پزشکیسلامت باش

تشخیص سرطان ریه

افراد مستعد ابتلا به سرطان ریه باید به‌ صورت سالانه غربالگری سرطان ریه را با استفاده از سی‌تی‌اسکن با دوز کم، انجام دهند. غربالگری سرطان ریه به‌ طور کلی به افراد ۵۵ ساله یا بیشتری که سال‌هاست سیگار می‌کشند و کاملاً سالم به نظر می‌رسند، توصیه می‌شود.

درباره عوامل خطر سرطان ریه‌تان با پزشکتان صحبت کنید. باهم می‌توانید تصمیم بگیرید که غربالگری لازم است یا نه.

آزمایش‌های تشخیص سرطان ریه

اگر دلیلی وجود دارد که فکر کنید، سرطان ریه دارید، پزشکتان می‌تواند چندین آزمایش برای تشخیص سلول‌های سرطانی احتمالی در بدنتان توصیه کند. آزمایش‌های عبارت‌اند از:

  • تصویربرداری. تصویر اشعه ایکسی از ریه‌تان می‌تواند توده یا گره غیر طبیعی را نشان دهد. سی‌تی‌اسکن می‌تواند ضایعات کوچک ریه‌تان را که ممکن است در اشعه ایکس شناسایی نشوند، نشان دهد.
  • یاخته‌شناسی خلط: اگر سرفه خلط دار می‌کنید، نگاه کردن به خلط زیر میکروسکوپ می‌تواند گاهی اوقات حضور سلول‌های سرطان ریه را آشکار کند.
  • نمونه بافتی (بیوپسی): نمونه‌ای از سلول‌های غیر طبیعی را که در طول پروسه‌ای بردارند، بیوپسی میگویند.

پزشک شما بیوپسی را می‌تواند به چندین روش انجام دهد، از جمله برونکوسکپی که در آن پزشکتان مناطق غیر طبیعی ریه‌تان را با استفاده از لوله‌ای روشن که از گلویتان به ریه می‌رسد، معاینه می‌کند؛ آندوسکوپی میان سینه‌ای که در آن برشی در زیر گردنتان زده می‌شود و با ابزار جراحی از پشت سینه‌تان، نمونه‌های بافتی را از گره‌های لنفاوی برمی‌دارد؛ بیوپسی سوزنی که در آن پزشکتان از اشعه ایکس یا تصاویر سی‌تی‌اسکن برای هدایت سوزنی در دیواره قفسه سینه به سمت بافت ریه‌تان برای جمع‌آوری سلول‌های مشکوک استفاده می‌کند.

نمونه بیوپسی را همچنین می‌توان از گره‌های لنفاوی یا دیگر مناطقی که در آن سرطان گسترش پیدا کرده است، از جمله کبد برداشت. تجزیه‌ و تحلیل دقیق سلول‌های سرطانی در آزمایشگاه مشخص می‌کند که چه نوع سرطان ریه‌ای دارید. نتایج آزمایش‌ها پیچیده می‌تواند درباره ویژگی‌های خاص سلول‌هایتان به پزشکتان بگوید و او می‌تواند به شما راه‌های درمان مناسب وضعیتتان را پیشنهاد کند.

آزمایش‌های تعیین میزان وسعت سرطان

به‌محض اینکه سرطان ریه شما تشخیص داده شد، پزشکتان سعی می‌کند میزان وسعت (سطح) سرطانتان را تعیین کند. سطح سرطان شما به شما و پزشکتان کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید کدام روش درمانی برایتان مناسب‌تر است.

آزمایش‌های تعیین سطح شامل پروسه‌های تصویربرداری می‌شود که به پزشکتان اجازه می‌دهد تا به دنبال شواهدی بگردد تا ببیند آیا سرطانتان فراتر از ریه‌تان گسترش‌ یافته است یا نه. این آزمایش‌ها شامل سی‌تی‌اسکن، ام آر آی، برش‌نگاری با گسیل پوزیترون (PET) و اسکن استخوان می‌شود. همه آزمایش‌ها برای همه افراد مناسب نیستند، پس با پزشکتان درباره اینکه کدام پروسه برایتان مناسب‌تر است صحبت کنید.

سطوح سرطان ریه با علامت‌های رومی از گستره ۰ تا IV نشان داده می‌شود که پایین‌ترین سطوح نشان‌ دهنده سرطانی است که محدود به ریه است. سطح IV، به این معناست که سرطان پیشرفته است و به دیگر اعضای بدن گسترش‌ یافته است. شما و پزشکتان برنامه درمانی را بر اساس عواملی همچون، سلامت کلی بدنتان، نوع و سطح سرطان و ترجیح شما انتخاب می‌کنید.

در برخی موارد، ممکن است تصمیم بگیرید که تحت درمان قرار نگیرید. برای مثال، ممکن است حس کنید که عوارض جانبی درمان بیشتر از منافع آن است. وقتی در این شرایط قرار گرفتید، پزشکتان احتمالاً مراقبتی آسان را تنها برای درمان نشانه‌های سرطان همچون درد یا تنگی نفس، توصیه می‌کند. در طول جراحی برای درمان، جراح سعی می‌کند سرطان ریه و حاشیه بافت سالم را بردارد. پروسه برداشتن سرطان ریه عبارت‌اند از:

  • برداشتن گوه‌ای شکل برای برداشتن بخش کوچکی از ریه که شامل تومور و حاشیه بافت سالم می‌شود.
  • برداشتن ناکامل برای برداشتن بخش بزرگی از ریه اما نه یک لوب کامل
  • لوبکتومی برای برداشتن یک لوب کامل از ریه
  • پنومونکتومی برای برداشتن همه ریه
مطالب مرتبط
منبع
mayoclinic
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن