تناسب اندامسلامت باش

کاهش وزن و عادت های صبحگاهی برای دستیابی به آن (قسمت سوم)

کاهش وزن ممکن است در کوتاه‌ مدت غیرممکن باشد. با این‌ حال، برای از دست دادن چند پوند وزن، لازم نیست که یک کاملاً رژیم فعلی و شیوه زندگی خود را تغییر دهید. در ادامه دو قسمت قبل سایر عادت‌های خوب برای کاهش وزن بیان می‌شود، با ما همراه باشید.

تمرین تمرکز حواس

ذهن آگاهی  یا همان تمرکز بر حواس عملی شبیه یوگا است که شامل تمرکز بر زمان حال به‌طور کامل و آوردن آگاهی به افکار و احساسات است. نشان داده شده است که این تمرین‌ها سبب افزایش از دست دادن وزن و ترویج عادات غذایی سالم می‌شود. برای مثال، یک تجزیه‌ و تحلیل ۱۹ مطالعه نشان داده است که مداخلات مبتنی بر ذهن آگاهی کاهش وزن و کاهش رفتارهای خوردن مربوط به چاقی افزایش‌ یافته است. بررسی دیگری یافته‌های مشابهی را نشان می‌دهد، که تمرین تمرکز حواس باعث کاهش وزن قابل‌توجهی در ۶۸٪ از بررسی‌های انجام‌شده است. تمرین تمرکز حواس ساده است، برای شروع، سعی کنید هر روز صبح و به مدت پنج دقیقه در مکانی آرام نشسته و با حواس پنج‌گانه خود ارتباط برقرار کنید.

تلاش بیشتر برای انجام بعضی از ورزش‌ها

انجام برخی از فعالیت‌های بدنی اولین چیزی است که در هر صبح می‌تواند به افزایش از دست داد وزن کمک کند. یک مطالعه در ۵۰ زن دارای اضافه‌وزن، اثرات ورزش هوازی را در زمان‌های مختلف روز اندازه‌گیری کردند، در حالی که تفاوت زیادی در رژیم‌های خاص غذایی بین کسانی که صبح فعالیت ورزشی داشتند در مقابل افرادی که بعدازظهر فعالیت کردند وجود نداشت، تمرینات ورزشی صبح با سطح بالاتری از سیری همراه بود.

ورزش صبح نیز می‌تواند در طول روز بر ثابت ماندن میزان قند خون اثر مثبت و پایداری داشته باشد. قند خون پایین می‌تواند منجر به بسیاری از علائم منفی، ازجمله گرسنگی بیش از حد شود. یک مطالعه در ۳۵ بیمار مبتلابه دیابت نوع ۱ نشان داد که فعالیت بدنی در صبح با بهبود کنترل قند خون روز بعد همراه بود. بااین‌حال، این مطالعات بر روی جمعیت‌های بسیار خاص متمرکزشده است و مشخص‌شده است که، به‌جای بررسی علت و معلول‌ها فقط نتایج ظاهری مورد مقایسه قرار گرفته است. تحقیقات بیشتری در مورد تأثیر ورزش صبحگاهی در جمعیت‌های عمومی ضروری است.

ناهار خود را در منزل بسته بندی کنید

تلاش کنید برای وعده ناهار خود برنامه ریزی داشته باشید و بسته‌ی ناهار خود را زودتر و از روز قبل آماده کنید زیرا این روش می‌تواند یک راه ساده برای انتخاب مواد غذایی بهتر و افزایش از دست دادن وزن باشد. یک مطالعه بزرگ شامل ۴۰،۵۵۴ نفر نشان داد که برنامه ریزی غذایی با کیفیت بهتر در رژیم غذایی، با رژیم غذایی بیشتر و سالم تر و کاهش خطر ابتلا به چاقی همراه است. مطالعه دیگری نشان می‌دهد که خوردن غذاهای تهیه  شده به صورت خانگی، اغلب با کیفیت رژیم غذایی بهبودیافته‌تر و کاهش خطر ابتلا به چاقی و اضافه وزن همراه بود. در واقع، کسانی که حداقل پنج بار در هفته غذاهای خانگی خود را صرف غذا می‌کردند، ۲۸ درصد کمتر از افرادی که فقط سه بار یا کمتر وعده غذایی در منزل غذا را خوردند دچار افزایش وزن شدند. سعی کنید چند ساعتی از شب را در هر هفته به برنامه ریزی و آماده‌سازی غذای خود اختصاص دهید، به‌طوری‌که صبح روز بعد بتوانید ناهار خود به شکل آماده‌شده بردارید و به محل کار یا تحصیل خود بروید.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن