پزشکیسلامت باش

سرطان تخمدان چیست و چه راه های درمانی دارد؟

درباره انواع روش های درمانی سرطان تخمدان و اینکه چگونه پزشک تصمیم میگیرد تا کدام روش درمانی را انتخاب کند، مطالعه کنید و اطلاعات خود را دراین باره افزایش دهید.

گروه درمانی سرطان تخمدان

گروهی از پزشکان و متخصصین درباره بهترین روش درمان و مراقبت شما صحبت می‌کنند. که به آن‌ها تیم چند رشته‌ای میگویند (MDT). این تیم شامل جراحانی که در درمان سرطان‌های زنان متخصص است (متخصص انکولوژی زنان) و متخصص سرطان پزشکی (انکولوژیست) می‌شود. همچنین باید پرستار متخصص سرطان زنان نیز در این تیم حضور داشته باشد.

درمان شما به عوامل زیر بستگی دارد:

  • سرطان شما در کدام قسمت است
  • تا چه حد رشد کرده یا گسترش یافته است (سطح)
  • نوع سرطان
  • سلول‌های غیرطبیعی زیر میکروسکوپ چگونه به نظر می‌رسند (درجه)
  • سلامت عمومی و سطح آمادگی جسمانی شما

پزشک شما درباره درمان، منافع و عوارض جانبی احتمالی آن با شما صحبت خواهد کرد.

روش‌های درمان اصلی

درمان اصلی سرطان تخمدان، جراحی و شیمی‌درمانی است. تقریباً همه زنان مبتلابه سرطان تخمدان نیاز به جراحی خواهند داشت. مقدار و نوع جراحی به سطح و نوع سرطانتان بستگی دارد. برای برخی زنان که در سطوح اولیه سرطان تخمدان قرار دارند، جراحی تنها روش درمان موردنیاز شماست. بیشتر زنان مبتلابه این سرطان دارای بیماری‌های پیشرفته دیگری نیز هستند و نیاز به ترکیب جراحی و شمی درمانی دارند. شما ممکن است بعد از جراحی، یا قبل و بعدازآن نیاز به شیمی‌درمانی داشته باشید. شما ممکن است ببینید که زنان دیگری که مبتلابه این سرطان هستند، درمان متفاوت‌تری نسبت به شما دارند.

این ممکن است به این خاطر باشد که نوع متفاوتی از سرطان تخمدان را دارند یا سرطانشان در سطح متفاوتی است. نترسید و از پزشک‌تان یا پرستارتان هر سؤالی که درباره درمان دارید، بپرسید. اغلب بهتر است که فهرستی از سؤالاتی که می‌خواهید بپرسید را بنویسید. می‌توانید وقتی به دیدن پزشکتان می‌روید، دوست صمیمی یا یکی از اعضای خانواده‌تان را با خود ببرید-آن‌ها به شما در یادآوری صحبت‌های پزشک کمک می‌کنند.

درمان سرطان تخمدان سطح ۱

درمان اصلی برای سرطان تخمدان سطح ۱، جراحی است. پزشک ممکن است شیمی‌درمانی را هم اگر خطر بازگشت سرطان در شما وجود داشته باشد، پیشنهاد کند.

سطح بسیار اولیه سرطان تخمدان

اگر در سطح بسیار اولیه این سرطان قرار دارید، درجه سرطان بسیار کم است، شما تنها نیاز به تخلیه تخمدان و حذف لوله فالوپ خواهید داشت. همان‌طور که تخمدانی که تحت تأثیر قرار نگرفته و رحم دست‌نخورده باقی می‌مانند، در این صورت شما قادر خواهید بود در آینده بچه‌دار شوید. جراح شما (متخصص سرطان‌های زنان) نمونه‌هایی (بیوپسی) از چندین منطقه در داخل شکم و لگن در طول جراحی برای سطح‌بندی دقیق سرطان برمی‌دارد.

اگر سلول‌های سرطانی در هرکدام از این نمونه‌های باشند، شما ممکن است نیاز به عمل دیگری برای برداشتن باقی سرطان داشته باشید. اگر دچار یائسگی شده باشید یا نخواهید بچه‌دار شوید، جراح شما توصیه می‌کند که جفت تخمدان‌ها و رحم برداشته شود. زنان با سطح بسیار اولیه سرطان نیازی به انجام درمان دیگری پس از جراحی ندارند. برای بیشتر زنانی که سرطان آن‌ها در سطح ۱ قرار دارد، جراحی برای حذف عوامل زیر انجام می‌شود:

  • تخمدان‌ها
  • لوله‌های فالوپ
  • رحم (ازجمله گردنه رحم)

بعد از جراحی، پزشک ممکن است شیمی‌درمانی را به شما پیشنهاد کند البته این در صورتی است که خطر بازگشت سرطان وجود داشته باشد. به این کار شیمی‌درمانی کمکی می‌گویند.

سطح ۲، ۳ و ۴ سرطان تخمدان

پزشکان به سرطان تخمدان در سطوح ۲، ۳ و ۴، سرطان پیشرفته می‌گوید. این به این معناست که سرطان به خارج از تخمدان گسترش یافته است. درمان اصلی برای سرطان تخمدان پیشرفته جراحی و شیمی‌درمانی است. برخی سرطانی‌های پیشرفته ممکن است با این روش‌ها درمان شوند. اگر سرطان شما درمان نشود، هدف روش‌های درمانی تا حد امکان کنترل سرطان خواهد بود.

مطالب مرتبط
منبع
cancerresearchuk
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن