پزشکیسلامت باش

سکته قلبی خفیف چیست؟ بررسی علائم، علل و درمان آن

سکته قلبی می‌تواند با شدت مختلف رخ دهد. پارگی مویرگ‌ها یا رگ‌های بزرگ‌تر سبب می‌شود از آسیب‌های جدی در کسته قلبی باشد. نوع سکته قلبی به نوع و مقدار آسیب دیدگی سیستم قلب و عروق مشخص می‌کند. اگر فردی دچار سکته قلبی شده است باید هرچه سریع‌تر به مراکز درمانی انتقال داده شود. چه سکته قلبی خفیف باشد و  چه سکته کامل فرقی نمیکند با این حال سرعت در انتقال بیمار آنهم در ساعتهای اولیه نقش بزرگی در زنده ماندن او دارد.

تفاوت بین سکته خفیف و شدید

هنگامی که عضلات قلب دچار کمبود اکسیژن شوند آسیب می‌بینند. اگر کمبود اکسیژن براثر انسداد عروق منجر به کاهش جریان خون شود برای مدت کوتاهی رخ دهد کسته خفیف است. معمولاً سکته قلبی خفیف با برقراری جریان دوباره خون به شکل خود به خود برطرف می‌شود؛ اما اگر این انسداد منجر به قطع کامل جریان خون شود یا کمبود جریان خون به شکل خود به خود رفع نشود. سکته شدید رخ داده است. سکته خفیف، می‌تواند منجر به آسیب دیدگی‌های کوچک شود؛ اما سکته کامل آسیب‌های جدی به همراه دارد.

علائم سکته قلبی خفیف

علائم سکته قلبی خفیف مانند علائم سکته قلبی کامل است؛ اما این علائم ناپایدار هستند و ممکن است به سرعت رفع شوند. برخی از این علائم در زیر آمده است.

 • احساس سوزش و درد در فک
 • اختلال در تنفس
 • تنگی نفس
 • تهوع
 • سرگیجه
 • عرق سرد
 • تپش قلب شدید و نامنظم

معمولاً این علائم بعد از چند دقیقه برطرف می‌شوند.

عوارض کسته قلبی خفیف

بعد از تجربه سکته خفیف ممکن است وضعیت جسمی و روحی بیمار کاملاً تغییر کند. معمولاً عوارض زیر در افراد با تجربه سکته قلبی خفیف مشاهده می‌شود.

 • احساس درد در قفسه سینه برای مدت طولانی.
 • معمولاً بیماران احساس خستگی می‌کنند.
 • بخشی از عضله قلب بیمار دچار ضعف می‌شود.
 • ممکن است پمپاژ خون در بدن به خوبی صورت نگیرد.
 • آسیب وارد شده با قلب می‌تواند منجر به کاهش جریان خون در بدن شود.
 • آریتمی قلبی و نامنظم شدن ضربان قلب از عوارض مهم سکته قلبی خفیف است.
 • افسردگی نیز یکی از عوارض جانبی سکته قلبی خفیف است.
 • اغلب افراد بیمار دچار ترس از مرگ شده و کنترل زندگی خود را از دست می‌دهند.

تشخیص و درمان

برای تشخیص سکته قلبی خفیف پزشک معالج دستورالعمل‌های الکتروکاردیوگرام صادر می‌کند. با تجزیه و تحلیل الگوی موجود نوع سکته و میزان آسیب وارد شده مشخص می‌شود. سونوگرافی قلب، آنژیوگرافی یا ثبت عکس اشعه ایکس از شریان‌های عروق کرونری می‌تواند کمک کننده باشند. پزشکان برای درمان سکته قلبی خفیف داروهای مانند نیتروگلیسیرین تجویز می‌کنند. همچنین ممکن است داروهای ضد ایسکمی تجویز شود تا درد در قفسه سینه کاهش پیدا کند. داروهای ضدالتهاب و ضدلخته‌ خون نیز برای جلوگیری از سکته مجدد تجویز می‌شود.

نکته

افرادی که سکته خفیف قلبی داشته‌اند با تغییر در شیوه زندگی خود می‌توانند خطر ابتلا به بیماری قلبی و تکرار سکته مجدد را کاهش دهند. نکات مهم برای سلامت قلب و عروق و جلوگیری از سکته مجدد عبارتند از:

ترک سیگار. سیگار کشیدن یکی از عوامل خطرناک بیماری‌های قلبی است. سیگار کشیدن منجر به ضخیم شده دیواره رگ‌های خونی می‌شود بنابراین سیگار کشیدن یکی از دلایل مهم لخته شدن خون است. همچنین نیکوتین موجود در سیگار منجر به افزایش فشار خون می‌شود.

کنترل فشارخون. مدیریت فشار خون می‌تواند مانع از ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق شود. با پزشک خود در مورد کنترل فشار خون صحبت کنید. در صورت نیاز برای کنترل فشار خون از داروهای مناسب با تجویز پزشک استفاده نمایید.

کنترل کلسترول. افزایش کلسترول بد می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد. برای کنترل کلسترول بد می‌توان از غذاهای سالم‌تر و فعالیت ورزشی منظم کمک گرفت.

بررسی دیابت. با انجام آزمایش سطح قندخون از ابتلا به دیابت مطلع شوید. هر دو نوع دیابت می‌تواند خطر ابتلا به حملات قلبی یا سکته قلبی را افزایش دهند.

ورزش. ورزش مخصوصاً انجام فعالیت‌های منظم ورزشی می‌تواند منجر به افزایش قدرت قلب و تقویت سیستم قلب و عروق شود. همچنین ورزش می‌تواند کلسترول و فشار خون را پایین آورد. پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری و شنا تمرین‌های خوبی برای کمک به پمپاژ کردن بهتر خون هستند.

رژیم غذایی سالم. مصرف غذاهای حاوی چرب می‌تواند منجر به تشکیل پلاک در جریان‌های خون شود. بهتر است از چنین غذاهای اجتناب کنید و در عوض غذاهای کم کالری و کم چرب مانند میوه‌ها، سبزی‌ها، گوشت سفید و ماهی مصرف کنید.

مطالب مرتبط
منبع
belmarrahealth
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن