زیباییسلامت باش

تقویت ناخن‌ ها با روش‌های خانگی بسیار آسان

تقویت ناخن‌ ها نقش مؤثری در زیبایی آنها و دست‌هایتان دارد. ناخن‌هایی که سریع می‌شکنند خیلی دردسرساز هستند. دلایل متعددی وجود دارند که باعث ضعف و شکنندگی ناخن‌ ها می‌شوند، از جمله استفاده طولانی‌ مدت از پولیش ناخن، قرار گرفتن در معرض آب، پیری، کم‌ کاری یا پرکاری تیروئید، پسوریازیس، اگزما، کم‌خونی، عفونت قارچی و غیره. شما می‌توانید با روش‌هایی ساده، در خانه ناخن‌هایتان را تقویت کنید.

۱-تقویت ناخن‌ ها با روغن ویتامین E

ناخن‌ها معمولا به دلیل کاهش رطوبت، ضعیف و شکننده می‌شوند. برای مرطوب و هیدراته نگه‌داشتن ناخن‌ها، ویتامین E بسیار کمک‌ کننده است. روغن را از کپسول خارج کرده و روی ناخن‌هایتان بمالید. به‌ آرامی ماساژ دهید تا گردش خون را در ناخن‌هایتان افزایش دهید. این کار را هر روز و به مدت دو تا سه هفته انجام دهید تا نتیجه بگیرید. یا می‌توانید کپسول را به‌ صورت خوراکی مصرف کنید. توجه داشته باشید برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید، شب‌ها قبل از خواب این کار را انجام دهید.

۲-روغن نارگیل

روغن نارگیل حاوی چربی اشباع است که به مرطوب کردن ناخن‌ها کمک می‌کند و آنها را از ابتلا به عفونت حفظ می‌کند. روغن نارگیل ولرم را به مدت ۵ دقیقه روی ناخن‌ها ماساژ دهید. این کار را دو تا سه بار در روز انجام دهید. می‌توانید به‌ جای این کار، چند قطره آبلیمو را به ۴/۱ فنجان روغن نارگیل گرم اضافه کنید. ناخن‌هایتان را به مدت ۱۰ دقیقه در این محلول قرار دهید. قبل از خواب این کار را انجام دهید و در طول شب دستکش دستتان کنید.

۳-سرکه سیب

سرکه سیب حاوی مواد بسیاری نظیر آهن، کلسیم، ویتامین‌ها، پتاسیم، منیزیم و غیره است. همچنین دارای استیک اسید و مالیک اسید است که مانع ابتلا به عفونت می‌شوند. سرکه صاف نشده را به نسبت مساوی با آب مخلوط کنید. ناخن‌ها را برای دقایقی در این محلول قرار دهید. این کار را به مدت چند روز و روزی یک‌ بار انجام دهید.

۴-نمک دریا

نمک دریا ناخن‌ها را تقویت و براق می‌کند. آب گرم را در یک‌ کاسه بریزید. ۲ قاشق غذا خوری نمک دریا به آن اضافه کنید. سپس روغن کندر، روغن جوانه گندم، آبلیمو و روغن صمغ از هرکدام ۲ قطره اضافه کنید. ناخن‌ها را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در این محلول قرار دهید. با آب گرم آبکشی کنید. بعد از مرطوب‌ کننده استفاده کنید. هفته‌ای ۲ تا ۳ بار تکرار کنید.

۵-لیمو

۳ قاشق غذاخوری روغن‌ زیتون را با ۱ قاشق غذا خوری آبلیمو مخلوط‌ کنید. محلول را حرارت دهید تا گرم شود. با یک پد آن را روی ناخن‌ها مالیده و حین خواب دستکش دستتان باشد.

۶-روغن‌زیتون

روغن گرم می‌تواند بافت ناخن شما را محکم کند. به نسبت مساوی، روغن جوجوبا، روغن بادام و روغن‌ زیتون را آب هم مخلوط‌ کنید. این ترکیب را گرم‌ کنید. آن را روی ناخن‌ها بمالید و ۱۰ دقیقه صبر کنید تا روغن‌ها به درون ناخن‌ها نفوذ کنند.

۷-زرده تخم‌مرغ

زرده تخم‌مرغ را با شیر مخلوط کنید و ناخن‌ها را برای دقایقی با این مخلوط ماساژ دهید. بعد با آب بشویید. این کار در تقویت ناخن‌ها بسیار مؤثر است و رطوبت مورد نیاز آنها را تأمین می‌کند.

۸- آب‌ پرتقال

آب‌ پرتقال حاوی فولیک اسید است که برای رشد ناخن‌ها بسیار ضروری است. ناخن‌ها را به مدت ده دقیقه در آب‌ پرتقال قرار دهید و بعد با آب گرم بشویید. بعد از خشک‌ کردن از مرطوب‌ کننده استفاده کنید.

۹-گوجه‌فرنگی

گوجه‌فرنگی سرشار از بیوتین است که ناخن‌ها را ضخیم می‌کند. دو قاشق غذاخوری روغن‌ زیتون را با نصف فنجان آب گوجه‌فرنگی مخلوط کرده و ناخن‌ها را به مدت ده دقیقه در این مخلوط قرار دهید. این کار را هر روز انجام دهید.

۱۰-چای سبز

چای سبز دارای آنتی‌اکسیدان است که برای تقویت ناخن‌ها بسیار مفید است. کمی برگ چای سبز را در یک فنجان آب بریزید و اجازه دهید تا سرد شود. ناخن‌ها را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه درون چای قرار دهید این کار را هفته‌ای دو بار انجام دهید.

۱۱-روغن هسته انگور

روغن هسته انگور ناخن‌های ضعیف و شکننده را درمان می‌کند، به مدت چند هفته و روزی دو بار این روغن را روی ناخن‌ها بمالید.

توجه به نکات زیر بسیار مفید است:

  • مصرف غذاهای غنی از بیوتین
  • خوردن غذاهای سرشار از پروتئین
  • به‌ طور منظم ورزش کنید تا گردش خون بهتری داشته باشید.
  • ناخن‌هایتان را کوتاه نگه‌دارید.
مطالب مرتبط
منبع
homeremedyhacks
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن