پزشکیسلامت باش

درمان ریه آسیب دیده و محافظت از آن به صورت طبیعی (قسمت دوم)

ریه عضو حساس و ضروری بدن است. مشکلات ریه می‌تواند زندگی افراد را مختل کند. مشکلات تنفسی افراد را مجبور می‌کند تا فعالیت‌های خود را محدود کنند. در این مقاله می‌آموزیم که چگونه با انجام فعالیت‌های ورزشی وضعیت ریه‌ها را بهبود دهیم.

روش سوم:

انجام ورزش و کمک به بهبود ریه

تمرینات قلبی و عروقی را افزایش دهید. ورزش در حفظ سلامت قلب و عروق بسیار مهم است اما برای سلامت ریه نیز مهم است. ورزش جریان خون را به ریه افزایش می‌دهد و به همه مواد مغذی اجازه می‌دهد که به آن برسند. برای شروع باید، آسان بگیرید و با احتیاط انجام دهید تا خسته نشوید. مکان مناسب برای خودتان را پیدا کنید و شیوه ورزشی که با آن راحت هستید را انجام دهید و آن را بهبود بخشید.

ورزش‌های تنفسی را شروع کنید. ورزش‌های تنفسی برای افزایش میزان اکسیژن مصرفی و توانایی شما برای انتشار کربن دی‌اکسید انجام می‌شود. در ابتدا؛ هرکدام از این ورزش‌ها ممکن است باعث سرگیجه شوند. به همین دلیل است که اکثر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی رویکرد آهسته و پیوسته را توصیه می‌کنند. به‌محض اینکه به روش تنفسی که برایتان بهتر است عادت کردید، متوجه می‌شوید که این روش را بیشتر و بیشتر استفاده می‌کنید، اغلب بدون اینکه به‌صورت آگاهانه به آن فکر کنید.

سعی کنید با لب‌های بسته نفس بکشید. به‌ طور کلی، اکثر پزشکان یکی از دو روش زیر را برای کاهش هرگونه دشواری در تنفس و افزایش ظرفیت ریه پیشنهاد می‌کنند. اولین روش تنفس با لب‌های بسته است. این روش را با تنفس از طریق بینیتان برای حدود ۲ تا ۳ ثانیه شروع کنید. سپس، لب‌هایتان را جمع کنید و آرام هوا را از طریق لب مچاله شده خود برای ۴ تا ۹ ثانیه بیرون دهید. تا زمانی که راحت هستید این کار را تکرار کنید.

از تنفس دیافراگمی استفاده کنید. شما باید به خودتان تنفس دیافراگمی آموزش دهید که تنفس از طریق شکم بجای قفسه سینه است. اگرچه اکثر افراد از این طریق نفس نمی‌کشند، اما این تنفس طبیعی به شما می‌رود. این روش از دیافراگم استفاده می‌کند که نوار عضله‌ای است زیر ریه که عضله اصلی تنفسی به شمار می‌رود. ابتدا، شانه‌ها، پشت و گردن خود را آرام کنید. یک دست را روی شکمتان و یکی را پشتتان قرار دهید. دم را از طریق بینی به مدت ۲ ثانیه انجام دهید. همان‌طور که دم را انجام می‌دهید شکم خود را به بیرون هل دهید. سپس هوا را از طریق لب‌های مچاله شده برای کنترل میزان بازدم، خارج کنید و هم‌زمان روی شکمتان را فشار دهید. این روی دیافراگم قرار می‌گیرد و عضله را تقویت می‌کند.

تمرین تنفس عمیق انجام دهید. تفاوتی میان روش‌های تنفس با لب‌های بسته و تنفس دیافراگمی برگرفته از دانشگاه میزوری شهر کانزاس وجود دارد. برای روش تنفس عمیق، روی پشتتان دراز بکشید. از بالش برای زیر زانوها و گردنتان استفاده کنید تا مطمئن شوید راحت­‌اند. دستتان را روی دست بگذارید و روی شکمتان بگذارید درست زیر سینه. انگشتان دستتان را کنار هم بگذارید و مطمئن شوید تمرین را درست انجام می‌دهید. نفس عمیق، طولانی و آرامی را با بیرون دادن شکمتان بگیرید. و هم‌زمان که این کار را می‌کنید انگشتان دستتان را از هم فاصله دهید.

تنفس با صدا را انجام دهید. شما می‌توانید با قوی کردن دیافراگم ظرفیت ریه‌تان را افزایش دهید. برای انجام این روش، ابتدا با تمرین تنفس عمیق شروع کنید. همان‌طور که بازدم را انجام می‌دهید، صدای هامی را ایجاد کنید. این صدا دیافراگم را حرکت می‌دهد و به قوی شدن عضله کمک می‌کند. هرچقدر که می‌توانید این تمرین را انجام دهید. در ابتدا ممکن است کمی سرگیجه حس کنید. نگران نباشید. این به این خاطر است که شما بیش‌ازحدی که پیش‌تر اکسیژن دریافت می‌کردید، اکنون دریافت کرده‌اید.

تمرین تنفس چینی را انجام دهید. برای این تمرین، باید روی صندلی راحت بنشینید. ۳ دم‌ کوتاه از طریق بینی بگیرید. در اولین دم، بازوی خود را بالا بیاورید و روبروی خود بیاورید و هم‌سطح شانه‌هایتان قرار دهید. در دومین دم، بازوهایتان را به طرفین ببرید و هم‌سطح شانه‌هایتان قرار دهید. در دم سوم دست‌های خود را بالای سرتان ببرید. ۱۰ تا ۱۲ بار تکرار کنید.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن