تغذیهسلامت باش

چطور یک ماه روزه‌داری سالم در ماه رمضان داشته باشیم

نکاتی درباره برنامه غذایی در رمضان

ماه رمضان ؛ نهمین ماه در تقویم اسلامی است، در این ماه مسلمانان جهان از اذان صبح (قبل از طلوع خورشید) تا شب (بعد از غروب خورشید) به مدت ۲۹ تا ۳۰ روز را روزه می‌گیرند؛ یعنی در این زمان از روز هیچ چیز نمی‌نوشند یا نمی‌خورند. روزه‌داری در ماه رمضان بسته به موقعیت کشورها و فصل‌های مختلف می‌تواند بیش از ۱۵ تا ۱۸ ساعت در روز طول بکشد؛ بنابراین مهم است نکات مهم تغذیه را رعایت کنیم.

روزه‌داری چگونه بر روی بدن تأثیر می‌گذارد؟

هنگامی که از صبح چیزی نمی‌خورید یا نمی‌نوشید، بدن برای تأمین انرژی خود ابتدا از کالری غذای شب گذشته و سپس از چربی‌های موجود در بدن استفاده می‌کند؛ اما نکته جالب این است که بدن توانایی ذخیره‌ای آب را ندارد، بنابراین کلیه‌ها با کمبود آب و بدن با کاهش ادرار رو به رو می‌شود. در نتیجه هنگامی توالت رفتن با تغییر رنگ ادرار مواجه خواهید شد.

از دست رفتن سرعت آب بدن، بسته به میزان گرمای هوا و فعالیت شما دارد. البته این کمبود آب مضر نیست زیرا بعد از چند ساعت می‌توان آب از دست رفته را جبران کرد. تنها کافی است هنگام افطار به اندازه کافی مایعات مصرف کنید. خوردن آب، مواد غذایی آبکی مانند سوپ، میوه و سبزیجات، همچنین انواع خورشت‌ها به گونه‌ای که کم‌چرب و کم‌نمک باشد برای جبران آب از دست رفته بدن عالی است. مصرف غذاهای آبکی، بدن را برای فردا هیدراته کرده و مانع از ایجاد مشکل در افراد روزه‌داری می‌شود.

یکی از دلایلی که می‌تواند روزه‌داری را سخت کند میل به نوشیدن آب در طول روز است بنابراین اگر شما در طول روز کمتر احساس تشنگی کنید؛ روزه‌داری راحت‌تر خواهد بود. برای مبارزه با این احساس، از مصرف غذاهای چرب و نمکی در شب خودداری نمایید همچنین مصرف سبزیجات و میوه‌های آبدار تا حدی از احساس تشنگی در روز می‌کاهد.

اگر شما در طول روز با کمبود آب شدید مواجه شدید، باید روزه خود را شکسته و آب مورد نیاز بدن را بنوشید. بهتر است که مقدار مساوی شکر و نمک در ظرف آب بریزید و به جای آب خالی این نوشیدنی را میل کنید. اگر دچار افت فشار هستید و سرگیجه دارید بر روی زمین دراز بکشید و پاهای خود را بالا قرار دهید نوشیدن مایعات به سرعت بدن را هیدراته کرده و منجر به برگشت سلامتی فرد خواهد شد.

معمولاً افرادی که عادت دارند در طول روز نوشیدنی‌های کافئین دار بخورند هنگام روزه‌داری در طول روز دچار سردرد خواهند شد که بعد از افطار و نوشیدن این نوع نوشیدنی‌ها سردرد برطرف خواهد شد. جالب است بدانید به مرور زمان بدن به شرایط عادت می‌کند و روز بعد سردرد کاهش خواهد یافت تا جایی که عادت بدن به این نوشیدنی‌ها ترک می‌شود.

نکته: برخی در ماه رمضان از افراد به دلیل کمبود آب در بدنشان دچار یبوست می‌شوند، پیشنهاد ما به این افراد خوردن خوراکی‌های با فیبر بالا است، خوراکی‌هایی مانند کلم، سبزیجات، میوه‌های خشک، نوشیدن آب زیاد در زمان افطار تا سحر و انجام فعالیت‌های بدنی در طول روز.

آیا روزه‌داری برای بدن خوب است؟

نتایج تحقیقات انجام شده بر روی روزه‌داری نشان می‌دهد، شرایط آب و هوایی تأثیر بسیاری بر روی شرایط روزه‌داری دارد. به عنوان مثال اگر کشور دارای آب و هوای معتدل باشد یا ماه رمضان در فصل زمستان قرار داشته باشد هیچ‌گونه مشکلی در افراد ایجاد نخواهد کرد؛ اما آنچه تمام تحقیقات نشان داده‌اند، کاهش وزن افراد بعد از روزه‌داری است؛ بنابراین ماه رمضان برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند یک فرصت بسیار عالی است؛ بنابراین با داشتن یک رژیم غذایی مناسب می‌توان وزن خود را کاهش داد.

برخی مطالعات از تأثیر مثبت روزه‌داری بر روی کلسترول خون و تری گلیسیرید خون گزارش داده‌اند. در تحقیقات بیشتر مشخص شده است؛ که روزه‌داری تأثیر کوتاه مدتی بر روی سیستم ایمنی بدن دارد.

افرادی که دیابتی هستند، اگر دیابت آنها کنترل شده است می‌توانند روزه بگیرند تنها کافی است به پزشک خود مراجعه کنند تا در صورت نیاز نوع داروهای آنها را تغییر دهد. این افراد برای کنترل قند خون خود می‌توانند از انسولین استفاده کنند یا قرص‌های خود را در سحر و افطار میل کنند.

مطالب مرتبط
منبع
nutrition
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن