تغذیهسلامت باش

مصرف قند زیاد میتواند سبب ایجاد اختلالات روانی در مردان شود

مصرف قند زیاد آنهم در مردان می‌تواند مشکلات جدی سلامتی را ایجاد کند. در واقع تحقیقات جدید نشان می‌دهند که مصرف بالای قند، علاوه بر سلامت جسمی، برای سلامت روانی هم بسیار مضر است.

مصرف بیش از حد قند ممکن است به سلامت روانی مردان آسیب برساند

مصرف زیاد قند نه تنها باعث افزایش وزن و خرابی دندان می‌شود، بلکه یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که خوردن بیش از حد آن می‌تواند خطر ابتلا به اختلالات روانی دراز مدت در مردان را نیز افزایش دهد. محققان دریافتند مردانی که بیش از ۶۷ گرم قند در روز، به وسیله غذاها و نوشیدنی‌های شیرین استفاده می‌کنند در مقایسه با مردانی که کمتر قند مصرف می‌کنند، بیشتر احتمال دارد که دچار اختلالات روانی مثل اضطراب، افسردگی شوند. محققان توصیه می‌کنند که قند اضافه شده به غذاها و نوشیدنی‌ها نباید بیشتر از ۱۰ درصد کالری روزانه برای بزرگسالان را تشکیل دهد. استفاده از قند بیش از حد می‌تواند خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامتی از جمله چاقی، دیابت نوع ۲، بیماری‌های قلبی و پوسیدگی دندان را افزایش دهد.

مصرف قند و سلامت روان

در طی ۲۲ سال پیگیری، شرکت کنندگان پرسشنامه‌های تکرار غذا را در چهار نقطه زمانی تکمیل کردند. محققان از اطلاعات این پرسشنامه‌ها برای محاسبه مصرف روزانه قند مصرف کنندگان از ۱۵ غذای شیرین و نوشیدنی، از جمله سودا، کیک، و چای و قهوه استفاده کردند. مقایسه مردانی که مصرف قند کمتری داشتند (مصرف متوسط روزانه ۳۹٫۵ گرم ) با مردانی که  مصرف قند بالاتری داشتند (مصرف متوسط روزانه ۶۷ گرم ) نشان داد که، مردانی که مصرف بیشتر قند داشتند احتمال مبتلا شدن آنها به اختلالات روانی بعد از ۵ سال ۲۳ درصد بیشتر است. علاوه بر این، محققان دریافتند که مردان و زنان مبتلا به اختلالات خلقی که مصرف شکر روزانه بالایی دارند در مقایسه با کسانی که مصرف شکر کمتری داشته‌اند، بعد از ۵ سال، بیشتر به افسردگی مبتلا می‌شوند.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن