پزشکیسلامت باش

سرطان ریه را بشناسید؛ از علائم اولیه تا درمان

سرطان ریه عامل مرگ بسیاری از افراد در سرتاسر جهان است. در آمریکا درصد بالایی از مرگ‌ و میرهای ناشی از سرطان به دلیل ابتلا به سرطان ریه است و متاسفانه تشخیص این بیماری در مراحل اولیه دشوار است.

دلایل سرطان ریه

علت دقیق ایجاد این سرطان هنوز در حال بررسی است؛ اما عواملی وجود دارند که برای این بیماری، عوامل خطر به شمار می‌آیند، ازجمله: سیگار کشیدن، آلودگی هوا و ژنتیک است. بزرگ‌ترین و مهم‌ترین عامل سرطان ریه در مردان و در زنان، کشیدن سیگار است. می‌توان گفت ۹۰ درصد مبتلایان، سیگاری بوده‌اند. کارینوژن‌ها (مواد شیمیایی مضر) موجود در دود سیگار عبارت‌اند از

 • سرب (سمی‌ترین فلز)
 • آرسنیک (یک ماده حشره‌کش)
 • کادمیوم (یک ترکیب موجود در باتری)
 • ایزوپرن (موجود در کائوچوی مصنوعی)
 • بنزن (یکی از افزودنی‌های بنزین)

دود سیگار، حاوی نیتروزآمین‌های ویژه تنباکو هستند که نقش ویژه‌ای در ایجاد سرطان دارند.

سرطان ریه و مژک‌های ریه

مژک‌ها، زائده‌های مو مانند بسیار ریزی هستند که در مجاری هوایی حضور داشته و با حرکات مداوم خود باعث بیرون راندن سموم، کارسینوژن‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌شوند. این مژک‌ها در اثر تماس با دود آسیب می‌بینند. با آسیب آن‌ها ریه نیز آسیب می‌بیند و سرطان ایجاد می‌شود.

علائم سرطان ریه

متأسفانه این سرطان علائم اولیه ندارد؛ اما علائمی که پس از شناسایی، تشخیص داده می‌شوند عبارت‌اند از:

 • سرفه (مزمن، حاد)
 • خستگی
 • کاهش وزن
 • تنگی نفس یا خس‌خس کردن سینه
 • سرفه خونی
 • درد قفسه سینه

این مطلب را نیز بخوانید: درد قفسه سینه را با درمان‌های خانگی از بین ببرید. (قسمت اول)

۴ روش تشخیص رایج برای سرطان ریه

۱٫تست فیزیکی

این تست شامل تشخیص علائم فیزیکی سرطان ازجمله خس خس کردن سینه، سرفه، تنگی نفس، درد و سایر علائم ممکن است. در این مرحله سابقه خانوادگی بیمار، سیگار کشیدن و تصویربرداری اشعه ایکس از قفسه سینه نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

۲٫تست یاخته‌شناسی خلط

این تست شامل بررسی میکروسکوپی مخاط یا خلط بیمار است.

۳٫سی‌تی‌اسکن

در این روش با استفاده از اشعه ایکس، تصاویری از اعضای داخلی بدن به‌صورت سه‌بعدی تهیه می‌شود و از طریق این تصاویر وجود تومورهای سرطانی تشخیص داده می‌شود. در صورت تشخیص علائمی مبنی بر وجود سرطان، پاتولوژیست با انجام بایوپسی به نوع و مرحله سرطان پی می‌برد.

۴٫بایوپسی

در این روش نمونه کوچکی از بافتی که مشکوک به سرطان است برداشته می‌شود. به‌ طور کلی بایوپسی ریه با تکنیک برونکوسکوپی یا از طریق جراحی انجام می‌شود.

انواع سرطان ریه

این سرطان به دو گروه کلی تقسیم می‌شود: سرطان با سلول‌های کوچک و سرطان با سلول‌های غیر کوچک سرطان ریه با سلول‌های غیر کوچک رایج‌ترین نوع سرطان است و به‌ آرامی به بافت‌ها و سایر اعضای بدن منتشر می‌شود. سرطان سلول‌های کوچک شامل ۱۰ درصد از این نوع سرطان است و به‌ سرعت در بدن گسترش می‌یابد.

درمان سرطان ریه در مراحل ابتدایی

در نوع سلول‌های غیر کوچک ممکن است یکی از بهترین درمان‌ها جراحی باشد. قسمتی از ریه که به سرطان مبتلا شده است برداشته می‌شود. اگرچه بعد از جراحی نیز ممکن است نیاز به شیمی‌درمانی و پرتودرمانی وجود داشته باشد.

درمان پیشرفته

در بسیاری از بیماران که سرطان پیشرفته دارند انجام شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و جراحی باید به‌صورت توأم و با تشخیص پزشک انجام گیرد. درمان‌های جدید ازجمله هدف‌گیری کردن باعث توقف رشد سلول‌های سرطانی می‌شود. در این روش‌ها رگ‌های خونی که منجر به رشد و گسترش سلول‌های سرطانی می‌شوند، مورد هدف قرار می‌گیرند. در درمان‌های دیگر تکثیر سلول‌های سرطانی با مداخله سیگنال‌های شیمیایی، مختل می‌شود. خطر ابتلا به سرطان برای افرادی که در مجاورت افراد سیگاری قرار دارند، ۲۰ الی ۳۰ درصد می‌باشد. اگرچه سیگار مهم‌ترین عامل بروز سرطان ریه است اما سایر ترکیبات و مواد شیمایی نیز جزء عوامل خطر به شمار می‌رود ازجمله اورانیوم، بنزن، آرسنیک و آزبست نیز در ایجاد سرطان دخیل‌اند.

سرطان ریه و آلودگی هوا

مطالعات زیادی اثبات کرده‌اند که آلاینده‌های هوا باعث ایجاد سرطان ریه می‌شود. محققان تخمین می‌زنند که ۵ درصد سرطان‌های ریه ناشی از آلودگی هوا است.

پیشگیری

ترک سیگار و قرار نگرفتن در مجاورت افراد سیگاری مهم‌ترین عامل پیشگیری است. اجتناب از سایر عوامل که مهم‌ترین آن آلودگی هوا است نیز مانع گسترش سرطان می‌شود. به‌ طور کلی می‌توان گفت گاهی سرطان‌ها تنها به دلیل عوامل خطر شناخته‌ شده ایجاد نمی‌شوند، مثلا گاهی بدون اینکه بدانیم از آب آشامیدنی استفاده می‌کنیم که مقادیر زیادی آرسنیک دارد و خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. اصلاح سبک زندگی عوامل خطر ناشناخته را نیز کاهش می‌دهد.

مطالب مرتبط
منبع
medicinenet
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن