تغذیهمتفرقه

اثرات تریپتوفان بر کیفیت خواب و حالات شما (قسمت اول)

اثرات تریپتوفان بر کیفیت خواب و حالات انسان در تحقیقات زیادی مورد بررسی قرار گرفته است. تریپتوفان، آمینواسیدی است که برای ساختن بسیاری از پروتئین‌ها و مولکول‌های بدن ضروری است. مولکول‌هایی که در ارتقاء کیفیت خواب و حال شما بسیار مؤثرند. این مقاله اثرات تریپتوفان در زندگی شما را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد.

تریپتوفان چیست؟

آمینواسیدها واحدهای سازنده پروتئین‌ها هستند که نقش‌های حیاتی و مهمی را در بدن بر عهده‌ دارند. یکی از این آمینواسیدهای شگفت‌انگیز، تریپتوفان است که  می‌تواند به مولکول دیگری به نام ۵-HTP یا ۵- هیدروکسی تریپتوفان تبدیل شود که در ساختار سروتونین و ملاتونین مورد استفاده قرار می‌گیرد. سروتونین بر بسیاری از اعضای بدن ازجمله مغز و روده‌ها اثر می‌گذارد. تأثیر سروتونین بر مغز، در قسمت مربوط به خواب، ادراک و حالت است. ملاتونین نیز یک هورمون است که در چرخه خواب و بیداری نقش دارد. به‌ طور کلی تریپتوفان و مولکول‌هایی که تولید می‌کند در بهبود عملکرد بدن شما مؤثر هستند.

اثرات تریپتوفان بر حالت، رفتار و ادراک

نقش تریپتوفان در مغز بسیار قابل‌ توجه است. مطالعات زیادی نشان داده است که ایجاد حالت افسردگی، به دلیل کاهش سطح آن در مغز است. محققان با کاهش سطح تریپتوفان به عملکرد این آمینو اسید پی می‌برند. برای چنین تحقیقی، افراد مورد مطالعه باید به دو گروه تقسیم شوند: یک گروه تریپتوفان مصرف کنند و یک گروه نه. محققان دریافتند که استرس، نگرانی و عصبی بودن هنگام کاهش سطح تریپتوفان، افزایش می‌یابد. بنابراین می‌توان گفت کاهش سطح تریپتوفان باعث افزایش اضطراب می‌شود. همچنین میزان خشونت و پرخاشگری را در افراد عصبی زیاد می‌کند. از طرف دیگر، مصرف کافی تریپتوفان منجر به بهبود رفتارهای اجتماعی می‌شود.

سطوح پایین تریپتوفان ممکن است روی حافظه تأثیر مخربی داشته باشد

تغییرات میزان تریپتوفان می‌تواند بر جنبه‌های مختلف ادراک تأثیر بگذارد. طی تحقیقی مشخص شد که کاهش سطح تریپتوفان، باعث تضعیف عملکرد حافظه بلند مدت می‌شود. همچنین مطالعات بسیاری ثابت کرده است که کم شدن تریپتوفان روی ادراک و حافظه اثر منفی دارد. همه این‌ها به این دلیل است که کاهش سطح ترپتوفان منجر به کاهش تولید سروتونین می‌شود.

سروتونین تأثیرات زیادی در بدن انسان دارد

بر اساس آزمایشات بسیاری که انجام‌ شده است، دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که اثرات ناشی از تریپتوفان در واقع به دلیل عملکرد سروتونین است، به‌ عبارت‌ دیگر افزایش تریپتوفان، سروتونین را نیز افزایش می‌دهد و به دنبال آن، سروتونین بر روی فرآیندهای مغزی اثر گذاشته و بر روی حالاتی مثل افسردگی و اضطراب مؤثر است. در واقع بسیاری از داروهای ضد افسردگی، عملکرد سروتونین در مغز را تغییر داده و باعث افزایش فعالیت آن می‌شود. سروتونین روی فرآیندهای یادگیری نیز اثر می‌گذارد، همچنین حالت و نیز اختلالات ترس و بی‌خوابی را بهبود می‌بخشد. به‌طورکلی تبدیل تریپتوفان به سروتونین تأثیرات به سزایی روی حالات و ادراک دارد.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن