تکنولوژی در خانهخانه و خانواده

محدود کردن زمان استفاده از اینترنت برای نوجوانان و اهمیت اعمال آن از طرف والدین

با افزایش دستگاه‌های تکنولوژیکی، شبکه‌های اجتماعی و فعالیت‌های آنلاین، شیوه‌ای که بچه‌ها از وقت خود در آنها استفاده می‌کنند، به شدت تغییر کرده است. جامعه به طور کلی، چشم انداز جدیدی در دنیای با تکنولوژی بالا، برای اوقات فراغت بچه‌ها را ترسیم کرده و والدین اغلب با نگرانی می‌پرسند: بهترین راه برای اجازه دادن به بچه‌ها برای استفاده و یادگیری از تکنولوژی، در حالی که امنیتشان حفظ شود، چیست؟ نگرانی اصلی بسیاری از والدین ناشی از محتوای آن است. اینترنت دسترسی بچه‌ها و نوجوانان را به تعداد زیادی سایت پورنو گرافی، فیلم‌ها و تصاویر نامناسب، سایت‌ها و برنامه‌های دوست‌یابی، سیستم عامل‌های اجتماعی و پورتال‌های ارتباطی که در آن کودکان و نوجوانان می‌توانند در معرض محتوای مضر و همچنین شکارچیان بالقوه آنلاین قرار بگیرند، آسان کرده است. با استفاده از نرم افزار کنترل والدین، والدین می‌توانند وب سایت‌هایی را که بچه‌ها می‌توانند بازدید کنند را مسدود کنند، که این امر برای امنیت آن‌ها بسیار عالی است، اما تاکتیک دیگر محدود کردن زمان استفاده از اینترنت آن‌ها پس از مدرسه است.

چرا محدود کردن زمان استفاده از اینترنت

در حالی که اینترنت به طور کامل راه ارتباطی، یادگیری و عملکرد ما در زندگی روزمره را تغییر داده است، مشکلات زیادی برای استفاده مداوم آن به ویژه برای کودکان و نوجوانان وجود دارد. باعث می‌شود که فرزندان ما به دیگر فعالیت‌های مهم روزانه مانند صرف وقت با خانواده و دوستان، تعاملات اجتماعی فردی، تکالیف، زمان مطالعه و فعالیت‌های فیزیکی نپردازند. در حالی که اینترنت یک ابزار باور نکردنی است، صرف زمان زیاد مقابل صفحه نمایش و آنلاین بودن، مانع از صرف زمان کافی برای فعال بودن می‌شود که می‌تواند منجر به چاقی دوران کودکی، مشکلات روانی، مشکل در مدرسه، مشکلات تمرکز، اختلالات خوردن و خواب و اعتیاد به اینترنت شود.

اعتیاد به اینترنت برای بسیاری از والدین به یک نگرانی بزرگ تبدیل شده است. برای جلوگیری از اعتیاد به فناوری، بعضی از موفق‌ترین متخصصان صنعت فناوری قوانین و مقررات سخت‌گیرانه‌ای دارند از جمله بنیان‌گذار اپل، استیو جابز. بر اساس یک مقاله در نیویورک تایمز، جابز به عنوان یک “والدین با تکنولوژی پایین” معرفی شد. یکی دیگر از افراد حرفه‌ای عرصه تکنولوژی، الکس کنستانتینوف، مدیر عامل آژانس OutCast، اجازه نمی‌دهد که فرزندانش در طول هفته از گجت‌ها و ابزارهای تکنولوژی گوناگون استفاده کنند، و به کودکان بزرگ‌تر، پیش دبستانی، اجازه می‌دهد تنها ۳۰ دقیقه در روز از تکنولوژی استفاده کنند.

با محدود کردن زمان استفاده از اینترنت برای یک کودک یا نوجوان که می‌تواند بعد از مدرسه آنلاین باشد، پدر و مادر راحت‌تر می‌توانند برای دیگر فعالیت‌ها مانند ورزش، بازی کردن در خارج از خانه، صرف وقت با دوستان و یا صرف زمان با خانواده، برنامه ریزی کنند. یک نکته برای کمک به بچه‌ها که محدود کردن زمان استفاده از اینترنت را بپذیرد این است که برای آن جایگزین داشته باشند. در مقابل محدود کردن زمان استفاده از اینترنت می‌توان برای یک شام خانوادگی یا بازی شبانه یا شرکت در یک رویداد ورزشی برنامه ریزی کرد. جایگزین کردن فعالیت جالب به کاهش زمان استفاده از اینترنت کمک می‌کند. محدودیت زمان استفاده از اینترنت کار والدین را برای نظارت بر فعالیت‌های آنلاین کودکان خود راحت‌تر می‌کند و به آن‌ها برای جلوگیری از محتوای نامناسب و موقعیت‌های بالقوه خطرناک در اینترنت، کمک می‌کنند. زمانی که آن‌ها زمان کمی برای استفاده از اینترنت دارند، احتمال دیدن وب سایت‌های تصادفی و یا درگیر شدن با سوءاستفاده‌ای سایبری کاهش می‌یابد، زیرا آن‌ها مجبور به استفاده درست از وقتشان هستند.

وب سایت‌ها و دسترسی به اینترنت را هنگامی که بچه‌ها تنها هستند، مسدود کنید

تنظیم محدودیت در استفاده از اینترنت در زمان‌‌های مشخص، یک راه عالی برای محافظت از کودکان شما از فعالیت‌های آنلاین مضر است. بچه‌ها و نوجوانان احتمالاً در حضور دیگران کمتر در رفتارهای ناسالم آنلاین شرکت می‌کنند. زمان مناسب برای محدود کردن اینترنت پس از خواب یا وقتی که والدین یا پرستار خارج از خانه هستند، است. نرم افزار کنترل والدین، مانند Net Nanny، ویژگی‌های مدیریت زمان اینترنت را ارائه می‌دهد که به والدین کمک می‌کند تا بفهمند وقتی که در خانه نیستند کودکان چقدر وقت صرف اینترنت گردی می‌کنند. این محصولات به پدر و مادر اجازه می‌دهد وب سایت‌هایی که مضر هستند را مسدود کند و زمان‌های خاصی را برای دسترسی کودک به اینترنت تنظیم کنند. هر گونه تغییر در برنامه تنها به والدین محدود می‌شود.

این مطلب را نیز بخوانید: تلفن‌ همراه و اثرات مضر آن بر کودکان

نکاتی برای محدود کردن صرف زمان جلوی مانیتور و اینترنت

قرار دادن محدودیت زمانی و فعالیت‌های آنلاین کودکان می‌تواند دشوار باشد، به خصوص از آنجایی که بسیاری از والدین نسبت به فرزندان خود در زمینه‌های تکنولوژیکی و رسانه‌های اجتماعی آپدیت نیستند. در اینجا چند نکته برای تنظیم محدودیت‌های سالم و مؤثر وجود دارد.

  • دادن این امتیاز به کودکان که پس از انجام وظایف دیگر می‌توانند از اینترنت برای سرگرمی استفاده کنند (به عنوان مثال پس از اتمام مشق شب، مطالعه، کارهای روزمره، یا فعالیت‌های ورزشی).
  • فعالیت‌های خانوادگی یا دوستانه که شامل اینترنت یا تماشای تلویزیون نیست را برنامه ریزی کنید.
  • تمام لپ‌تاپ‌ها، تلفن‌های همراه و رایانه‌ها را در یک مکان عمومی که بچه‌ها می‌توانند از آن‌ها در حضور خانواده خود استفاده کنند، نگه دارید.
  • الگوی خوب برای بچه‌ها باشید. استفاده درست از فناوری و اینترنت به عنوان پدر و مادر باعث می‌شود که بچه‌ها الگوی بسیار قوی داشته باشند. وقتی که با آن‌ها وقت می‌گذرانید از تلفن همراه خود جدا شوید و اجازه ندهید این ابزارها شما را از زندگی در خانه منحرف کند.
اینترنت یک ابزار قدرتمند است که به ما کمک می‌کند یاد بگیریم و رشد کنیم. این بخش بزرگی از زندگی روزمره است، اما این بدان معنا نیست که نباید محدودیت وجود داشته باشد. تنظیم محدودیت زمانی و مکانی در استفاده از اینترنت یک راه عالی برای کمک به فرزندان برای فعال، اجتماعی و ایمن نگه داشتن آن‌ها در این عصر دیجیتال است.
مطالب مرتبط
منبع
netnanny.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

بستن
بستن