تغذیهسلامت باش

چای اولانگ می‌تواند سلامت قلب را بهبود بخشد

چای اولانگ برای قرن‌ها مصرف شده است و به طور کلی یک نوشیدنی امن در نظر گرفته می‌شود. چای اولانگ حاوی کافئین است و هنگامی که بیش از حد مصرف شود، کافئین می‌تواند منجر به اضطراب، سردرد، بی‌خوابی، ضربان قلب نامنظم و برخی موارد فشار خون بالا شود.

آنتی‌اکسیدان‌های چای سفید در مصرف آن به طور منظم ممکن است سلامت قلبی را بهبود بخشد. مطالعات متعدد در مورد مصرف کنندگان چای به طور معمولی نشان می‌دهد که این مقدار سبب کاهش فشارخون و میزان کلسترول و همچنین کاهش خطر بیماری قلبی می‌شود. در یک مطالعه که اخیراً انجام شده، افرادی که بیش از ۴۸ اونس (۱،۴ لیتر) چای در روز می‌نوشند، در مقایسه با افرادی که چای نمی‌نوشند، احتمال ابتلا به بیماری قلبی در آن‌ها ۵۱% کاهش داشت. مطالعات متعدد نیز به طور خاص چای اولانگ را مورد بررسی قرار داده است. با یک مطالعه در بیش از ۷۶،۰۰۰ بزرگسال ژاپنی مشاهده کردند افرادی که ۸ اونس (۲۴۰ میلی لیتر) یا بیشتر از چای اولانگ را در روز مصرف کردند ۶۱ درصد خطر ابتلا به بیماری قلبی در آن‌ها کاهش یافت. علاوه بر این، مطالعه‌ای که در چین انجام شده نشان داد، خطر ابتلا به سکته مغزی نیز در افرادی که ۱۶ اونس (۴۸۰ میلی لیتر) چای سیاه و سفید یا چای سبز در روز مصرف می‌کنند به میزان ۳۹% کاهش یافت. علاوه بر این، مصرف منظم ۴ اونس (۱۲۰ میلی لیتر) چای سبز یا اولانگ در روز ممکن است خطر ابتلا به فشار خون بالا را تا ۴۶ درصد کاهش دهد. با این حال، همه مطالعات موافق این مطالب نیستند. یکی از مواردی که باید به خاطر داشته باشید این است که چای اولانگ حاوی کافئین است که ممکن است در برخی افراد فشار خون را افزایش دهد، با این حال، این اثر با مصرف منظم کافئین از بین می‌رود. علاوه بر این، از آنجا که محتوای کافئین در یک فنجان چای ۸ اونسی (۲۴۰ میلی لیتر) فقط حدود یک چهارم مقدار کافئین موجود در همین حجم قهوه است، این اثر احتمالاً کم خواهد بود.

 

چای اولانگ می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند

دانشمندان بر این باورند که برخی از پلی فنولها در چای سیاه و سفید می‌توانند سوخت و ساز بدن را افزایش دهند و مقدار چربی جذب شده از رژیم غذایی شما را کاهش دهند. این آنتی‌اکسیدان‌های پلی فنولی نیز فعال هستند که آنزیم‌ها را فعال می‌کنند که به شما کمک می‌کند از چربی‌های ذخیره شده برای انرژی استفاده کنید. یک مطالعه نشان داد که هر دو چای اولانگ کامل و یا رقیق شده به شرکت کنندگان در تحقیق کمک می‌کنند کالری بیشتری حدود ۹/۲ تا ۴/۳ درصد در روز را بسوزانند، این امر می‌تواند تا حدودی ناشی از محتوای کافئین چای باشد، اما پلی فنول های چای نیز ممکن است در آن نقش داشته باشند. برای آزمایش این ایده، محققین اثرات کافئین به تنهایی و ترکیبی از کافئین و پلی فنل چای را مقایسه کردند. هر دو ترکیب مقدار سوختن کالری را که حدود ۸/۴٪ افزایش داد، اما فقط مخلوط چای و کافئین توانایی سوزاندن چربی شرکت کنندگان را افزایش داد. این نشان می‌دهد سوزاندن چربی تاثیرات چای نیز با سایر ترکیبات گیاهی موجود در چای است، نه فقط کافئین. با این حال، هیچ‌کدام از مطالعات نشان ندادند که آیا افزایش مصرف انرژی و سوزاندن چربی باعث کاهش قابل توجه وزن در انسان می‌شود یا خیر. علاوه بر این، برخی از شرکت کنندگان پاسخ بهتری نسبت به دیگران نشان دادند، که این مطلب نشان‌دهنده تفاوت اثرات احتمالی ترکیبات از فردی به فرد دیگر است.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن