پیشرفت شخصیپیشرفت کن

آموزش مدیتیشن صبحگاهی برای افراد مبتدی (قسمت اول)

من مطمئن هستم که شما در مورد مزایای استفاده از مدیتیشن به طور مرتب شنیده یا خوانده‌اید، اما ممکن است هنوز برای شروع مردد باشید، زیرا شما مفهوم کلی مدیتیشن را بیش ‌از حد، دلهره آور یافته یا فکر می‌کنید که نیاز به زمان زیادی برای تمرین دارد. یا شاید، چند بار آن‌را امتحان کرده‌اید اما احساس بدی پیدا کرده‌اید زیرا افکار، ذهن شما را آشفته و تمرکزتان را بر هم زده و احتمالاً به خودتان گفته‌اید که در آن مهارت ندارید. در این مقاله، مفاهیم اساسی در مورد هدف واقعی مدیتیشن و مزایای استفاده از این تمرین در زندگی را برای شما بیان می‌کنیم. بنابراین می‌توانید موانع را برای تمرین روزانه خود حذف کنید و برخی از تمرین‌های اولیه مناسب را بیاموزید که باعث تغییرات مثبت در زندگی شما می‌شود.

بدن و ذهن شما در مدیتیشن صبحگاهی

مراقبه یک ابزار عالی برای حفظ تعادل بین ذهن و بدن شماست. این یک روش ساده است که می‌توانید در هر زمان و هر کجا برای کاهش استرس از آن استفاده کنید. درست مثل تمرینات جسمانی، هرچه بیشتر تمرین کنید، از مزایای بیشتری بهره خواهید برد یا به عبارت دیگر در آن مهارت پیدا کرده و طولانی‌تر در ذهن و بدن شما باقی می‌ماند. یک تحقیق توسط انجمن روانشناسی آمریکا گزارش دادخ که ۴۰ درصد از افرادی که مورد بررسی قرار گرفته‌اند، در اثر استرس، بیش از حد غذا می‌خورند یا غذاهای ناسالم می‌خورند و همچنین ۴۶ درصد از آن‌ها به دلیل سطوح استرس بالا، شب‌ها بی‌خواب می‌شوند. در اینجا یک واقعیت وجود دارد و آن این است که: می‌توان بر روی سالم غذا خوردن، ورزش بیشتر، خواب بهتر، استفاده از محصولات طبیعی پوست و غیره تمرکز کرد اما اگر از ذهن خود مراقبت نکنید، هنوز در زندگی خود احساس عدم تعادل خواهید کرد. مدیتیشن باعث می‌شود بدن پاک‌تر و ذهن روشن‌تر شود.

مدیتیشن

یک مطالعه در هاروارد نشان داد که مراقبه می‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند که به نوبه خود سبب کاهش التهاب در بدن، کاهش فشار خون، بهبود فکر، خواب بهتر، کمک به انتخاب‌های هوشمندانه و تنظیم افکار ما شود که باعث می‌شود سریع به واکنش و قضاوت نپردازیم.

مدیتیشن به کاهش استرس کمک می‌کند، اما یک مزیت بزرگ آن این است که شما آرام می‌گیرید، آرامشی که سنت‌های روحانی درباره آن صحبت می‌کنند. یکی از بزرگ‌ترین اهداف مدیتیشن این است که شما با خودتان هماهنگ باشید و با مرکز خود ارتباط برقرار کنید تا با انرژی “یگانگی” ارتباط بگیرید. مدیتیشن راهی برای قرار گرفتن در میان افکارتان است. یک فکر در اینجا، فکری دیگر در جای دیگر و فضای کمی بین هر فکر وجود دارد که سکوت نامیده می‌شود، این فضا دروازه‌ای است به ذهن بی‌نهایت و این حس پیوند الهی است.

حذف موانع مدیتیشن صبحگاهی

شایع‌ترین موانع مدیتیشن را ما خودمان ایجاد می‌کنیم، حتی گاهی اوقات نا آگاهانه. در اینجا چند مورد از رایج‌ترین روش‌هایی مقاومت برای شروع یک تمرین مدیتیشن را عنوان و راهکار مقابله با آن‌ها را بیان می‌کنم:

” وقت ندارم “

یک تصور غلط وجود دارد که باید حداقل برای ۳۰ دقیقه تا یک ساعت به مدیتیشن بپردازید. شما می‌توانید تمرین روزانه خود را هر روز از ۵ دقیقه تا یک ساعت شروع کنید. شما می‌توانید قوانین را برای خودتان تنظیم کنید! فقط باید شروع کنید. از کم شروع کنید و به طور مداوم تمرین کنید می‌توانم به شما این اطمینان را بدهم که با تمرین مداوم به تدریج زمان بیشتری برای تمرین اختصاص خواهید داد.

” نمی‌توانم زیاد بنشینم “

به شیوه خود مدیتیشن انجام دهید. بعضی از مردم دوست ندارند نشسته انجام دهند، اما از پیاده‌روی لذت می‌برند. دکتر کلی مک گانیگل یک مدیتیشن پیاده‌روی ۱۰ دقیقه‌ای پیشنهاد می‌دهد که شامل ۱ دقیقه تمرکز روی هر یک از احساسات بدن در طول راه رفتن است مثل احساس تنفس، احساس هوا یا باد روی پوست، آنچه می‌شنوید، آنچه که می‌بینید.

“ذهن من هرگز متوقف نمی‌شود.”

طبیعی است که هنگام یادگیری مدیتیشن، احساس نا امیدی کنید. تغییر انتظارات شما در غلبه بر این مانع کمک خواهد کرد. همیشه روی پیشرفت‌های کوچک تمرکز کنید. دستاورد بزرگ این است که به تدریج ذهن خود را درک کنید و یاد بگیرید چگونه به تغییر تفکر منفی بپردازید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack.org
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن