زیباییسلامت باش

جای جوش را با ۵ ماده طبیعی از بین ببرید

جای جوش مشکلی است که برای اکثر کسانی که با آکنه درگیرند پیش می‌آید. مشکلی که حتی از خود آکنه آزار دهنده‌تر است. در این مطلب چند راه طبیعی به شما معرفی می‌کنیم تا از شر جای جوش خلاص شوید.بعد از اینکه آکنه از بین می‌رود، پوست تلاش می‌کند تا آسیب وارد شده را برطرف کند. این ترمیم با تولید کلاژن انجام می‌شود. ممکن است بعضی از افراد مایل به انجام لیزر یا سایر درمان‌های پزشکی برای رفع این لکه‌ها باشند، اما راه‌های طبیعی هم وجود دارند:

۱-روغن سیاه‌دانه

منشأ این روغن، اروپای شرقی، آسیای غربی و خاورمیانه است. این روغن علاوه بر اینکه خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی دارد، ضدالتهاب هم هست. این روغن باعث تسریع بهبود زخم و جای آن می‌شود.

۲-روغن دانه گل رز درمانی مؤثر برای جای جوش

این روغن هم خواص ضد پیری دارد و هم جای جوش را برطرف می‌کند. اگر روزی دو بار از این روغن استفاده کنید جای جوش‌ها کمرنگ شده و در نهایت از بین می‌روند.

۳-عسل

عسل یک ماده شگفت‌انگیز است که اثرات دارویی فراوانی دارد ازجمله درمان سوختگی، جراحت و تب‌خال. تحقیقات نشان می‌دهند که عسل درمان را تسریع می‌کند و احتمال ایجاد جای جوش را کاهش می‌دهد. استفاده مستقیم عسل به دلیل داشتن خواص ضد باکتریایی باعث از بین رفتن آثار جراحت و جوش می‌شود. عسل می‌تواند با عفونت‌ها مبارزه کند و همین مسئله باعث تأثیر بیشتر روی برطرف شدن لکه‌ها می‌شود.

۴-آلوئه ورا

آلوئه ورا هم مثل عسل، یک درمان خانگی مؤثر است. در مورد آکنه، آلوئه ورا به روند درمان بسیار کمک می‌کند. استفاده از آلوئه ورا باعث کاهش التهاب و کاهش اندازه لکه ناشی از جای جوش می‌شود. شما می‌توانید از ژل آلوئه ورا که در داروخانه‌ها موجود است استفاده کنیذ. همچنین می‌توانید برگ‌های آلوئه ورا را ببرید و از ژل چسبنده آن مستقیماً استفاده کنید.

۵-آبلیمو

در حقیقت تحقیقات قابل‌ توجهی در زمینه تأثیر آبلیمو در رفع جای جوش وجود ندارد؛ اما بسیاری از افراد می‌گویند که استفاده از آبلیمو اثرات بسیار مثبتی روی پوستشان گذاشته است. آبلیمو باعث بی‌رنگ شدن لکه‌ها می‌شود. به دلیلی اینکه آبلیمو خاصیت اسیدی دارد، تنها چند قطره از آن را روی جای جوش بمالید.

توجه داشته باشید که درمان‌های طبیعی کمی برای جای جوش وجود دارند که اثبات شده‌اند. اگرچه این روش‌ها هم بهتر و بی‌ضررتر و هم ارزان‌تر از کرم‌ها و لوسیون‌ها هستند. همچنین می‌توانید بدون اینکه نسبت به اثرات جانبی نگران باشید، از درمان‌های طبیعی استفاده کنید.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن