پزشکیسلامت باش

پوکی استخوان در زنان چه دلایلی دارد؟

جالب است بدانید زنان نسبت به مردان بیشتر در معرض بیماری پوکی استخوان هستند و حتی این بیماری را می‌توان در دختران نوجوانان نیز مشاهده نمود. با ما همراه باشید تا نکات بیشتری در مورد پوکی استخوان در زنان را به شما آموزش دهیم.

پوکی استخوان در زنان

زنان بعد از ۵۰ سالگی به سرعت با پوکی استخوان مواجه هستند، در صورتی که این موضوع برای مردان بعد ۶۰ سالگی رخ خواهد داد. خطر ابتلا به پوکی استخوان در زنان بعد یائسگی به سرعت افزایش پیدا می‌کند و این موضوع در زنان سفید پوست و آسیایی بیشتر مشاهده می‌شود.

پوکی استخوان در دختران نوجوانان

جالب است بدانید دختران نوجوان و جوان نیز در معرض پوکی استخوان هستند. دخترانی که بسیار لاغر بوده و بیش از حد ورزش می‌کنند، ممکن است به اختلالات قاعدگی دچار شوند این اختلالات می‌تواند سطح استروژن را کاهش دهند که کاهش سطح استروژن می‌تواند با کاهش تراکم استخوان همراه باشد.

اکثر دختران نوجوان غذای خود را محدود می‌کنند که این امر نیز می‌تواند با پوکی استخوان همراه شود. دختران جوانی که برای رسیدن به وزن ایده‌آل خود کمتر غذا می‌خورند و فعالیت ورزشی بیش از حد دارند خود را بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار می‌دهند. به همین دلیل بسیاری از زنان ورزشکار حرفه‌ای اغلب با پوکی استخوان مواجه هستند. شاید تعجب کنید که بیش از ۳۰ درصد رقاصان باله با اختلالات ناشی از وزن کم و کمبود مواد غذایی رو به ‌رو هستند.

پوکی استخوان در کودکان

استئوپروز، نام شایع‌ترین بیماری پوکی استخوان در کودکان است. برخی عواملی که باعث پوکی استخوان در کودکان می‌شود عبارتند از:

  • بی‌اشتهایی عصبی
  • سندروم کوشینگ
  • دیابت
  • پرکاری تیروئید
  • اختلالات ژنتیکی
  • آرتریت نوجوانی
  • بیماری کلیه
  • لوسمی

پوکی استخوان در کودکان اکثراً با بیماری آنها در ارتباط است، به عنوان مثال عوارض برخی داروها برای درمان بیماری آرتریت مفصلی در کودکان، ایجاد پوکی استخوان می‌کند. همچنین کودکانی که شیمی درمانی شده‌اند یا داروهای ضد تشنج مصرف کرده‌اند در بررسی تراکم استخوان دچار پوکی استخوان بوده‌اند. پوکی استخوان در نوجوانان یک بیماری بسیار جدی است. از آنجا که، تا سن ۱۸ تا ۲۰ سالگی حدود ۹۰ درصد از توده استخوانی تشکیل می‌شود، بنابراین از دست دادن توده استخوانی در طول سالهای اولیه می‌تواند کودک را در معرض خطر جدی با عوارض طولانی مدت قرار دهد.

جلوگیری از پوکی استخوان

انجام تمرینات ورزشی مرتب: دقت داشته باشید تمریناتی انجام دهید که عضله ساز باشند، از انجام تمرینات فشرده بعد از زمان یائسگی خودداری نمایید، اما ورزش‌های ساده و منظم را جدی بگیرید.

رژیم غذایی مناسب: باید از یک رژیم غذایی مناسب شامل کلسیم و ویتامین D بالا استفاده نمایید. بزرگسالان زیر ۵۰ سال به ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم در روز نیاز دارند و زنان بالای ۵۰ سال باید روزانه ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم دریافت کنند. اما مردان بعد از ۷۰ سالگی باید میزان کلسیم مواد غذایی خود را به ۱۲۰۰ میلی گرم در روز افزایش دهند. ویتامین D مورد نیاز تا قبل از ۷۰ سالگی ۶۰۰ واحد در روز و بعد از آن باید به ۸۰۰ واحد در روز برسد. منابع خوب برای دریافت ویتامین D و کلسیم شامل، شیر، ماست، پنیر، سبزیجات با برگ تیره، غلات غنی شده، ماهی و آب میوه و نور آفتاب است.

سیگار نکشید. اگر شما نگران سلامت استخوان‌های خود هستید بهتر است هرگز سیگار نکشید، آزمایش‌های انجام شده نشان می‌دهد سیگار کشیدن با کاهش تراکم استخوان در ارتباط است، همچنین سیگار می‌تواند به جنین آسیب بزند بنابراین به مادران سیگار توصیه می‌کنیم برای سلامت خود و کودکانشان حتما برای ترک سیگار برنامه ریزی کنند.

مطالب مرتبط
منبع
webmd
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن