پزشکیسلامت باش

مغز و حقایقی که باید درباره آن بدانید (قسمت اول)

مغز یکی از حسّاس‌ترین و پیچیده‌ترین اعضای بدن در همه مهره داران و بیشتر بی‌مهرگان است که در برخی گونه‌ها ۲ درصد از وزن بدن جان‌دار را تشکیل می‌دهد. در انسان تا بیش از ۳۰ درصد کالری (انرژی) روزانه را مصرف می‌کند و بیشتر انرژی خود را از کربوهیدرات (گلوکز خون) جذب می‌کند و این سوخت را سریع می‌سوزاند حتّی زمانیکه شخص در خواب است.

مغز پیچیده‌ترین عضو در بدن انسان است. بسیاری معتقدند که فرد تنها از ۱۰ درصد مغز خود استفاده می‌کند. چقدر این مطلب بر اساس واقعیت هست؟
مغز شخص تعیین می‌کند که چگونه یک شخص جهان اطرافش را تجربه می‌کند. مغز حدود ۳ پوند وزن دارد و حاوی حدود ۱۰۰ میلیارد نورون است، سلول‌هایی که اطلاعات را حمل می‌کنند.
در این مقاله، ما بررسی می‌کنیم که یک فرد چه مقدار از مغز خودش را استفاده می‌کند. ما همچنین برخی از افسانه‌هایی که به طور گسترده‌ای وجود دارند را به چالش می‌کشیم و برخی از حقایق جالب در مورد مغز را میگوییم.

چقدر از مغزمان را استفاده می‌کنیم؟

براساس یک نظرسنجی از سال ۲۰۱۳، حدود ۶۵ درصد از آمریکایی‌ها معتقدند که ما فقط از ۱۰ درصد مغزمان استفاده می‌کنیم.
بر طبق مصاحبه با متخصص مغز و اعصاب بری گوردون در انجمن علمی آمریکا، او خاطر نشان می‌کند که این تنها یک افسانه است. او توضیح داد که اکثریت مغز تقریباً همیشه فعال است. افسانه ۱۰ درصدی نیز در یک مطالعه که در حوزه نوروساینس و علوم انسانی انجام شد زیر سؤال رفت.
یک روش معمول تصویربرداری، که به نام تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی (fMRI) نامیده می‌شود، می‌تواند فعالیت در مغز را  درزمانی که فرد در حال انجام وظایف مختلف خود می‌باشد،اندازه گیری نماید.
با استفاده از این روش‌ها و روش‌های مشابه، محققان نشان می‌دهند که بیشتر مغز ما در حالت فعالیت هست، حتی زمانی که یک فرد اقدام ساده‌ای را انجام می‌دهد. بسیاری از قسمت ها حتی زمانی که فرد در حال استراحت یا خواب است، فعال می‌باشد. درصد فعالیت آن در هر زمان معین از فرد تا فردی دیگر متفاوت است و بستگی به این دارد که شخص در حال انجام چه کاری می‌باشد.

افسانه ۱۰ درصد از کجا می‌آید؟

دقیقا روشن نیست که چگونه این افسانه آغاز شد، اما چندین منبع احتمالی وجود دارد.
در مقاله‌ای که در مجله Science منتشر شد، روانشناس و نویسنده ویلیام جیمز در سال ۱۹۰۷ استدلال کرد که انسان تنها از بخشی از منابع ذهنی خود استفاده می‌کند. با این حال، او درصدی را مشخص نکرده است. (حرفی از درصد به میان نیاورده است)
همچنین در بین دانشمندان باور وجود دارد که نورون‌ها حدود ۱۰ درصد از سلول‌های مغز را تشکیل می‌دهند. این ممکن است به افسانه ۱۰ درصد کمک کند. این افسانه در مقالات، برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌ها تکرار شده است، که به توضیح اینکه چرا به طور گسترده‌ای مردم به این افسانه اعتقاد دارند، کمک می‌کند.

بهبود عملکرد مغز

مثل هر عضو دیگر، این عضو بدن فرد تحت تأثیر شیوه زندگی فرد و رژیم غذایی و مقدار تمرینی که انجام می‌دهد می‌باشد. برای بهبود سلامت و عملکرد مغز، فرد می‌تواند موارد مهمی را که در قسمت بعد مطرح می‌کنیم انجام دهد.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن