پزشکیسلامت باش

سکته مغزی خفیف چگونه درمان می‌شود ؟

به سکته مغزی ناشی از انسداد موقت رگ‌های مغز؛ سکته مغزی خفیف گفته می‌شود. این سکته به دلیل موقتی بودن انسداد شریان‌ها دارای علائم موقتی است. معمولاً این نوع سکته با انجام آزمایش‌های فیزیکی و معاینه پزشک تشخیص داده می‌شود. در این مقاله می‌خواهید درمان این نوع سکته را بررسی کنیم.

درمان سکته مغزی خفیف

طیف گسترده‌ای از موارد مختلف برای درمان کسته خفیف وجود دارد. بسیار مهم است که کسته خفیف را درمان نمود زیرا عدم درمان آن می‌تواند منجر به تکرار سکته، حتی سکته کامل شود. بنا به تحقیقات انجام شده تغییر در سبک زندگی و مصرف داروهای مناسب می‌تواند از لخته شدن دوباره خون جلوگیری کند. راهکارهای درمان سکته مغزی خفیف در زیر آمده است.

درمان دارویی

به محض مشاهده‌ای سکته خفیف باید هرچه سریع‌تر بیمار را به مرکز درمانی رساند. یک پزشک برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از سکته خفیف برای بیمار داروهای ترومبولیتی تجویز می‌کند. این دارو منجر به از بین رفتن لخته خون در بدن می‌شود. همچنین از ایجاد دوباره لخته خون جلوگیری می‌شود. یکی از معروف‌ترین نمونه‌های دارویی آسپرین است. مصرف آسپرین بلافاصله بعد از مشاهده سکته مغزی خفیف می‌تواند بسیار مفید باشد. مصرف آسپرین از حمله قلبی نیز جلوگیری می‌کند.

زمانی که سکته مغزی خفیف رخ می‌دهد بدن این هشدار را اعلام می‌کند که احتمال لخته شدن خون در حال افزایش است؛ بنابراین برای جلوگیری از انعقاد خون بهتر است داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین مصرف شود. درمان دارویی سکته خفیف معمولا طولانی مدت است و فرد دچار سکته خفیف باید داروهای ضد انعقاد خون و کاهش فشار خون را در یک دوره بلند مدت مصرف نماید.

تغییر در رژیم غذایی

یکی از راهکارهای مهم برای درمان سکته مغزی خفیف تغییر در سبک زندگی است. تغییر در رژیم غذایی که منجر به کاهش سطح کلسترول و قند خون شود در درمان این نوع سکته بسیار مؤثر است.

بهتر است در رژیم غذایی این افراد بیشتر میوه و سبزیجات وجود داشته باشد. کاهش مصرف گوشت قرمز و اجتناب از غذاهای سرخ شده برای کاهش کلسترول خون مؤثر است. هرچقدر از مصرف غذاهایی با کلسترول بالا اجتناب شود احتمال ایجاد پلاک در شریان‌های خون کاهش می‌یابد. بالا رفتن کلسترول خون احتمال لخته شدن خون را افزایش می‌دهد.

افزایش فعالیت‌های فیزیکی

انجام فعالیت‌های فیزیکی بیشتر و ورزش منظم باعث می‌شود تا خون به شکل بهتری در عروق جریان پیدا کند. انجام فعالیت‌های ورزشی مانع از افزایش وزن می‌شود. افزایش وزن منجر به فشار بر روی قلب و عروق می‌شود. این فشار می‌تواند منجر به نارسایی قلب شود. نارسایی قلب یا تغییر در ریتم ضربان قلب منجر به ایجاد لخته خونی خواهد شد. ورزش علاوه بر بهبود سلامت قلب و عروق باعث کاهش استرس می‌شود. استرس و تنش‌های عصبی نیز می‌تواند خطر سکته قلبی و مغزی را بالا ببرد.

ترک سیگار

سیگار یکی از عوامل مهم انسداد رگ‌های خونی به شمار می‌رود. علاوه بر سیگار کشیدن قرار داشتن در معرض دود سیگار نیز می‌تواند منجر به غلظت خون و در نهایت مسدود شدن رگ‌ها شود.

نکته

سکته مغزی خفیف اگر به سرعت تشخیص و درمان شود ممکن است برای فرد مشکلی ایجاد نکند؛ اما این سکته همچنین یک اعلائم هشدار نیز است که خون در حال لخته شدن است و برای جلوگیری از سکته‌های قلبی و مغزی باید این هشدار را جدی گرفت. درمان سکته مغزی خفیف و تغییر در سبک زندگی عوامل موثر در کاهش خطر ابتلا به سکته‌های بعدی هستند.

مطالب مرتبط
منبع
study
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن