پزشکیسلامت باش

درمان سرطان ریه

سرطان ریه رایج‌ترین علت مرگ مرتبط با سرطان در میان مردان و زنان به شما می‌رود و از همین رو یکی از خطرناک‌ترین سرطان‌ها است. در عین‌ حال، بسیاری از سرطان‌های ریه قابل‌ پیشگیری است. استنشاق مواد سرطانی همچون دود تنباکو (سیگار) ممکن است موجب تغییراتی در بافت ریه‌تان شود؛ که به آن تغییرات پیش سرطانی می‌گویند.

با این‌ وجود، سرطان به‌ خودی‌ خود معمولاً طی دوره‌های چندین ساله رشد می‌کند و اگر در سطوح اولیه آن شناسایی شود می‌توان به شکل موفقیت‌آمیزی آن را با استفاده از روش‌های درمان متفاوت درمان کرد.

روش‌های درمان سرطان ریه

ارزیابی پیش از درمان

  • پیش از درمان، معمولاً بیوپسی برای تخمین اینکه آیا بیمار سرطان دارد یا نه و اگر دارد کدام نوع است، انجام می‌شود.
  • آزمایشاتی برای اندازه‌گیری سطح تومور توصیه می‌شود. این آزمایشات معمولاً شامل آزمایش خون و تصویربرداری هستند. تصویربرداری معمولاً شامل سی‌تی‌اسکن قفسه سینه و همچنین اسکن استخوان یا اسکن PET/CT می‌شود. راه‌های درمان و نتایج مورد انتظار به سطح تومور بستگی دارد.

مرور کلی راه‌های درمان

حدود یک‌ سوم بیماران مبتلابه سرطان ریه دارای بیماری‌های موضعی هستند که ممکن است یا با برداشت جراحی درمان شوند یا اگر بیمار برداشت جراحی را نپذیرد با پرتودرمانی کامل. یک‌ سوم دیگر بیماران بیماری دارند که در حال حاضر به گره‌های لنفاوی گسترش پیدا کرده است. در این موارد، پرتودرمانی به همراه شیمی‌درمانی و گاهی اوقات جراحی انجام می‌شود. یک‌ سوم آخر بیماران ممکن است تومورهای داشته باشند که در حال حاضر به دیگر اعضای بدن از طریق جریان خون انتقال پیداکرده باشد. آن‌ها معمولاً با شیمی‌درمانی و گاهی اوقات پرتودرمانی برای تسکین علائم درد، تحت درمان قرار می‌گیرند.

جراحی با حذف کامل لوبی که در آن تومور قرار گرفته است، درمان اصلی برای بیمارانی با سطح سرطان اولیه است که از سلامت عمومی خوبی برخوردارند. هدف جراحی این است که کل سلول‌های تومور را بردارند و درنتیجه فرد بیمار را درمان کنند. متأسفانه، سرطان ریه بیشتر در افرادی که سیگار می‌کشند و ۵۰ سال یا بیشتر سن دارند، رشد می‌کند که اغلب انواع دیگری از امراض ریه و بیماری‌های جدی دارند که خطر جراحی را افزایش می‌دهد. موقعیت و اندازه تومور ریه نشان می‌دهد که عمل چقدر باید گسترده باشد. توراکوتومی باز یا جراحی قفسه سینه از طریق فیلم‌برداری، با استفاده از برش‌های کوچک‌تر برای بیماران مذکور مناسب است.

لوبکتومی– حذف لوب کامل ریه- روشی پذیرفته‌شده برای از بین بردن سرطان ریه است، آن‌هم زمانی که ریه به‌خوبی کار می‌کند. خطر مرگ بین ۳ تا ۴ درصد است و در بیماران سالمند، این درصد بالاتر است. اگر عملکرد ریه مانع لوبکتومی شود، سرطان کوچکی به منطقه‌ای محدود، محدود می‌شود که می‌توان با برداشتن برخش کوچکی از بافت حاشیه ریه، آن را حذف کرد. به این کار برداشتن سولوبار میگویند همچنین ممکن است به آن برداشت ناقص یا ناکامل نیز بگوید. برداشت سولوبار باعث کم شدن عملکرد ریه می‌شود. کل ریه لازم باشد که از طریق ریه‌برداری حذف شود، میزان مرگ‌ومیر مورد انتظار، ۵ تا ۸ درصد می‌شود. بیماران سالمند درخطر بالاتری هستند.

پرتودرمانی یا رادیوتراپی، اشعه ایکس با انرژی بالا را که می‌تواند به‌ سرعت سلول‌های سرطانی در حال تکثیر را نابود سازد، تولید می‌کند. از پرتودرمانی استفاده‌های بسیاری زیادی در درمان سرطان ریه می‌شود.

  • به‌ عنوان درمان اصلی
  • قبل از جراحی برای کوچک کردن تومور
  • بعد از جراحی برای حذف هرگونه سلول‌های سرطانی که در منطقه درمان شده باقی‌مانده باشند
  • برای درمان سرطان ریه که به مغز یا دیگر اعضای بدن گسترش‌یافته باشد.

شیمی‌درمانی شامل داروهایی است که برای سلول‌های سرطانی مثل سم عمل می‌کنند. داروها معمولاً از طریق مستقیم به رگ یا از طریق کاتتری که در رگ بزرگ تزریق می‌شوند. شیمی‌درمانی همچنین ممکن است رشد تومور را کند سازد و علائم بیمارانی که نمی‌توانند جراحی شوند را کاهش دهند.

مطالب مرتبط
منبع
radiologyinfo
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن