پزشکیسلامت باش

سکته مغزی خفیف ، تشخیص، درمان و پیشگیری از آن

یک حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز یا سکته مغزی خفیف به آسیب جدی مغزی منجر نمی‌شود، اما شما کماکان به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارید اگر یکی از علائم آن را مشاهده کرده باشید. این به این خاطر است که علائم وجود مشابه یک سکته هستند و شما نمی‌توانید بگویید که این مربوط به یک حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز است یا سکته. تمایز بین آن‌ها نیازمند ارزیابی پزشکی است.

تشخیص یک حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز یا سکته مغزی خفیف

علائم حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز موقتی هستند و منجر به آسیب به بافت مغزی نمی‌شوند. علائم سکته دائمی بوده و منجر به آسیب به بافت مغزی می‌شوند. بااین‌حال، علائم سکته ممکن است در طول زمان تغییر کنند. داشتن یک حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز شما در معرض خطر بروز سکته قرار می‌دهد، چون حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغزها و سکته‌ها دارای علت مشابهی هستند.

تنها راهکار برای بیان تفاوت بین یک حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز و یک سکته داشتن یک پزشک است که به تصویر مغز شما با یک سی‌تی‌اسکن یا ام‌آرآی نگاه می‌کند. اگر شما یک سکته داشته باشید، تا ۲۴ الی ۴۸ ساعت اولیه خود را در سی‌تی‌اسکن مغزتان نشان نمی‌دهد. یک ام آر آی معمولاً سکته را زودتر نشان می‌دهد. در ارزیابی علت حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز یا سکته، شما نیاز دارید که ببیند آیا انسداد یا پلاک خونی در سرخرگ‌های کاروتیدیتان وجود دارد یا نه. شما همچنین نیاز به یک اکودیاگرام دارید تا در قلبتان به دنبال لخته‌های خون باشید. پزشک شما ممکن است برایتان آزمایش ای‌سی‌جی و اشعه ایکس از قفسه سینه بنویسد.

درمان حملات ناگهانی در اثر قطع خون مغز

انتخاب‌های درمانی متعددی در دسترس هستند. حملات ناگهانی در اثر قطع خون مغز یا سکته مغزی خفیف منجر به آسیب بافت مغزی یا ناتوانایی‌هایی در آن نمی‌شوند، اما می‌توانند یک نشانه هشدار برای یک سکته باشند. درمان برای حملات ناگهانی در اثر قطع خون مغز روی آغاز درمان برای بهبود جریان خون برای مغز تمرکز دارد؛ و همچنین نیازمند شناسایی ناهنجاری‌ها است که پزشک شما می‌تواند برای کاهش خطر آینده حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغزها یا سکته‌ها انجام دهد.

انتخاب‌های درمانی به‌صورت زیرند:

داروهای ضد پلاکت

این داروها پلاکت‌های شما را به‌احتمال کمتری به هم نزدیک می‌کنند تا از لخته‌های خون جلوگیری شود. داروهای ضد پلاکت شامل موارد زیر است:

آسپرین، کلوپیدوگرل، پراسوگرل، دیپیریدامول.

داروهای ضد انعقاد

این درمان‌ها از ایجاد لخته‌های خون با هدف‌گیری پروتئین‌های ایجادکننده لخته به‌جای هدف‌گیری پلاکت‌ها جلوگیری می‌کنند.

وارفارین، ریواروکسابن، آپیکسابن.

حداقل مداخله کاروتیدی تهاجمی

این یک شیوه جراحی است که دربردارنده دسترسی به سرخرگ‌های کاروتیدی همراه با یک سوند است. سوند درون یک سرخرگ رانی در کشاله ران شما قرار می‌گیرد. پزشک از یک دستگاه بالون مانند برای بازکردن سرخرگ‌های بسته‌شده استفاده می‌کند. آن‌ها یک لوله سیمی کوچک را درون سرخرگ در نقطه باریک شونده برای بهبود جریان خون به سمت مغز می‌گذارند.

تغییرات سبک زندگی

تغییرات سبک زندگی ممکن است به کاهش حملات ناگهانی در اثر قطع خون مغز آینده یا سکته ضروری باشد. درمان و دیگر بازدارنده‌های پزشکی ممکن است کفایت نکنند. این تغییرات سبک زندگی هم نیاز است:

تمرینات ورزشی، کاهش وزن، کاهش سدیم ورودی، خوردن بیشتر میوه و سبزیجات، کاهش غذاهای سرخ‌کردنی یا قندی ورودی، خواب کافی، کاهش استرس، بهبود کنترل دیگر شرایط مانند دیابت، افزایش فشار خون و کلسترول بالا.

جلوگیری از یک حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز

حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغز، سکته مغزی خفیف و دیگر انواع سکته‌ها گاهی اوقات اجتناب‌ناپذیرند، اما شما می‌توانید با انجام یک سری کارها، به جلوگیری از حمله ناگهانی در اثر قطع خون مغزها بپردازید. از نکات زیر پیروی کنید:

سیگار نکشید، سیگار دست دوم نکشید، یک رژیم غذایی سالم همراه با میوه و سبزیجات داشته باشید، یک وزن متعادل و سالم داشته باشید، به‌طور منظم ورزش کنید، از داروهای غیرقانونی استفاده نکنید، دیابت خود را کنترل کنید، سدیم ورودی را کاهش دهید، کلسترول و چربی ورودی خود را محدود کنید، فشار خون خود را تحت کنترل بگیرید، استرس را کاهش دهید.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن