زیباییسلامت باش

پیش گیری از آفتاب سوختگی گردن با استفاده از روش های مختلف

اینکه به یاد داشته باشید، تا از صورت خود مقابل آفتاب سوختگی محافظت کنید کار آسانی است، اما نباید فراموش کنید که گردن نیز به محافظت نیاز دارد. پیدا کردن و استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF بالا بهترین راه برای شروع این کار است. فقط اطمینان حاصل کنید که به نواحی دور گردن که دست‌ خود به‌ سختی به آن می‌رسد نیز کرم بمالید. می‌توانید جلوی آینه این کار را انجام دهید تا به‌خوبی مطمئن شوید. حتی می‌توانید با گذاشتن کلاه روی سر، از آفتاب سوختگی گردن شما جلوگیری کند.

روش اول| استفاده از کرم ضد آفتاب برای جلوگیری از آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی

از کرم ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کنید: هیچ کرم ضد آفتابی نمی‌تواند محافظت کامل شما را تضمین کند اما کرم ضد آفتاب با SPF 100 می‌تواند حدود ۹۹ درصد اشعهٔ UVB مضر خورشید را محدود سازد. اطمینان حاصل کنید که روی آن “طیف گسترده” نوشته شده باشد، در این صورت به‌خوبی از شما در مقابل اشعه UVB محافظت می‌کند.

به دنبال کرم ضد آفتاب ضد تعریق یا ضد آب بگردید. مطمئن شوید که آیا می‌تواند به مدت ۴۰ یا ۸۰ دقیقه از گردن شما در شرایط مرطوب محافظت کند.

روی قسمت بالایی بدن ازجمله گردن، ۳۰ میلی‌گرم کرم ضد آفتاب بمالید: بیشتر افراد این اشتباه را انجام می‌دهند که مقدار بسیار کمی کرم ضد آفتاب را برای محافظت مناسب به خود می‌زنند. وقتی از کرم ضد آفتاب روی پوست استفاده می‌کنید، سخاوتمند باشید. از انگشتان خود برای مالش دادن گردن استفاده کنید تا مطمئن شوید که کل آن‌را پوشانده است.

معمولاً بهتر است که کرم ضد آفتاب را حداقل ۱۵ دقیقه پیش از اینکه در معرض آفتاب قرار بگیرید، استفاده کنید. این به کرم ضد آفتاب زمان کافی برای تشکیل مانعِ محافظ روی پوست را می‌دهد.

هر ۲ ساعت مجدداً روی گردن کرم ضد آفتاب بزنید: کرم ضد آفتاب نهایتاً در شرایط معمولی تاثیرگذاری خود را از دست می‌دهد. اگر شنا می‌کنید یا گردن را با حوله‌ای پاک می‌کنید، ممکن است لازم باشد که حتی زودتر از ۲ ساعت کرم بزنید. نکته مهم اینکه، SPF بالاتر به معنای ماندگاری بیشتر نیست.

روش دوم| محافظت از گردن با لباس

آفتاب سوختگی

کلاه‌هایی که لبه‌هایش از هر طرف ۵ تا ۷ سانتی‌متر است، بگذارید: گذاشتن کلاه با لبه‌های بلند تضمین می‌کند که گردن شما در مقابل آفتاب محافظت می‌شود. کلاه نخی برای محافظت خوب است اما چه بهتر که جنس کلاه چرمی باشد تا احتمال آفتاب سوختگی را کاهش دهد.

  • برخی کلاه‌ها دارای قسمت‌های بازتابنده هستند که درواقع اشعهٔ آفتاب را خنثی می‌سازند.
  • برآورد شده است که خطر سرطان پوست در زمانی که کلاه بگذارید ۱۰ درصد کمتر می‌شود.

کلاه سایه‌ای بگذارید: این نوع کلاه، کلاهی است که به سرتان بسیار نزدیک است، درست مثل کلاه بیس‌بال. با این‌حال، پارچه ضخیم و بلندی دارد که در کناره‌ها و عقب آن تا پایین کشیده می‌شود. این پارچه گوش‌ها و گردن را می‌پوشاند و از آن‌ها در مقابل خورشید محافظت می‌کند. کلاه سایه‌ای را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم ورزشی تهیه کنید.

دستمال گردن روی گردن خود بگذارید: دستمال‌های گردن، پارچه‌هایی مربعی و سبک هستند که به‌ راحتی تا می‌شوند. شما می‌توانید انتهایش را جلوی گردنتان گره بزنید.

  • اگر هوا بسیار گرم است، دستمال گردن را پیش از قرار دادن آن روی گردن خود درون آب سرد بگذارید.
  • اگر دستمال گردن ندارید، هر تکه پارچه مربعی می‌تواند به‌ خوبی نقش آن‌ را برای شما بازی کند.

بلوزهای یقه‌ اسکی بپوشید: اگر به ساحل می‌روید، بلوز یقه‌ اسکی بپوشید. این کار از گردن شما مقابل نور آفتاب محافظت می‌کند. بسیاری از شرکت‌های تجاری بلوزهایی با یقه‌های جداشدنی نیز، می‌فروشند، که می‌توانید آن‌ را تهیه کنید.

لباس‌های دارای UPF بپوشید: به دنبال لباس‌های یقه‌اسکی، دستمال گردن یا کلاه‌هایی بگردید که UPF دارند. UPFها امتیازبندی‌هایی دارند که بین ۱۵ تا +۵۰ است و هرچه این عدد بالاتر باشد، از شما بیشتر در مقابل اشعهٔ UVA و UVB محافظت می‌کنند.

روش سوم| کمتر کردن اثرات آفتاب

آفتاب سوختگی

در بازه زمانی ۱۰ صبح و ۴ بعدازظهر سعی کنید کمتر در معرض آفتاب باشید: این دوره‌های زمانی، اوج اشعهٔ فرابنفش هستند و زمانی محسوب می‌شود که امکان آفتاب‌سوختگی شما بالاست. اگر هوا آفتابی است و سایه شما کوتاه است، پس گرما شدید است. سعی کنید در این دوره‌های زمانی بیشتر زمان خود را در مکان‌هایی که سایه است، بگذرانید.

چتری همراه خود داشته باشید: سعی کنید با استفاده از یک چتر، خودتان سایه بسازید، بخصوص اگر مجبورید پیاده‌روی کنید. به دنبال چترهایی با UPF بالا باشید. به‌خوبی گردن خود را بپوشانید، دسته چتر را در مقابل کتف خود قرار دهید به‌ طوری‌ که زاویه‌اش به سمت عقب باشد.

به احساس پوست توجه کنید: اگر در معرض آفتاب قرار دارید و پشت‌تان درد می‌گیرد، پس وقت آن رسیده که به دنبال سایه باشید. پوستتان ممکن است زمانی که آن‌را لمس می‌کنید، داغ باشد. دیگر نشانه آفتاب‌سوختگی این است که پوست چسبنده می‌شود.

گردن آفتاب‌سوخته خود را با لوسیون آلوئه ورا، سویا یا لوبیا درمان کنید: اگر گردن‌تان قرمز یا دردناک است، کمی از این لوسیون‌ها را روی آن بمالید و تا زمانی که به‌طور کامل درمان‌نشده در معرض آفتاب قرار نگیرید.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن