پزشکیسلامت باش

خود ارضایی و سرطان پروستات

مطالعات نشان می‌دهد که خود ارضایی مکرر در مردان جوان خطر بالای ابتلا به سرطان پروستات اولیه را دارد، اما خطر سرطان پروستات را برای مردان ۵۰ ساله کمتر می‌سازد.

سطوح بالای هورمون‌های جنسی مردانه یا آندوژن ها، ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد. اما مطالعات مختلفی از این سوال با روش های مختلفی انجام شد، که به نتایج متفاوتی دست یافتند. گروهی از محققان دانشگاه انگلیس در ناتینگهام با نگاهی جدیدتر به این سوال، به دنبال این بودند که آیا مردان با روابط جنسی شدیدتر در خطر بالاتری از ابتلا به سرطان پروستات هستند یا خیر.

دکتر پلیکسنی دیمیتروپولو، دکتر رزالیند اِلِس و دکتر کِنِث آر. مور، تاریخچه جنسی دقیقی از ۸۴۰ مرد را به دست آوردند. حدود نصف مردان ۶۰ ساله مبتلابه سرطان پروستات بودند و نصف دیگرشان سرطان نداشتند. یافته‌ها شگفت‌آور است. مقاربت جنسی روی خطر ابتلا به سرطان پروستات تأثیری نمی‌گذارد. اما خود ارضایی مکرر این کار را می‌کند- البته به شیوه‌های مختلف، در دوره متفاوتی از زندگی. دیمیتروپولو می‌گوید: خود ارضایی مکرر در مردانی با سنین ۲۰ تا ۳۰ سال خطر ابتلای سرطان پروستات را در آنها افزایش می‌دهد. اما مردان ۵۰ ساله‌ای که مکرراً خود ارضایی می‌کنند، خطر کمتری آنها را تهدید می‌کند. البته تکرار خود ارضایی نسبی است.

برای مردان در سن ۲۰ سالگی، خود ارضایی مکرر یعنی ۲ تا ۷ بار در هفته، در مقایسه با فرد ۲۰ ساله‌ای که کمتر از یک‌ بار در ماه خود ارضایی می‌کند، ۲۰ درصد افرادی که مکرراً خود ارضایی می‌کنند به نسبت افراد ۶۰ ساله، ۷۹ درصد شانس بیشتری برای ابتلا به سرطان پروستات دارند. برای مردان ۵۰ ساله، خود ارضایی مکرر یک یا چند بار در هفته در مقایسه با افرادی با سن مشابه آن‌ها که هرگز خود ارضایی نمی‌کنند، ۵۰ درصد افرادی که مکرراً خود ارضایی می‌کنند ۷۰ درصد احتمال کمتری وجود دارد که به سرطان پروستات مبتلا شوند. این مطالعات برای پاسخ به آن سوال طراحی نشده بود اما دیمیتروپولو و همکارانش نظریاتی دارند.

آنها پیشنهاد می‌دهند که مردان جوانی که به لحاظ ژنتیکی متمایل به داشتن سرطان پروستات حساس به هورمون هستند، اگر بدنشان به‌صورت طبیعی سطوح بالایی از هورمون مردانه را ترشح کند، خطر بیشتری تهدیدشان می‌کند- هورمون‌های مشابهی که آن‌ها را به لحاظ جنسی بیشتر تحریک می‌کند. خود ارضایی به‌ خودی‌ خود خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مردان جوان افزایش نمی‌دهد. خود ارضایی بیشتر یعنی افزایش میل جنسی- و آندروژن بیشتر باعث شستشوی بافت‌های پروستات می‌شود. این مشکل برای مردان مسن نیست. دیمیتروپولو پیشنهاد می‌دهد که در مردان مسن، خود ارضایی به‌ خودی‌ خود می‌تواند مفید باشد و بدن را از شر غده پروستات مایعی که حاوی مواد سرطان‌زا است، نجات دهد.

در سنین بالغ، مهم است که سموم از بدن دفع شود و به این دلیل که خود ارضایی در مردان ۵۰ ساله به‌ اندازه مردان ۲۰ ساله شدید نیست، حتی سطوح کمتر خود ارضایی در ۵۰ ساله‌ها تأثیری محافظتی دارد. دیمیتروپولو هشدار می‌دهد که این موارد ذکرشده تنها نظریه هستند. تحقیقات بیشتر برای ارزیابی نقش دقیق هورمون‌های جنسی و فعالیت جنسی درخطر ابتلا به سرطان پروستات در مراحل مختلف زندگی لازم است. در همین حال، دیمیتروپولو، اکنون در دانشگاه کمبریج انگلستان، اعتدال را به افراد جوان و سالخورده توصیه می‌کند. او می‌گوید: منطقی است که اندازه متعادل فعالیت خود ارضایی باید حفظ شود. نه خیلی زیاد و نه خیلی کم.

مطالب مرتبط
منبع
webmd
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن