پیشرفت کنکارآفرینیموفقیت و انگیزه

نحوه حفظ کردن سریع یک مطلب (قسمت اول)

مردم معمولاً با کنایه می‌گویند که تنها چیزی که واقعاً در مدرسه یاد گرفته‌ایم، این است که چطور حفظ کنیم. اما در واقع، برای بسیاری از ما حتی همین گفته نیز صدق نمی‌کند. اگر شما به سراغ اطرافیانتان بروید و از تعدادی از آن‌ها سؤال کنید که از چه راهی برای حفظ کردن سریع مطالب استفاده می‌کنید؟ اکثر آن‌ها احتمالاً به شما خواهند گفت با تکرار

تا به اینجا این حرف کاملاً صحیح است و در اکثر مواقع کار راه‌انداز نیز هست. اما اگر قصد دارید چیزی را به سرعت و به صورت کامل حفظ کنید، این امر تنها به وسیله تکرار محقق نخواهد شد، اگر چه به یادآوری مطالب کمک خواهد کرد. مشکل این است که یادآوری چیزی نیاز به یادگیری آن دارد، و همه ما به شیوه‌های گوناگونی یاد می‌گیریم. در ادامه به برخی از روش‌های جهانی برای تسلط بر هنر یادآوری، به طوری که شما می‌توانید شروع به حفظ میزان کثیری از اطلاعات و داده‌ها در مدت زمان کوتاهی کنید، اشاره شده است.

قبل از شروع، باید نکته‌ای را در نظر داشته باشید: آیا شما یک یادگیرنده شنوایی هستید؟ و یا بصری؟ یا تجربی؟ اگر شما یادگیرنده شنوایی هستید، مؤثرترین راه برای درک اطلاعات از طریق شنیدن آن است. همان‌طور که می‌توانید تصور کنید، یادگیرندگان بصری مایل به دیدن چیزی برای یادگیری آن هستند، و یادگیرنده‌های تجربی بیشتر وابسته به یادگیری از حوادث و تجربیات (و یا انجام کاری به استفاده از ابزارها) هستند. اکثر ما ترکیبی از حداقل دو دسته از این دسته‌ها هستیم، اما من نشان خواهد داد که کدام گام بیشتر برای سبک یادگیری مطلوب شما مناسب است، تا شما بتوانید شروع به حفظ کردن چیزهای متفاوتی با سرعت و راندمان بالا کنید.

مرحله ۱: آماده سازی

برای بهینه سازی جلسات حفظ مطالبتان، توجه زیادی به محیطی که انتخاب می‌کنید، داشته باشید. برای اکثر مردم، این به معنای انتخاب محیطی است که در آن عوامل حواس پرتی کمتری وجود دارد، اگرچه برخی دیگر از مردم از یادگیری در مناطق عمومی استقبال می‌کنند. کشف کنید کدام یک بر یادگیری شما بیشتر مؤثر است، تا بتوانید شروع کنید. سپس کمی چای بنوشید. من می‌توانم شما را به مطالعات علمی‌ای ارجاع بدهم که چای سبز را به عنوان یک کاتالیزور طبیعی برای بهبود حافظه تأیید می‌کنند. به لحاظ مکانیکی، توانایی ما برای فراخوانی اطلاعات، به قدرت بین نورون‌های ذهن ما، که توسط سیناپس به یکدیگر متصل هستند، وابسته است. هرچه بیشتر سیناپس (تکرار) را تمرین دهید، تقویت می‌شود، که منجر به توانایی حفظ کردن خواهد شد.

همان‌طور که رفته رفته پا به سن می‌گذاریم، مواد شیمیایی سمی به نورون‌ها و سیناپس‌ها آسیب می‌رسانند که منجر به از دست دادن حافظه و حتی آلزایمر می‌شود. با این وجود، چای سبز حاوی ترکیباتی است که راه این سموم را مسدود کرده و باعث می‌شود که سلول‌های مغز شما مدت زمان طولانی‌تری به عملکرد صحیح خود ادامه دهند.

گام دوم: ضبط کردن آنچه که می‌آموزید

این گام به خصوص هنگامی مفید است که شما در حال تلاش برای حفظ مطالبی از یک سخنرانی هستید. از یک دستگاه ضبط برای بررسی مجدد تمام مطالب گفته شده استفاده کنید و به آن گوش فرا دهید. اگر می‌خواهید یک سخنرانی را به خاطر بسپارید، خود آن را با صدای بلند بخوانید و به صدای خودتان گوش کنید. بدیهی است، این روش بیشتر برای یادگیرندگان شنوایی مفید خواهد بود. و همچنین روشی کاربردی نیز است، زیرا تضمین می‌کند که مطالب بیشتری از یک سخنرانی عاید شما خواهد شد که به شما کمک خواهد کرد تا با سرعت بیشتری اطلاعات را بیاموزید.

مرحله ۳: همه چیز را یادداشت کنید

قبل از شروع به تلاش برای فراخوانی همه مطالب از حافظه، تمام مطالب را نوشته و بازنویسی کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا بیشتر با آنچه که در حال تلاش برای حفظ کردنش هستید آشنا شوید. انجام این کار هنگامی که در حال گوش دادن به ضبط صوت خود هستید نیز می‌تواند به شما کمک کند بسیاری از داده‌ها را حفظ کنید. این مفیدترین روش برای یادگیرنده‌های تجربی است.

مرحله ۴: یادداشت‌های خود را دسته بندی کنید

حالا که همه چیز را در یک مجموعه از یادداشت‌ها نوشته‌اید، آن‌ها را به بخش‌هایی مجزا تقسیم کنید. این برای یادگیرنده‌های بصری ایده آل است، به ویژه اگر از کد نویسی رنگی برای تمایز بین موضوعات استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا همه مطالب را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و اطلاعاتی را که در مغز شما ضبط شده است، مرتب کنید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن