پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

نحوه حفظ کردن سریع یک مطلب (قسمت دوم)

حفظ کردن  معمولاً  تنها چیزی است که واقعاً در مدرسه یاد گرفته‌ایم،  اما در واقع، برای بسیاری از ما حتی همین گفته نیز صدق نمی‌کند.

 قسمت اول این مطلب: نحوه حفظ کردن سریع یک مطلب (قسمت اول)

مرحله ۵: برای حفظ کردن به روش تجمعی از تکرار استفاده کنید

هر خط از متن را چند بار تکرار کنید و سعی کنید آن را بدون نگاه کردن به یاد بیاورید. همان‌طور که هر مجموعه‌ای از متن را حفظ می‌کنید، به اضافه کردن اطلاعات جدید به آنچه که تازه یاد گرفته‌اید، روش تجمعی می‌گویند. این روش از پاک شدن اطلاعات از حافظه کوتاه مدت شما جلوگیری می‌کند. این کار را ادامه دهید تا زمانی که آن بخش را حفظ کرده و بتوانید همه چیز را به راحتی به یادآورید. تا زمانی که آن بخش را به طور کامل حفظ نکرده‌اید، به بخش بعدی نروید. این روش بیشتر مربوط به یادگیری بصری است، اما اگر با صدای بلند صحبت کنید، از روش شنوایی نیز بهره برده‌اید.

مرحله ۶: آنچه را که به یاد می‌آورید، بنویسید

حالا که می‌توانید کل بخش‌ها را فراخوانی کنید، آنچه را که به یاد می‌آورید، بنویسید. این امر به شکل عملی تمام مطالبی را که آموخته‌اید، تقویت می‌کند.

مرحله ۷: آن را به کسی (یا خودتان) آموزش دهید

مؤثرترین روش برای من زمانی که در مدرسه بودم، این بود که مطالب را به شخص دیگری آموزش دهم. شما می‌توانید این کار را به طرق مختلف انجام دهید. شما می‌توانید مطالب را به کسی که در جلوی شما نشسته است (یا آینه، اگر شما نمی‌توانید کسی را برای این کار متقاعد کنید) بگویید و همه چیز را به صورت فی‌البداهه توضیح دهید. اگر چیزی که آموخته‌اید باید به‌طور صریح خوانده شود، پس این کار را در مقابل کسی انجام دهید تا احساس کنید که چطور می‌توان متنی را در مقابل مخاطبان با صدایی رسا و از بر خواند.

روش مورد علاقه من طراحی امتحاناتی برای دیگران است. اطلاعات را بررسی کنید و پیش بینی کنید چه سؤالاتی از آن‌ها بیرون می‌آید. از گزینه‌های متعدد، تطبیق و غیره برای ارائه داده‌ها در فرمت آزمون استفاده کنید و ببینید چگونه اشخاص دیگر به آن پاسخ می‌دهند. همه این‌ها نوعی یادگیری تجربی است، از آنجا که شما در واقع در حال تمرین و دست‌کاری در مفاهیم یاد گرفته هستید.

مرحله ۸: به طور مداوم به مطالب ضبط شده گوش فرا دهید

یکی دیگر از کارهایی که می‌تواند به حفظ کردن شما کند این است که در حین انجام کارهای غیر مرتبط مانند شستن لباس‌ها و یا رانندگی، با گوش دادن به ضبط خود اطلاعات را مجدداً بازیابی کنید. این روش مطمئناً از نوع یادگیری شنوایی است، اما هنوز هم قادر است همه چیزهایی که در حافظه کوتاه مدت خود قرار داده‌اید را بازیابی کند.

مرحله ۹: نفسی چاق کنید

در نهایت آخرین کاری که باید برای حفظ کردن یک مطلب بکار بگیرید این است که اجازه دهید ذهن شما نفس بکشد. برای مدت کوتاهی بدون فکر کردن درباره آنچه که آموخته‌اید بروید و استراحت کنید. سپس مجدداً باز گردید و خواهید دید که آنچه را که واقعاً می‌دانید، به راحتی به یاد می‌آورید و این کار به شما کمک خواهد کرد تا به قسمت‌هایی که ممکن است در آن‌ها ضعیف‌تر باشید متمرکز شوید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن