پزشکی

هورمون ملاتونین چگونه به کمک کم‌خوابی شما می‌آید؟ (قسمت اول)

ملاتونین یک هورمون درون بدن است که به به بهبود خواب کمک می‌کند. تقریباً بین ۵۰ الی ۷۰ میلیون آمریکایی از کمبود خواب رنج می‌برند. اگرچه کم‌خوابی یک مشکل معمولی و رایج است اما می‌تواند عواقب شدیدی داشته باشد.

کم‌خوابی می‌تواند انرژی و بهره‌وری شما را کاهش دهد و خطر بیماری‌هایی مثل فشارخون بالا و دیابت را افزایش دهد. وقتی‌ که شما احساس خواب‌آلودگی می‌کنید، هورمون ملاتونین به بدن شما می‌گوید که زمان رفتن به رختخواب است. در این مقاله می‌خواهیم درباره هورمون ملاتونین و اثرات مثبتی که می‌تواند روی بدنمان داشته باشد بحث کنیم. همراه ما باشید.

هورمون ملاتونین چیست؟

متاتونین یک هورمون طبیعی در بدن شماست. این هورمون توسط غده پین آل در مغز تولید می‌شود، همچنین در مناطق دیگر مانند چشم، استخوان نیز یافت می‌شود. این هورمون را به نام هورمون خواب می‌شناسند، زیرا در مواقع کم‌خوابی، ترشح آن باعث به خواب رفتن شما می‌شود. مکمل‌های متاتونین در بین افرادی که مشکل کم‌خوابی دارند رایج است و می‌توانید آن را بدون نسخه از داروخانه دریافت کنید.

همچنین، متاتونین یک آنتی‌اکسیدان بسیار قوی بوده که می‌تواند منافع دیگری را برای شما به همراه داشته باشد. درواقع، می‌تواند به حفظ سلامت چشم کمک کند، زخم معده و سوزش دل، علائم وزوز گوش و حتی افزایش سطح هورمون رشد در مردان کمک کند.

هورمون ملاتونین چگونه کار می‌کند؟

ملاتونین با ریتم روزانه بدن شما همخوانی دارد. به عبارت ساده‌تر، ریتم شبانه‌روزی شما است، به این معنی که زمانی که موقع خوابیدن یا موقع بیدار شدن از خواب باشد، به شما اطلاع می‌دهد. وقتی‌که شما در محیط تاریک قرار می‌گیرید، این هورمون به مغز فرمان می‌دهد که زمان خواب فرارسیده و شما باید استراحت کنید. درواقع متاتونین به گیرنده‌های مغز متصل است تا از این طریق بتوانید فعالیت‌های عصبی را کاهش داده تا شما به آرامش برسید. برعکس این مورد نیز درست است، یعنی وقتی‌که بدن شما در روشنایی و نور قرار می‌گیرد، متاتونین به بدن شما می‌گوید که زمان بیدار شدن فرارسیده است و شما بیدار می‌شوید.

عوامل متعددی وجود دارد که ممکن است باعث کاهش سطح هورمون ملاتونین در شب شود. استرس، سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض نور زیاد در شب (ازجمله نور آبی)، گرفتن نور طبیعی کافی در طول روز، تغییر کار و پیر شدن بر روی تولید ملاتونین اثر می‌گذارد. ملاتونین همچنین دمای بدن، فشارخون و سطح هورمون را نیز تنظیم می‌کند.

ملاتونین چگونه کمک می‌کند تا شما به بهتر بخوابید؟

شواهد نشان می‌دهد که مصرف قبل از خواب ملاتونین، کمک می‌کند تا شما راحت‌تر بخواب بروید. در تجزیه‌وتحلیل ۱۹ مطالعات در مورد افراد مبتلابه اختلالات خواب، دانشمندان دریافتند که ملاتونین زمان صرف شده برای خوابیدن را ۷ دقیقه کاهش می‌دهد. ذر بسیاری از این مطالعات، افراد گزارش دادند که کیفیت خواب آن‌ها افزایش پیداکرده و بهتر می‌توانند بخوابند.
همچنین کسانی که اختلال خواب موقت دارند نیز متاتونین مؤثر است. تحقیقاتی که بروی افرادی که در پاره‌ای از زمان به مسافرت می‌روند و به علت تغییر ساعت و شرایط محیطی خوابشان دچار اختلال می‌شود، نشان داد که مصرف متاتونین به‌طور موقت بر این افراد مؤثر واقع‌شده و می‌تواند راهکار مناسبی برای اختلالات خواب در هنگام سفر کردن باشد.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن