تغذیهسلامت باش

فواید چای اولانگ برای مغز و کاهش وزن

چای اولانگ محصولی طبیعی مابین چای سیاه و چای سبز نیمه تخمیر شده است که فواید فراوانی در زمینه های مختلف سلامتی دارد و میتواند برای کاهش وزن و کمک به تقویت مغز از آن استفاده کرد.

چای اولانگ می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند

دانشمندان بر این باورند که برخی از پلی فنولها در چای سیاه و سفید می‌توانند سوخت و ساز بدن را افزایش دهند و مقدار چربی جذب شده از رژیم غذایی شما را کاهش دهند. این آنتی‌اکسیدان‌های پلی فنولی نیز فعال هستند که آنزیم‌ها را فعال می‌کنند که به شما کمک می‌کند از چربی‌های ذخیره شده برای انرژی استفاده کنید.

یک مطالعه نشان داد که هر دو چای اولانگ کامل و یا رقیق شده به شرکت کنندگان در تحقیق کمک می‌کرده تا کالری بیشتری حدود ۹/۲ تا ۴/۳ درصد در روز را بسوزانند، این امر می‌تواند تا حدودی ناشی از محتوای کافئین چای باشد، اما پلی فنول های چای نیز ممکن است در آن نقش داشته باشند. برای آزمایش این ایده، محققین اثرات کافئین به تنهایی و ترکیبی از کافئین و پلی فنل چای را مقایسه کردند. هر دو ترکیب مقدار سوختن کالری را که حدود ۸/۴٪ افزایش داد، اما فقط مخلوط چای و کافئین توانایی سوزاندن چربی شرکت کنندگان را افزایش داد. این نشان می‌دهد سوزاندن چربی تاثیرات چای نیز با سایر ترکیبات گیاهی موجود در چای است، نه فقط کافئین.

با این حال، هیچ‌ کدام از مطالعات نشان ندادند که آیا افزایش مصرف انرژی و سوزاندن چربی باعث کاهش قابل توجه وزن در انسان می‌شود یا خیر. علاوه بر این، برخی از شرکت کنندگان پاسخ بهتری نسبت به دیگران نشان دادند، که این مطلب نشان‌ دهنده تفاوت اثرات احتمالی ترکیبات از فردی به فرد دیگر است.

چای اولانگ می‌تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد

بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد چای می‌تواند به حفظ عملکرد مغز و جلوگیری از بیماری آلزایمر کمک کند. در واقع، چندین ترکیب موجود در چای ممکن است به بهبود عملکرد مغز منجر شود. برای شروع، کافئین می‌تواند آزاد شدن نوراپی نفرین و دوپامین را افزایش دهد. به نظر می‌رسد این دو فرستنده شیمیایی در مغز برای بهبود خلق و خوی، تمرکز و عملکرد بهتر مغز مفید هستند.

همچنین تحقیقات بیشتری نشان می‌دهد که تانین، یک اسید آمینه موجود در چای، می‌تواند به افزایش توجه و تسکین اضطراب کمک کند. یک مطالعه جدید نشان می‌دهد چای حاوی هر دو ترکیب کافئین و تینین است که باعث افزایش حساسیت و تمرکز در ۱-۲ ساعت اول پس از مصرف چای می‌شود. پلی فنول های چای نیز به نظر می‌رسد اثر آرام بخش داشته باشند، به ویژه دو ساعت پس از مصرف. مطالعات اندکی به طور خاص در مورد چای اولانگ به چشم می‌خورد، اما مشخص شده است که مصرف کنندگان معمولی چای تا ۶۴٪ کمتر از دیر افراد در معرض خطر کاهش عملکرد مغز هستند. این اثر به ویژه در مصرف کنندگان منظم چای (سیاه و سفید) بسیار قوی بود. در مطالعه دیگری نوشیدن منظم چای سبز، سیاه و سفید برای بهبود شناخت، حافظه، عملکرد اجرایی و سرعت پردازش اطلاعات مغز بسیار مؤثر بود. اگر چه همه مطالعات اثرات مفید یکسانی از چای اولانگ بر عملکرد مغز را نشان نمی‌دهند، اما هیچ اثر منفی را نیز در بر ندارد.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن