پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

اختلال اضطراب بیماری (خود بیمار انگاری) چیست؟

اختلال اضطراب بیماری (خود بیمارانگاری، هیپوکندریازیس)، این اختلال در واقع هراس از احتمال بیمار بودن است. فرد مبتلا به این اختلال مشغولیت فکری مداوم به داشتن، یا احتمال ابتلا به یک بیماری طبی جدی تشخیص داده نشده را دارد.به عبارتی نگرانی فرد از این است که ممکن است یک بیماری در او تشخیص داده شود و با وجود این‌که پزشک فرد به او اطمینان می‌دهد که مشکلی ندارد باز هم این اضطراب در شخص وجود دارد.

همه باید در مورد اختلال اضطراب بیماری بدانیم

اختلال اضطراب بیماری حالتی از شرایط روانی فرد هست که در آن شخص به طور مداوم نگران مبتلا شدن یا داشتن یک بیماری جدی است. فرد مبتلا به اختلال اضطراب بیماری ممکن است هیچ نشانه‌های بدنی (جسمی) را نداشته باشد و یا در صورت داشتن بیماری، شدت آن بسیار کم باشد. پزشک شخص هم با وجود معاینه و عدم مشاهده هیچ گونه نشانه‌ای از بیماری، قادر به متقاعد کردن فرد نمی‌باشد. این اختلال در صورت درمان نشدن می‌تواند شدیدتر شود و فرد دچار این ذهنیت شود که من بهبود پیدا نخواهم کرد و باعث اختلال در زندگی فرد شود. در صورت شدید شدن تا این حد پزشک تشخیص اختلال سوماتیک سمپتوم خواهد داد. در این مقاله علائم اختلال اضطراب بیماری بررسی می‌شود، و این که تفاوت آن با آگاهی از سلامت چیست و چه درمان‌هایی برای این وضعیت وجود دارد.

اختلال اضطراب بیماری چیست؟

این یک اختلال اضطرابی است که در آن فرد به صورت افراطی دچار این فکر هست که من یک بیماری دارم یا به یک بیماری دچار خواهم شد که بسیار ناخوشایند خواهد بود. هنگامی که یک فرد دچار این نوع اضطراب شود حتی تغییرات طبیعی بدن هم در ذهن او نشانه بیماری خواهد بود و فرد دچار تفسیرهای غلط خواهد شد. چیزهایی که ممکن است اشتباه تفسیر شوند تغییراتی مثل: بینایی، الگوهای تنفس، ضربان قلب، مشکل در تعادل، تنش عضلات. چیزی که باعث می‌شود این شرایط برای کسانی که آن‌را تجربه می‌کنند سخت‌تر و گمراه کننده تر باشد خود اضطراب است، به این دلیل که اضطراب باعث بروز علائم جسمانی می‌شود. اضطراب می‌تواند موجب حملات وحشت شود و علائم آن عبارتند از:

  • درد قفسه سینه
  • عرق کردن
  • احساس لرزش
  • گرفتگی قلب
  • مشکل تنفس
  • احساس ضعف

فرد مبتلا به اختلال اضطراب بیماری ممکن است این علائم فیزیکی اضطراب را اشتباه تفسیر کند و بگوید که این بیماری هیچ وقت بهتر نخواهد شد.

آگاهی از سلامت یا اختلال اضطراب بیماری

این طبیعی است که یک فرد بخواهد سالم بماند و در مورد تغییرات بدنی که فرد تجربه می‌کند و باعث نگرانی فرد شده تحقیق کند. این که از علائم و نشانه‌های بیماری‌های مختلف پزشکی آگاهی داشته باشید و در مورد هرگونه نگرانی با پزشک صحبت کنید خوب است و مشکلی ندارد. یک فرد آگاه به سلامتی، بعد از تأیید پزشک و این که علائم بیماری در شخص وجود ندارد اطمینان پیدا می‌کند و نگرانی را احساس نمی‌کند. در مقابل، یک فرد مبتلا به اختلال اضطراب بیماری احتمال دارد با وجود این که پزشک به او اطمینان داده است که هیچ علائمی از بیماری در فرد وجود ندارد همچنان نگران بیماری جسمانی باشد .

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن