ارتباط خانوادگیپیشرفت کن

پذیرفتن احساسات منفی می‌تواند بهزیستی روانی را افزایش دهد

احساسات منفی یکی از کلیدی‌ترین موضوعات در روانشناسی و زندگی روزمره افراد می‌باشد. نوع واکنش هر شخصی در برابر این موضوع تعیین کننده سلامت روانی و ظرفیت روانی فرد می باشد. تحقیقات زیادی ثابت کرده اند که علت بسیاری از بیماری‌های روانی برخورد نا مناسب افراد یا مسائل زندگی و احساسات منتج از آنها می باشد.

پذیرفتن احساسات منفی

هنگامی که احساس غم و اندوه یا نا امیدی به سراغ ما می‌آید، بسیاری از ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا از این مسأله فرار کنیم. با این حال، طبق تحقیقات جدید، پذیرفتن این احساسات تیره باعث کمک به سلامت روانی ما در بلند مدت می‌کند. در یک مطالعه در بیش از ۱۳۰۰ بزرگسال، محققان دریافتند که افرادی که به طور منظم سعی می‌کنند احساسات و هیجانات منفی خود را سرکوب کنند احتمال این که در ماه‌های بعد دچار اختلالات خلقی شوند خیلی بیشتر از افرادی هست که هیجانات منفی خود را پذیرفتند. تحقیقات پیشین نشان داده است که پذیرش؛  یعنی پذیرش جنبه‌های خوب و بد خودمان و همچنین جهان بینی خودمان؛  با بهزیستی و سلامت روانی ارتباط معنی داری دارد.

در آغوش گرفتن و پذیرش یا اجتناب از احساسات منفی؟

برای رسیدن به یافته‌های خود، محققان سه آزمایش انجام دادند، که در آزمایش اولی که شامل ۳۰۰۱ شرکت کننده بود. همه افراد یک نظرسنجی را تکمیل کردند، که از آنها خواسته شد تا میزان موافقت خود را با عباراتی مثل “من نباید به صورتی که در حال حاضر احساس می‌کنم، احساس کنم” محققان دریافتند که شرکت کنندگان که توافق کمتری با چنین اظهاراتی دارند، که نشانگر پذیرش بیشتر احساسات منفی است، سطح بالاتری از بهزیستی روانی در مقایسه با افرادی که سعی در مقاومت در برابر این احساسات منفی دارند، را دارا می‌باشند.

در آزمایش دوم که شامل ۱۵۶ شرکت کننده بود از افراد خواسته شد تا یک سخنرانی ۳ دقیقه‌ای را به عنوان بخشی از یک برنامه کاربردی خنده دار ضبط کنند که به آنها گفته شد این برنامه به یک هیئت داوران نشان داده می‌شود. آزمودنی‌ها ۲ دقیقه برای سخنرانی آماده شدند و به آنها آموزش داده شد تا مهارت‌های مربوطه را ارتقا دهند. تیم تحقیقی متوجه شدند که شرکت کنندگان که سعی در جلوگیری از احساس نگرانی نسبت به وظیفه داشتند، در مقایسه با افرادی که احساسات منفی خود را پذیرفتند بیشتر در معرض آشفتگی قرار داشتند در مطالعه سوم، که ۲۲۲ شرکت کننده بودند، برای ۲ هفته، هر یک از متقاضیان خواسته شد که یک مجله را برای ضبط هر گونه تجربیات بد و همچنین احساسات خود در پاسخ به چنین تجربیات ضبط کنند. پس از ۶ ماه، شرکت کنندگان با یک ارزیابی روانشناختی پیگیری شدند.

پذیرش ممکن است کلیدی برای مقابله با استرس باشد

به طور کلی، تیم معتقد است وقتی که اتفاقات بد رخ می‌دهد، بهتر است اجازه دهید هیجانات منفی مسیر خود را طی کنند به جای این که تلاش کنیم از انها اجتناب کنیم. “به نظر می‌رسد که چگونگی برخورد با واکنش‌های عاطفی منفی ما واقعاً برای سلامتی عمومی ما اهمیت دارد. افرادی که این احساسات را بدون قضاوت یا تلاش برای تغییر آنها قبول می‌کنند، موفق‌تر هستند.”

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن