پزشکیسلامت باش

آیا سیگار کشیدن منجر به پسوریازیس می شود؟

سیگار کشیدن و پسوریازیس باهم ارتباط دارند. کشیدن سیگار، ممکن است منجر به پسوریازیس شود و تداوم مصرف سیگار، می‌تواند این بیماری را بدتر کند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

همه ما می‌دانیم که مصرف سیگار باعث آسیب به قلب و ریه‌ها می‌شود اما شاید اطلاع نداشته باشید که سیگار کشیدن باعث ایجاد بیماری پسوریازیس می‌شود. همچنین مصرف طولانی‌مدت سیگار، شرایط بیماری را وخیم‌تر می‌کند. ترکیبات موجود در تنباکو آسیب‌های سلولی به نام آسیب اکسیداتیو را ایجاد می‌کند به همین دلیل است که باعث بدتر شدن بیماری پسوریازیس می‌شود.

برای افرادی که مبتلا به بیماری آرتروز پسوریاتیک هستند، اثرات سیگار کشیدن می‌تواند شدیدتر باشد. این افراد کمتر به درمان‌های دارویی پاسخ می‌دهند. ترک کردن سیگار ممکن است شرایط را بهبود دهد. در یک مطالعه بسیار وسیع بیش از ۷۸۰۰۰ پرستار در طول ۱۴ سال مورد بررسی قرار گرفتند. محققان دریافتند که سیگار کشیدن و پسوریازیس باهم ارتباط دارند به‌طوری که مصرف سیگار ابتلا به این بیماری را افزایش داده و در معرض دود سیگار قرار گرفتن نیز چنین تأثیری دارد. هم‌چنین به این نکته نیز پی بردند که ترک سیگار پیشروی این بیماری را کاهش می‌دهد. این تحقیق نشان می‌دهد که زنانی که سیگار می‌کشند بیشتر از مردان سیگاری در معرض خطر بیماری پسوریازیس هستند، پس زنان سیگاری باید انگیزه بیشتری برای ترک آن داشته باشند. برای اینکه نتایج بهتری بگیرید به توصیه‌های زیر عمل کنید:

  • اگر سیگاری هستید، آن‌را ترک کنید.
  • اگر سابقه بیماری پسوریازیس در خانواده دارید، به کودکان هشدار دهید که هرگز سیگار نکشند و مضرات آن‌را یادآور شوید، ممکن است ژن‌های مستعد این بیماری با سیگار کشیدن باعث به وجود آمدن بیماری پسوریازیس شود.
  • مطمئن شوید که کودکان‌تان در معرض دود سیگار دیگران قرار نگیرند.

برای اینکه بتوانید راحت‌تر سیگار را ترک کنید باید روشی پیدا کنید که مناسب شرایط روحی و جسمی شما باید. با ترک سیگار نه‌تنها باعث بهبودی بیماری پسوریازیس می‌شوید بلکه باعث سلامتی عمومی بدنتان نیز می‌شوید.

مطالب مرتبط
منبع
everydayhealth
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن