پیشرفت شخصیپیشرفت کن

آموزش مدیتیشن صبحگاهی برای افراد مبتدی (قسمت دوم)

هر تمرین خوب مدیتیشن با پیدا کردن آنچه که برای شما مناسب است، آغاز می‌شود. به خاطر داشته باشید که هیچ راه درست یا غلطی برای مدیتیشن وجود ندارد، بلکه تکنیک‌ها یا سبک‌های مختلف مدیتیشن وجود دارد.

روش‌های مدیتیشن صبحگاهی پایه

بعضی از سبک‌های مراقبه:

مدیتیشن تنفس: شما می‌توانید از این تکنیک به تنهایی به عنوان یک روش برای آرام کردن ذهن خود و کاهش حواس پرتی استفاده کنید. بر روی تنفس، دم و بازدم تمرکز کنید.

خیره شدن به شمع: اگر تمرکز گرفتن برای‌تان سخت است این مورد بسیار عالی است. فقط یک شمع روشن کنید و به آن خیره شوید. توجه شما بالا خواهد رفت. اگر ذهن شما پر افکار مختلف است، فقط از آن‌ها تشکر کنید و به شمع رجوع کنید.

مدیتیشن ماندر: تکرار کلمات می‌تواند به شما در آرامش و تمرکز کمک کند.

مدیتیشن راهنما: منابع آنلاین زیادی وجود دارد که مراقبه و موسیقی هدایت‌کننده را دارند تا به شما در آرامش کمک کنند.

مدیتیشن پیاده‌روی: قبلاً راجع به آن صحبت کردیم – یک مراقبه پیاده‌روی ۱۰ دقیقه‌ای که شامل ۱ دقیقه توجه شما به هر یک از احساسات بدن شما در طول راه رفتن است، مثل احساس تنفس، احساس هوا و یا باد روی پوست و آنچه می‌توانید ببینید و بشنوید.

مدیتیشن ذهن آگاهی: ذهن آگاهی در مورد تشخیص آنچه در حال حاضر اتفاق می‌افتد، از جمله آنچه که رخ می‌دهد و آنچه که می‌گذرد. شامل افکار، صداها،  احساسات در بدن و هر چیز دیگری که در حال حاضر است. ایده این است که فقط بدون قضاوت مشاهده شود و آگاه باقی بماند.

” تکنیک‌های مختلف را آزمایش کنید و به چیزی که برای شما مناسب است، بچسبید.”

مدیتیشن راهنمای صبحگاهی

اگر پیش از این مدیتیشن نداشته‌اید یا در مدت زمان زیادی مدیتیشن نکرده‌اید، توصیه می‌کنم که با ۵ تا ۱۰ دقیقه شروع کنید. با تمرین، شما قادر خواهید بود برای مدت طولانی‌تری بنشینید. شما می‌توانید قبل از اینکه شروع کنید، یک قصد یا مفهوم تنظیم کنید، اما تمرین را باید بدون در نظر گرفتن نتیجه خاص، آغاز کنید. فقط برای تجربه (آنچه که شما از هر تمرین می‌خواهید) آماده باشید.

بهترین زمان مراقبه در اوایل صبح (قبل از خوردن قهوه یا چای) است، به این ترتیب شما خود را برای شروع روز آرام آماده می‌کنید. این مراحل ساده را برای آغاز تمرین مدیتیشن دنبال کنید:

  1. پیدا کردن یک مکان که فضای مقدس شما برای مدیتیشن است. سعی کنید یک اتاق را انتخاب کنید که از سر و صدای زیاد یا حواس پرتی‌ها در امان باشد، آن فضا را برای خودتان راحت کنید. شما می‌توانید در پس زمینه موسیقی آرامش بخش، نور شمع و یا بخور، و یا پخش اسانس آرامش بخش در آنجا داشته باشید.
  2. یک زمان را انتخاب کنید. مدیتیشن را در اولویت‌بندی بگذارید، با خود یک قرار ملاقات تنظیم کنید و هر روز در همان زمان تمرین کنید و این را به عنوان تغذیه روح خود ببینید. بعضی از مردم دوست دارند قبل از اینکه به رختخواب بروند، مراقبه کنند، این به شما کمک خواهد کرد که به راحتی بخوابید.
  3. لباس‌های راحت بپوش
  4. راحت بنشینید شما می‌توانید بر روی یک کوسن، کف زمین، روی نیمکت یا یک صندلی بنشینید. سعی کنید صندلی پشتی داشته باشد تا بتوانید پشت خود را مستحکم نگه دارید. لازم نیست که ابتدا یوگا کنید. دراز نکشید زیرا به احتمال زیاد خواب‌تان می‌برد. فقط صاف بنشینید.
  5. تایمر را تنظیم کنید.
  6. همیشه تمرین مدیتیشن خود را با ۵ تا ۷ نفس طولانی و آهسته عمیق شروع کنید تا بتوانید تنش را رها کنید.
  7. سپس فقط ذهن خود را بر روی یک چیز متمرکز کنید. این می‌تواند شعله شمع، تنفس شما یا تکرار یک ماندرا مانند “من هستم” باشد.
  8. فقط بدانید که شما فکر خواهید داشت، ممکن است حواس بدن خود را حس کنید و صداها را در محیط اطراف خود بشنوید. همه چیز عادی است هر وقت که از آن آگاه شوید، فقط به جسمی که تمرکز کرده‌اید، بازگردید یا به عقب بر گردید تا مجدداً توجه خود را به تنفس و یا تکرار ماندرا خود ادامه دهید، اما این کار بدون حرکت لب‌ها و زبان انجام می‌شود.

حتی اگر احساس کنید که شما در روز خاصی با تمرین‌های خود زیاد همراه و هماهنگ نبودید، اصرار و تکرار کنید. برای وقت گذاشتن بر روی تمرین به خود افتخار کنید. حتی اگر احساس کنید که اثرات مراقبه واضح نیست، از عمل خود سپاسگزار باشید و در زمانی از این که شروع کرده‌اید خوشحال خواهید شد !

مطالب مرتبط
منبع
lifehack.org
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن