تغذیهسلامت باش

پرتقال و فواید آن (قسمت سوم)

پرتقال یکی پر مصرف ترین و خوشمزه ترین میوه‌هایی است که در سبد غذایی ما ایرانیان قرار دارد، شاید بد نباشد تا شما با خواص این مصرف و ارزش غذایی آن آشنا شوید.

پیشگیری از کم خونی

کم خونی شامل کاهش میزان گلبول قرمز یا هموگلوبین در خون و اغلب ناشی از کمبود آهن بدن است. اگر چه انواع پرتقال و سایر مرکبات منبع خوب آهن نیستند، اما آن‌ها منابع خوب و غنی از اسیدهای ارگانیک مانند ویتامین C یا همان اسید اسکوربیک و اسید سیتریک هستند. هر دو ویتامین C و اسید سیتریک می‌توانند جذب آهن از طریق دستگاه گوارش را افزایش دهند. بنابراین، هنگامی که غذای غنی از آهن همراه با مرکبات خورده، می‌تواند به درمان کم خونی کمک کند.

پرتقال کامل در مقایسه با آب پرتقال

آب پرتقال یک نوشیدنی بسیار محبوب در سراسر جهان است. یکی از تفاوت‌های عمده بین آب پرتقال و پرتقال کامل، این است که آبمیوه محتوی فیبر بسیار پایین‌تری دارد. این کاهش فیبر به نظر می‌رسد به میزان کمی شاخص گلیسمی را افزایش دهد. یک فنجان آب پرتقال دارای مقدار مشابه قند طبیعی به اندازه دو پرتقال کامل است و خواص عملکردی بسیار کمتری دارد. در نتیجه، مصرف آب میوه اغلب می‌تواند منجر به دریافت کالری بیش از حد شود و ممکن است به افزایش وزن و اثرات مضر بر سلامت متابولیک کمک کند. آب پرتقال با کیفیت در حد اعتدال می‌تواند سالم باشد، اما به طور کلی پرتقال کامل یک انتخاب بسیار بهتر محسوب می‌شود.

عوارض جانبی

به طور خلاصه، پرتقال در بسیاری از افراد سالم اثرات نامطلوب شناخته شده‌ای ندارد. برخی افراد به پرتقال آلرژی دارند اما این مورد نادر است. در افراد مبتلا به سوزش سر دل، مصرف پرتقال ممکن است علائم را بدتر کند و این حالت به دلیل وجود اسیدهای عالی در ترکیب پرتقال است که اسیدهای آلی به ویژه شامل، اسید سیتریک و اسید اسکوربیک (اسید آسکوربیک) هستند.

خلاصه مطلب

پرتقال یکی از محبوب‌ترین میوه‌های جهان است که هر دو ویژگی خوشمزه و مغذی بودن را دارا هستند. آن‌ها منبع خوبی از ویتامین C و چندین ویتامین، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند. به همین علت، ممکن است خطر بیماری‌های قلبی عروقی و سنگ کلیه را کاهش دهند. به عبارت ساده، پرتقال یک افزودنی بسیار عالی به رژیم غذایی سالم است.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن