پزشکیسلامت باش

هورمون ملاتونین چگونه کمک میکند بهتر بخوابید (قسمت دوم)

همان‌طور که در قسمت اول مقاله هورمون ملاتونین بیان کردیم، ملاتونین همان عنصری است که باعث به خواب رفتن انسان می‌شود و به ما کمک می‌کند تا بهتر بخوابیم. در ادامه این مقاله قصد داریم درباره مزایای دیگر هورمون ملاتونین بحث و گفت و کنیم. با ما همراه باشید.

می‌تواند زخم معده را درمان کند

خواص آنتی‌اکسیدانی ملاتونین به درمان زخم معده کمک می‌کند و سوزش سر دل را کاهش می‌دهد. مطالعه‌ روی ۲۱ نفر که زخم معده داشتند، نشان داد که با مصرف ملاتونین و تریپتوفان همراه با امپرازول، زخم معده این افراد سریع‌تر بهبود پیدا کرده است. به‌ هر حال، این زمینه تحقیق کاملاً جدید است، اما مطالعات آینده و پیشرفت‌های تکنولوژی به شما کمک خواهد کرد که راحت‌تر بفهمید که چگونه ملاتونین، در درمان زخم معده و سوزش سر دل مؤثر خواهد بود.

می‌تواند علائم وزوز گوش را کاهش دهد

وزوز گوشی که به‌ اصطلاح می‌گوییم گوشم زنگ میزند، وضعیتی نامطلوب برایمان است که بعضی وقت‌ها و در هنگام خواب بسیار آزاردهنده می‌شود. جالب است  بدانید مصرف متاتونین باعث کاهش علائم وزوز گوش شده و کمک می‌کند تا  شما راحت‌تر بخوابید. در یک مطالعه، به ۶۱ فرد بزرگ‌سال مبتلابه وزوز گوش، ۳ میلی‌گرم ملاتونین قبل از رفتن به رخت خواب به مدت ۳۰ روز تزریق کردند. در نتیجه این امر باعث کاهش اثرات وزوز گوش و بهبود کیفیت خواب آنها شد.

می‌تواند باعث افزایش سطح هورمون رشد در مردان شود

هورمون رشد انسان به‌طور طبیعی در طول خواب آزاد می‌شود. در مردان جوان سالم، مصرف هورمون ملاتونین ممکن است به افزایش سطح هورمون رشد کمک کند. مطالعات نشان داده‌اند که ملاتونین می‌تواند غده هیپوفیز (ارگانی که هورمون رشد را آزاد می‌کند) را تحریک کند و باعث شود که این غده فعالیت بیشتری از خود نشان دهد. علاوه بر این، مطالعات نشان داده‌اند که دوز پایین (۰٫۵ mg) و بالاتر (۵٫۰ mg) ملاتونین در تحریک انتشار هورمون رشد مؤثر است.

می‌تواند با افسردگی فصلی کمک کند

افسردگی فصلی معمولاً به‌عنوان اختلال عاطفی فصلی شناخته می‌شود و این نوع افسردگی تا ۲۰٪ بزرگ‌سالان در ایالات‌متحده را شامل می‌شود. برخی شواهد نشان می‌دهد که افسردگی فصلی تحت تأثیر تغییرات و اختلالات خواب است. با این وصف، می‌توان نتیجه گرفت، وقتی‌که با متاتونین خواب شما بهبود دهد، نتیجه این کار می‌تواند روی افسردگی فصلی شما هم تأثیر بگذارد. با این‌ حال، شواهد کاملاً مشخص نیست. مطالعات آینده به شما کمک خواهد کرد که بفهمید، ملاتونین برای درمان افسردگی فصلی مفید است یا خیر.

چگونه می‌توان هورمون ملاتونین را مصرف کرد

در وحله اول سعی کنید که به پزشک مراجعه کنید و از او برای درمان بی‌خوابی و کم‌خوابی کمک بخواهید. اگر می‌خواهید ملاتونین را امتحان کنید، با یک مکمل با دوز پایین‌تر شروع کنید. به‌ عنوان‌ مثال، از ۰٫۵ میلی‌گرم (۵۰۰ میکروگرم) یا ۱ میلی‌گرم، ۳۰ دقیقه قبل از خواب رفتن شروع کنید. اگر به نظر نمی‌رسد که به شما کمکی می‌کند، دوز خود را به ۳-۵ میلی‌گرم افزایش دهید. مصرف متاتونین زیاد، به شما کمک نخواهد کرد که سریع‌تر بخوابید، بلکه هدف این است که شما با مصرف دوز پایین، راحت‌تر به خواب بروید.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن