پزشکیپیشرفت کن

مغز و حقایقی در مورد آن که باید بدانید (قسمت سوم )

مغز یکی از پیچیده‌ترین ارگان‌های بدن انسان است. این عضو کوچک سخت‌ترین وظایف را در بدن بر عهده دارد که شامل کنترل سیستم‌های عصبی ، راه رفتن، صحبت کردن، نفس کشیدن و هزاران فعالیت دیگر می‌شود. مغز آنقدر پیچیده است که هر کدام از قسمت‌های آن وظیفه انجام و کنترل کاری خاص را به عهده دارند و عدم فعالیت درست هر کدام از آنها می‌تواند اختلالات بسیاری را برای هر فردی ایجاد کند.
 قسمت های دیگر این مطلب:

تاثیر الکل بر مغز

مصرف مشروبات الکلی در طولانی مدت می‌تواند منجر به بروز مشکلات بهداشتی فراوانی، از جمله آسیب مغزی شود. با این حال، به این راحتی نیست که بگوییم مصرف الکل باعث کشتن سلول‌های مغزی می‌شود؛ زیرا دلایل آن بسیار پیچیده است. مثلا اگر یک زن در طول بارداری، الکل بیش از حد مصرف کند، می‌تواند بر رشد مغز جنین تأثیر بگذارد و حتی باعث سندروم جنین الکلی شود. مغز نوزادان با این وضعیت ممکن است کوچکتر باشد و اغلب حاوی سلول‌های مغزی کمتر بشوند که ممکن است به مشکلات یادگیری و رفتار منجر شود.

پیام‌های ناخودآگاه

تحقیقات نشان می‌دهد که پیام‌های ناخود آگاه می‌توانند پاسخ عاطفی را در افرادی که گمان نمی‌کنند که محرک احساسی دریافت کرده‌اند تحریک کنند. اما پیام‌های ناخوداگاه به یک فرد کمک می‌کند تا چیزهای جدید یاد بگیرد؟
یک مطالعه منتشر شده در Nature Communications نشان می‌دهد که شنیدن واژگان ضبط شده  هنگام خواب باعث بهبود توانایی فرد در یادآوری کلمات می‌شود. این تنها در مواردی بود که افراد قبلاً واژگان را مطالعه کرده بودند. محققان خاطر نشان کردند که شنیدن اطلاعات در هنگام خواب به فرد کمک نمی‌کند که چیزهای جدید یاد بگیرد. این ممکن است فقط فراخوانیه اطلاعاتی رکه قبلاً آموخته شده را بهبود ببخشد.

چین و چروک مغز

ذهن  انسان توسط برآمدگی‌هایی پوشانده شده که معمولاً به عنوان چین و چروک شناخته می‌شود. در گذشته بر این باور بودند؛ هر بار که یک نفر چیزی را یاد بگیرد چروک جدید روی مغز او ایجاد می‌شود که البته این نظریه درست نیست. در واقع  قبل از اینکه یک فرد متولد شود، مغز او شروع به رشد چین و چروک می‌کند، و این روند در دوران کودکی ادامه می‌یابد. مغز به طور مداوم اتصالات جدید ایجاد می‌کند و اتصالات قدیمی را می‌شکند و این کار حتی در دوران بزرگسالی نیز وجود دارد. که به چین و چروک مغز معروف است.

استفاده از انرژی

مغز حدود ۲ درصد وزن یک فرد است اما ۲۰ درصد از اکسیژن و کالری بدن را مصرف می‌کند

هیدراسیون

دانشمندان بر این باورند که حدود ۷۳ درصد مغز آب است. به همین دلیل نگه داشتن هیدراته مغز بسیار مهم است. کمبود حدود ۲ درصد آب بدن، ممکن است توانایی فرد برای انجام وظایفی که شامل توجه، حافظه و مهارت‌های حرکتی است، را مختل کند.

کلسترول

کلسترول نوعی چربی است که مردم اغلب در گمان می‌کنند که برای سلامتی آنها خطر دارد. درست است که مصرف بیش از حد کلسترول برای قلب بد است. با این حال، بسیاری از مردم از نقش مهمی که کلسترول در ذهن فرد دارد، غافل هستند و بدون کلسترول، سلول‌های مغز زنده نخواهند ماند.حدود ۲۵ درصد کلسترول بدن درون سلول‌های مغزی قرار دارد.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن