پزشکیسلامت باش

آیا تماشای تلویزیون با سرطان روده بزرگ در مردان ارتباط دارد

مردان علاقمند به تماشای تلویزیون بهتر است این مقاله را مطالعه نمایند. نتایج حاصل از یک مطالعه جدید نشان داده است که تماشای بیش از حد تلویزیون خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ (colorectal cancer) در مردان را افزایش می‌دهد.

تحقیقات گسترده‌ای نشان داده‌اند که رفتار بی‌حوصله  عامل اصلی  ایجاد مشکلات سلامتی به شمار می رود و تماشای تلویزیون یکی از این رفتارهاست. در یک مطالعه که اخیرا صورت گرفته است بیان شده که تماشای بیش‌ از حد تلویزیون می‌تواند خطر لخته شدن خون را افزایش دهد، همچنین تحقیقات دیگری نشان می‌دهد که تماشای بیش‌ از حد تلویزیون ممکن است به کیفیت خواب آسیب برساند.

بنا به تحقیقات انجام شده تاکنون، تماشای بیش‌ از حد تلویزیون می‌تواند خطر ابتلا به سرطان دوره بزرگ را در مردان افزایش دهد. کمبود فعالیت فیزیکی عامل خطر شناخته شده‌ای برای سرطان کولورکتال است، بنابراین شگفت‌آور نیست که تماشای تلویزیون برای ساعت‌ها، منجر به بیماری شود. تحقیقات نشان می‌دهد که تماشای تلویزیون ممکن است با رفتارهای دیگر مانند سیگار کشیدن، نوشیدن و خوردن بیشتر از حد، ارتباط داشته باشد و ما می‌دانیم که این موارد می‌توانند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهند.

تماشای تلویزیون عامل سرطان است؟

اخیراً یک تیم تحقیقاتی انگلیسی در مورد تعداد ساعت‌هایی و نوع فعالیت‌های که هر فرد در طول روز انجام می‌دهد تحقیق می‌کند، اطلاعاتی نظیر تماشای تلویزیون و استفاده از کامپیوتر نیز در آن وجود دارد. در این تحقیقات مشخص شده است ۳۵ درصد خطر ابتلا به سرطان کولورکتال در افرادی که هرروز تا چهار ساعت تلویزیون تماشا می‌کنند بیش از افرادی است که یک ساعت به تماشای تلویزیون می‌پردازند.

تاکنون این تیم تحقیقاتی ارتباطی بین زمان تماشای تلویزیون و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در زنان پیدا نکرده است. بهتر است بدانید ورزش خطر این نوع سرطان را کاهش می‌دهد. جالب‌توجه است که در این تحقیقات مشخص شده است استفاده از کامپیوتر با افزایش خطر سرطان روده بزرگ در مردان ارتباط نداشته است. به نظر می‌رسد مشاهده‌ای محتوای برنامه‌های تلویزیونی علت افزایش خطر سرطان کولورکتال در مردان است. محققان احتمال می‌دهند که تماشای تلویزیون احتمال خوردن غذا را در مردان افزایش داده و منجر به اضافه وزن آن‌ها می‌شود که بنا به تحقیقات آنها با انجام فعالیت ورزشی می‌توان احتمال خطر سرطان را کاهش داد. در این تحقیقات مشخص شده است که احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ در مردانی که دارای فعالیت‌های جسمانی هستند ۲۳ درصد کم‌تر از مردانی است که فعالیت جسمانی کمتری دارند.

سؤال مهمی که در پیش می‌آید این است که چرا تماشای تلویزیون احتمال خطر سرطان کولورکتال را در مردان افزایش می‌دهد ولی بر روی زنان تأثیر بسیاری ندارد. جواب این موضوع این است که حتی اگر مردان هنگام تماشای تلویزیون سیگار نکشند و یا نوشیدنی بیشتری مصرف نکنند. با این حال هنگام تماشای تلویزیون نسبت به زنان بیشتر غذا می‌خوردند. در نهایت باید گفت قرار دادن وزن در حالت استاندارد، کاهش مصرف الکل، افزایش فعالیت‌های جسمانی و خوردن مواد غذایی غنی‌شده با میوه‌ها و سبزیجات خطر ابتلا به بیماری سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن