پزشکیسلامت باش

سرطان تخمدان در جوانان

آیا دختر جوان شما درباره تورم معده یا گرفتگی معده‌اش می‌نالد؟ آیا او چرخه قاعدگی نامنظم و سوزشی در اطراف ناحیه لگنش حس می‌کند؟ اگر جواب شما به سؤال‌های بالا مثبت است، این موضوع می‌تواند به دلیل ناراحتی معده‌ای بی‌خطر یا به مهمی سرطان تخمدان باشد. اما نترسید. مقاله زیر را بخوانید تا همه‌چیز را درباره سرطان تخمدان بیاموزید.

سرطان تخمدان چیست؟

این سرطان به تخمدان‌های بدن حمله می‌کند. بدن یک زن متشکل است از دو تخمدان به‌اندازه بادام که تخمک‌هایی را ترشح می‌کند. روند تولید تخم با چرخه تولیدمثل ارتباط دارد. در اغلب موارد، این سرطان هیچ مشکل قابل تشخیصی را در طول سطوح اولیه‌اش نشان نمی‌دهد. اگر سرطان تا سطوح نهایی شناخته نشود، شانس زنده ماندن بیمار بیشتر از ۵ سال نخواهد بود.

انواع سرطان تخمدان

برخی از انواع سرطان تخمدان عبارت‌اند از:

 • سرطان تخمدان اپیتلیال: بیشتر زنان از سرطان تخمدان اپیتلیال (EOC) عذاب می‌کشند. تغییرات DNA، سلول‌های سرطانی را در بدن زنان فعال می‌سازد.
 • سرطان زایای تخمدان: سلول‌های سرطانی در سلول‌های تولیدمثل تخمدان رشد می‌کنند. برخی از رایج‌ترین انواع آن، سرطان‌های زایا ازجمله تراتوموز، سرطان جنینی، تومور و تومورهای زایای مخلوط هستند. این نوع سرطان شایع‌ترین نوع آن در میان جوانان است.
 • سرطان تخمدان استروما: سلول‌های سرطانی در بافت‌های حمایتی تخمدان رشد می‌کنند. تشخیص تومور استروما به‌راحتی در طی مراحلی ساده، امکان‌پذیر است.

دلایل سرطان تخمدان در جوانان

جهش ژنتیکی به تبدیل سلول‌های طبیعی به سلول‌های سرطانی منجر می‌شود. سلول‌های سرطانی به‌سرعت تکثیر می‌شوند و به توده یا توموری در تخمدان تبدیل می‌شوند که به این سرطان منتج می‌شود. درحالی‌که بسیاری از مواد می‌توانند منجر به سرطان تخمدان شوند، دانشمندان هنوز بر سر علت دقیق این نوع از سرطان باهم بحث دارند.

نشانه‌های سرطان تخمدان جوانان

برخی از نشانه‌های شایع این سرطان عبارت است از:

 1. ادرار مکرر و زودبه‌زود
 2. سوزش در اطراف ناحیه لگن
 3. تورم پا
 4. درد شکم
 5. تنگی نفس
 6. یبوست
 7. خستگی
 8. کاهش وزن ناگهانی
 9. نفخ شکم
 10. تغییر در عادات روده

تشخیص سرطان تخمدان در جوانان

پزشکان این سرطان را از طریق معاینه نواحی لگن دخترتان تشخیص می‌دهند. پزشکان بخش‌های بیرونی و درونی اندام تناسلی را بررسی می‌کنند. او همچنین از ابزار (اسپکولوم)، برای بررسی ناهنجاری‌های تخمدان استفاده می‌کند. اگر پزشک هرگونه ناهنجاری در تخمدان احساس کند، انجام برخی از کارهای زیر را توصیه می‌کند:

 • آزمایش عکس‌برداری: ممکن است به شما انواع خاصی از آزمایش‌های عکس‌برداری را مانند سونوگرافی و سیتی اسکن شکم و لگن را توصیه کند. آزمایشات به تشخیص شکل و اندازه تخمدان کمک می‌کنند و هر تومور غیرطبیعی را شناسایی می‌کنند.
 • آزمایش خون: آزمایش خون به شناسایی حضور پروتئینی خاص (CA 125) کمک می‌کند. CA 125 به‌طورمعمول در سطح سلول‌های سرطانی تخمدان قرار دارد.

درمان سرطان تخمدان در جوانان

شما می‌توانید با دو روش اساسی این سرطان را در جوانان درمان کنید:

 • جراحی: در طول پروسه جراحی، پزشک، تخمدان، رحم و لوله‌های فالوپ را از بدن خارج می‌کند. او تلاش می‌کند تا سرطان را از شکم با حذف بسیاری از اندام‌های آلوده بردارد.
 • شیمی‌درمانی: شیمی‌درمانی برای دختران با سطح اولیه این سرطان مناسب است. شیمی‌درمانی سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد و از تکثیر آن جلوگیری می‌کند. پزشک فرزند شما ممکن است اقدامات جراحی کمتر گسترده‌ای را انجام دهد. برای یک دختر جوان با سطح اولیه این سرطان، ممکن است شامل حذف رحم نشود. در چنین مواردی دختر شما توانایی‌اش را برای تولد نوزاد از دست می‌دهد.
مطالب مرتبط
منبع
momjunction
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن