متفرقه

افزایش وزن نوزادان ؛ ویژگی یک نوزاد سالم چیست؟

در این مقاله تلاش شده است تا با نکات مهم و کلیدی در مورد کاهش وزن نوزادان در روزهای اول تولد و افزایش طبیعی وزن در هفته‌های اول صحبت کنیم. راهنمایی‌های موجود در این مقاله به شما یاد می‌دهد که آیا نوزاد شما به اندازه کافی وزن اضافه کرده است و آیا این میزان اضافه وزن برای نوزاد شما کافی بوده است یا نه. با ما همراه باشد تا به یکی از اساسی‌ترین نکات در مورد نوزاد بپردازیم.

چرا نوزادان افزایش وزن دارند؟

بررسی افزایش قد و وزن نوزادان که معمولاً توسط پزشک نوزاد انجام می‌شد به معنی سلامت نوزاد است، هنگامی که نوزادی به اندازه‌ای جدول سلامتی افزایش وزن نداشته باشید یعنی پیشرفتی نکرده است، و این می‌تواند نشانه وجود بیماری، یا عدم جذب مواد مغذی توسط نوزاد باشد، این مسئله نشان می‌دهد مواد غذایی به اندازه کافی در اختیار نوزاد قرار نگرفته است، یا نوزاد با مشکلات دستگاه گوارشی مواجه شده است.

توجه به نکات بهداشتی دقت به وزن نوزاد و افزایش وزن در نوزاد نشانه تغذیه سالم نوزاد است، تغذیه سالم می‌تواند رشد، جسمی و ذهنی نوزاد را تضمین کند. معمولاً نوزادانی که در بیمارستان متولد می‌شود تا زمان حضور در بیمارستان هر ۲۴ ساعت یک بار وزن می‌شوند و اعداد مربوط به وزن نوزاد در پرونده او یادداشت می‌شود. بعد از ترک بیمارستان نوزاد را باید هر ۱۰ تا ۱۴ روز یک بار به خانه بهداشت یا بیمارستان برد تا وزن نوزاد را اندازه گیری و یادداشت نمایند. اگر وزن نوزاد اضافه نشده باشد یا تغییری در رنگ پوست نوزاد مشاهده شود باید نوزاد را برای درمان نزد پزشک ببرید. اضافه وزن نوزاد در هفته‌های اول تولد از اهمیت خاصی برخوردار است.

وزن نوزادان در روزهای اول تولد چه قدر است؟

اکثر نوزادان در اولین روزهای تولد خود بین ۵ تا ۱۰ درصد نسبت به روز تولد کاهش وزن دارند، این کاهش وزن به دلیل از دست دادن مایعات اضافی بدن آنها است. این کاهش وزن کاملاً طبیعی بوده و اصلاً جای نگرانی نیست، مگر اینکه نوزاد بیش از ۱۰ درصد از وزن خود را کم کرده باشد.

افزایش وزن نوزادان در هفته‌های اول بعد از تولد چگونه است؟

نوزادان معمولاً ۵ تا ۷ روز بعد از تولد وزن اضافه می‌کنند. این افزایش وزن به گونه‌ای است که تا دو هفته بعد از تولد وزن نوزاد به زمان تولد او می‌رسد. معمولاً نوزادان به کندی و به آرامی وزن اضافه می‌کنند، بنابراین ممکن است والدین آنها متوجه افزایش وزن نوزادان نشود، افزایش وزن نوزاد به مقدار شیردهی و میزان خواب نوزاد بستگی دارد، اگر نوزاد در هفته‌های اول علاقمند به خوردن شیر بیش از ۷ تا ۱۰ وعده باشد به سرعت وزن اضافه می‌کند به شرطی که در کنار تغذیه از خواب کافی نیز بهرمند شود.

چگونه می‌توان متوجه شد نوزاد به خوبی تغذیه می‌شود؟

اکثر والدین مقیاسی برای رشد نوزاد خود در منزل ندارند، بنابراین نمی‌دانند آیا تغذیه نوزاد به شکل کامل صورت می‌گیرد یا نه یک راهکار عالی برای اطمینان از تغذیه نوزادان شمارش پوشک‌های کثیف نوزاد است. به نکات گفته شده در زیر توجه کنید.

پوشک مرطوب. در پنج روز اول نوزادان چند پوشک را مرطوب می‌کنند، بعد از آن باید روزانه حداقل ۴ بار پوشک را مرطوب کنند.

پوشک Poopy. در روزهای ابتدای نوزادان معمولاً یک بار در روز نیاز به شستن دارند، اما بعد از چند روز دو بار در روز نیاز به شستن دارند و یک هفته بعد تا آخر یک ماهگی این مقدار تا روز ۱۰ هم می‌رسد. شمارش پوشک‌های مصرف شده توسط نوزاد یک روش عالی برای اطمینان از افزایش وزن نوزاد است. با این وجود اگر نوزاد شما در خوردن شیر چندان میلی از خود نشان نمی‌دهد، اما در عین حال تعداد پوشک‌های بسیاری را مصرف می‌کند باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید، این عملکرد می‌تواند منجر به از دست دادن وزن، در نوزادان شود.

نکته

اگر نسبت به افزایش وزن نوزاد شک دارید و تنها می‌خواهید از وزن نوزاد مطلع شوید همچنین نیازی به مراجعه به پزشک نمی‌بینید کافی است به نزدیک‌ترین مرکز بهداشت در محل زندگی خود مراجعه کنید و از پرستاران مرکز بخواهید تا نوزاد شما را وزن کنند، همچنین بهترین راهنمایی‌های لازم را در مورد نحوه تغذیه نوزاد در اختیار شما قرار دهند. بهتر است در مورد مشکلات تغذیه نوزاد ابتدا با آنها مشورت کنید و در صورت نیاز با مشورت آنها به پزشک مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط
منبع
babycenter
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن