پیشرفت شخصیپیشرفت کن

عادت صبحگاهی و ارتباط آن با موفقیت ؛ زود بیدار شوید تا جز افراد موفق باشید

عادت‌ها درکل وجه های متفاوتی در جامعه ما دارند که اغلب با نمونه های خوب و بد آن آشنا هستیم. به عنوان یک عادت مهم و ضروری که نقش پر رنگی را در زندگی ما بازی می‌کند می‌توان به عادت صبحگاهی اشاره کرد که در ادامه مطلب با آن بیشتر آشنا خواهید شد.

بگذارید همین‌جا این نکته را بگویم که من انسان سحرخیزی نیستم اما باید اعتراف کنم که به‌عنوان مادر سه فرزند یک شغل و یک زندگی پرفعالیت، خوابم را دوست دارم. همسرم به‌تازگی کتابی را در زمینه قدرت عادت‌ صبحگاهی خوانده است که من هم از او خواستم تا خلاصه‌ای از کتاب را با من نیز به اشتراک بگذارد. در کل ایده خوبی بود اما اینکه باید هرروز صبح با حجم عظیمی از کار روبه‌رو شوید بسیار ناخوشایند به نظر می‌رسد و قطعاً ترجیح خواهید داد تا به خوابیدن ادامه دهید. ما انرژی روزانه زیادی برای انجام کارهای مختلف داریم اما درست نیست همه آن‌ را صرف عادت‌های صبحگاهی کنیم.

اما همسر من فقط کتاب را خوانده بود و درحالی‌که ایده اصلی کتاب را تحسین می‌کرد به عمل کردن به توصیه‌های آن هیچ واکنش خاصی انجام نداد. این اتفاقی است که در مورد اغلب توصیه‌ها و پیشنهاد‌ها صادق است، مسئله این نیست که راهنمایی‌ها و توصیه‌ها به‌دردنخور هستند مسئله این است که آن‌ها برای همه یکسان نیستند و به‌اصطلاح می‌توان گفت که برای همه به درد نمی‌خورند. هر عادت و رفتاری که می‌خواهید بر شما تأثیر داشته باشد باید اول آن‌را به‌ تناسب شرایط خود شخصی‌سازی کنید و یک نسخه مخصوص به خود را از آن‌ها بسازید. تصمیم گرفتن برای ایجاد یک رژیم غذایی، انجام دادن یک عادت جدید، همه ما نه یک‌بار، بلکه چندین بار تلاش کرده‌ایم تا چنین عادت‌هایی را شروع کنیم اما هر بار با یک شکست ناامیدکننده روبه‌رو شده‌ایم و خود را با گفتن این جمله، هیچ‌وقت به‌درستی آن‌را انجام نداده‌ام، سرزنش کرده‌ایم. شما شکست نخورده‌اید، شما آن‌را به شیوه نادرستی انجام ندادید، شما فقط چیزی را پیدا کرده‌اید که مناسب شما نیست و برای شما جوابگو نخواهد‌ بود. آنچه که برای همکاران و دوستان و یا حتی افراد خانواده ممکن است درست باشد لزوماً برای شما جوابگو نخواهد بود.

عادت صبحگاهی و فواید آن

یک عادت صبحگاهی درست شما را پرانرژی و پربازده خواهد کرد، میزان استرس را به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد. درکل عادت‌های صبحگاهی شما را به بهترین شکل برای ادامه روز آماده می‌کنند همچنین عادت صبحگاهی به شما اجازه می‌دهد که روز خود را بدون تنش آغاز کنید که این یک نکته بسیار مهم است. شما روز خود را کنترل می‌کنید نه برعکس. در حقیقت بسیاری از رهبران و سرمایه‌گذاران بزرگ در طول تاریخ همیشه به عادت‌های صبحگاهی به‌عنوان یکی از عوامل موفقیت‌شان اشاره‌کرده‌اند. اما فقط آن‌ها نیستند که می‌توانند موفق باشند بلکه ما نیز می‌توانیم.

چگونه عادت‌های صبحگاهی خود را تنظیم کنیم

به‌عنوان یک مربی و یک مشاور با پیش‌زمینه‌ای متنوع، برای من مهم است که از یک دیدگاه جامع به موضوع نگاه کنم. بیایید از دید پرسشی و جستجوگر اصول سلامتی آن‌را بررسی کنیم. اصول سلامتی از چهار بخش تشکیل‌شده‌اند: روحی و روانی، احساسی، فیزیکی، روحانی. می‌توانید حتی این‌گونه نیز آن‌را در نظر بگیرید. ذهن، قلب، بدن و روح. در ادامه بحث، هم‌زمان با ارائه شدن مثال‌های متفاوت خواهید دید که برخی فعالیت و عادت‌ها هم‌زمان می‌توانند بر چند بخش از ما اثر بگذارند. اکنون بیایید هرکدام از این سیستم‌ها را به‌صورت جداگانه بررسی کنیم.

روحی و روانی

این بخش به‌طور مستقیم به عقاید و باورها، طرز تفکر ارزش‌ها، امیدها و آرزوهای شما ارتباط دارد که با ایجاد یک سری عادت‌های مناسب می‌توانید تأثیر مثبتی بر آن‌ها داشته باشید.

اهدافی را برای خود تعیین کنید: یکی از دوستان من هر روز سه کار مهم و پراهمیت خود را یادداشت می‌کند و آن‌ها را در اولویت قرار می‌دهد. این روش تمرکز او را بر روی کارهایش حفظ می‌کند و باعث می‌شود که کارها حتماً در طول روز انجام شوند. علاوه بر این فهرست کارهای مهم او در روز، فقط سه مورد است و همیشه امکان اینکه موردی جدیدی به آن اضافه شود را در نظر می‌گیرد که کار بسیار خوبی است و یک برنامه عالی و انعطاف‌پذیر را به او می‌دهد.

یک لیست تهیه کنید: گاهی اوقات پیش ‌می‌آید که از خوب بیدار می‌شویم و به خاطر کارهایی که باید انجام دهیم مضطرب می‌شویم، سعی کنید فهرستی از دغدغه‌های خود تهیه کنید. این روش مسائل جزئی را از ذهن شما دور خواهد کرد و به ذهن شما اجازه استراحت کردن خواهد داد.

یک برنامه برای خود تنظیم کنید: معمولاً وقتی‌که یک روز پردردسر را دارید ساختن یک برنامه در لحظه فکر خوبی نیست. به تقویم نگاه کنید و روزهایی که به نظر پردردسر و سخت هستند را مشخص کنید و یک برنامه کاربردی و فهرستی از کارهایی که باید را برای آن تهیه کنید و به همین سادگی شما خواهید دید که دور زدن روزهای سخت هم ممکن است.

به فکر تغذیه ذهنتان باشید: یک کتاب یا بخشی از آن یا یک مجله و خلاصه هر چیزی که شما دوست دارید را بخوانید. با یک حساب سرانگشتی خواهید فهمید که روزانه چند دقیقه مطالعه هرچند کوتاه، چقدر کاربردی است.

احساسی

این قسمت به احساسات شما ازجمله عواطف و روابط و هر چیزی که از قلب سرچشمه می‌گیرد مرتبط است.

قدردانی خود را ابراز کنید: تحقیقات جدید نشان می‌دهند که قدردانی بر تمام جنبه‌های احساسی ازجمله استقامت روحی روانی، سلامت جسم و احساسات و حتی خواب نیز تأثیر دارد و به‌ طور کلی سطح خوشحالی و رضایت شما را از زندگی به طرز قابل‌ توجهی افزایش می‌دهد.

قدرت جادویی بغل کردن: صبح خود را با بغل کردن آغاز کنید. همسرتان یا بچه‌ها بهترین کسانی هستند که می‌توانید آن‌ها را بغل کنید. در اینجا هورمون‌ها دوباره وارد عمل می‌شوند و اثرات شگفت‌انگیزی را بر جای خواهند گذاشت و روز شما را به بهترین شکل خواهند ساخت.

باکسانی که به شما احساس لذت می‌دهند ارتباط برقرار کنید: قطعاً همه ما کسانی را داریم که وقتی آن از خواب بیدار می‌شویم دوست داریم جزو اولین کسانی باشند که ملاقات می‌کنیم. به‌ جای اینکه بچه‌ها را با صدازدن بیدار کنید این بار به اتاق آن‌ها بروید شاید سخت‌تر باشد اما قطعاً لذت‌بخش‌تر است. کاری که انجام می‌دهید به‌ هیچ‌ عنوان کاری نیست که زمان زیادی بخواهد پس خیالتان راحت باشد.

چه‌کاری شما را خوشحال می‌کند؟ از هر چیزی که فکر می‌کنید شما را خوشحال‌تر می‌کند دریغ نکنید. ورزش کردن؟ یوگا؟ هر چیزی که باشد مهم نیست فقط آن را انجام دهید و روز خود را با خوشحالی شروع کنید.

فیزیکی

هر چیزی را که به بدن شما مستقیماً ربط دارد اینجا تعریف‌شده است حتی ممکن است تغذیه و رژیم غذایی شما را نیز در بگیرد.

تحرک داشته باشید: اجازه دهید خون جریان پیدا کند. با ورزش، قدم زدن، یا یک دو ساده یا به هر شکلی که می‌توانید بدن را حرکت دهید. راه‌های متفاوتی برای تحرک وجود دارد اما روشی را انتخاب کنید که بهترین بازدهی را برای شما دارد لزوماً روش‌های دیگران برای شما کاربردی نیستند.

آب‌لیمو بنوشید: قبل از اینکه به سمت قهوه و چایی هجوم ببرید، یک‌لحظه صبر کنید شاید این بار بهتر است جایگزین متفاوت‌تری را برای آن‌ها بیابید. نظرتان در مورد آب‌لیمو چیست؟ کمی آب‌لیمو را با مقدار آب ولرم قاطی کنید سپس آن‌را میل کنید. خوشمزه نیست اما نیاز بدن به آب را هنگام بیدار شدن از خواب، به‌خوبی تأمین می‌کند.

یک صبحانه کامل بنوشید: دیگر نیازی به اشاره کردن به آن نیست. حداقل همه ما با آن آشنا هستیم و به‌اندازه کافی در مورد اثرات مفید آن اطلاع داریم. پس صبحانه خود را از بهترین و سالم‌ترین مواد غذایی انتخاب کنید و از آن لذت ببرید.

اطراف خود را مرتب کنید: مرتب بودن محیط کار و منزل بهترین کار است. از تخت خود شروع کنید سپس بقیه قسمت‌های منزل و در آخر محیط کار. ممکن است زمان‌بر باشد اما منظم بودن قدرت جادویی در تسکین دادن شما دارد، و به شما یک احساس خوب آرامش می‌دهد.

روحی

این بخش به روحیات شما و انگیزه‌هایتان مرتبط است. درواقع در مورد حس تعلق عمیق شما بیشتر بحث می‌کند. حس ارتباط به چیزی که به شما قوت قلب می‌دهد.

مدیتیشن: یک راه ساده و کاربرد برای استقرار آرامش در ذهن. حداقل برای یک‌بار آن‌را امتحان کنید، شاید بار اول موفقیت‌آمیز نباشد اما به‌ مرور زمان اثرات آن‌را خواهید دید.

طبیعت‌گردی: مکان مناسبی را پیدا کنید، جایی که بتوانید آن‌گونه که می‌خواهید آزاد باشید. به رنگ آسمان و درختان دقت کنید به صدایی باد و نسیم خنکی که بر چهره تا می‌وزد گوش کنید. زمین زیر پای‌تان را احساس کنید. فقط یک‌ قدم زدن کوتاه در طبیعت، نیاز شما را ارضا خواهد کرد. با تکیه‌ بر همین نکات مهم و شناخت ویژگی‌های شخصیتی خود، سعی کنید عادت صبحگاهی خود را به‌ صورت شخصی‌سازی‌ شده‌ای تنظیم کنید. در نظر بگیرید شروع یک عادت صبحگاهی دقیق از شب قبل از آن شروع می‌شود. بعد از یک خواب کافی بیدار شوید، عادت صبحگاهی خود را ساده بگیرید و روز خود را شروع کنید هرچند در اوایل ممکن است شکست بخورید اما روحیه خود را از دست ندهید و بار دوم با یک عادت صبحگاهی جدیدتر و شخصی‌سازی‌ شده‌تر شروع کنید، مطمئن باشید بالاخره شما موفق خواهید شد.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن