد باشید تا راه‌حل ارائه دهید. اما برای چه مشکلاتی؟ هنگام اجرایی کردن، مشکلات و چالش‌های زیادی پیش می‌آید و شما به‌عنوان کسی که یک ایده یا یک محصول را ارائه می‌دهد باید برای مواجهه با آن‌ها آماده‌باشید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن