پزشکیسلامت باش

کاهش سطح قند خون با چند روش طبیعی و آسان

کاهش سطح قند خون برای کسانی که قند خون بالایی دارند بسیار اهمیت دارد. قند خون بالا زمانی ایجاد می‌شود که بدن نمی‌تواند قند را به‌ طور مؤثر از خون به سلول‌ها انتقال دهد. این مسئله می‌تواند منجر به دیابت شود و کنترل کردن آن ضروری است. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲ در آمریکا نشان داد که ۱۲ تا ۱۴ درصد بزرگسالان دیابت نوع ۲ دارند و ۳۷ تا ۳۸ درصدشان در شرایط پیش دیابت هستند. در این مقاله با معرفی ۱۲ روش آسان و طبیعی به شما در کاهش سطح قند خون کمک می‌کنیم.


پادکست این مطلب را اینجا گوش کنید


۱-ورزش منظم برای کاهش سطح قند خون

ورزش کردن به‌ طور منظم به شما کمک می‌کند تا وزنتان کاهش یابد و حساسیت به انسولین افزایش یابد. همچنین ورزش باعث می‌شود که ماهیچه‌ها از قند موجود در خون برای تأمین انرژی و حرکت استفاده کنند. انواع مناسب ورزش برای این هدف عبارت‌اند از: وزنه‌ برداری، پیاده‌ روی سریع، دویدن، دوچرخه‌ سواری، کوهنوردی و شنا

۲-کنترل میزان کربوهیدرات

بدن شما کربوهیدرات را  به‌ گلوکز تبدیل می‌کند و سپس، انسولین قندها را به سلول‌ها می‌برد اگر کربوهیدرات زیادی مصرف کنید یا مشکلی در ارتباط با عملکرد انسولین داشته باشید قند خونتان بالا می‌رود. با اصلاح رژیم غذایی باید سعی کنید میزان کربوهیدرات موجود در غذاهایتان را کنترل کنید.

۳-مصرف فیبر بیشتر

فیبر هضم کربوهیدرات‌ها و جذب قند را کاهش می‌دهد. نوع فیبری که می‌خورید بسیار مهم است، دو نوع فیبر وجود دارد: محلول و غیر محلول. فیبر محلول به‌ طور خاص سطح قند خون را کاهش می‌دهد. همچنین رژیم غذایی سرشار از فیبر به کنترل دیابت نوع ۱ کمک می‌کند، غذاهایی که فیبر زیادی دارند عبارت‌اند از: سبزی‌ها، میوه‌ها، حبوبات و غلات کامل.

۴-نوشیدن آب

نوشیدن آب کافی علاوه بر اینکه سطح قند خون شما در سطح سلامت نگه می‌دارد، باعث می‌شود کلیه‌ها قند اضافی را از طریق ادرار دفع کنند.

۵-شاخص گلیسمی پایین‌ غذاها

شاخص گلیسمی به‌ منظور ارزیابی پاسخ قند خون بدن به غذاهای حاوی کربوهیدرات تعیین شد. غذاهایی که شاخص گلیسمی کمتری دارند، در بلند مدت قند خون را در دیابت نوع ۱ و ۲ کاهش می‌دهند.

۶-کنترل سطح استرس

استرس روی سطح قند خون تأثیر می‌گذارد. هورمون‌هایی مثل گلوکاگون و کورتیزول در حین استرس ترشح می‌شوند که افزایش‌ دهنده قند خون هستند. مطالعات نشان می‌دهند ریلکسیشن و مدیتیشن باعث کاهش سطح قند خون می‌شود.

۷-به‌اندازه کافی بخوابید

عادات بد خواب هم روی سطح خون اثر می‌گذارد هم روی حساسیت به انسولین. همچنین منجر به افزایش اشتها و زیاد شدن وزن می‌شود. نخوابیدن ترشح هورمون رشد را کاهش می‌دهد و سطح کورتیزول را بالا می‌برد که هر دوی این‌ها در کنترل قند خون نقش مهمی دارند. توجه داشته باشید که کیفیت خواب مهم‌تر از کمیت آن است.

۸-غذاهای غنی از کروم و منیزیم

کروم در متابولیسم کربوهیدرات و چربی نقش دارد. این عنصر به کنترل قند خون کمک کرده و کمبود آن منجر به حالت عدم تحمل کربوهیدرات می‌شود. غذاهای غنی از کروم عبارت انداز: زرده تخم‌مرغ، غلات کامل، قهوه، مغزها، لوبیا سبز، بروکلی و گوشت.

منیزیم نیز در کاهش دادن قند خون بسیار مؤثر است. این ماده در سبزیجات با برگ تیره، غلات کامل، ماهی، شکلات تلخ، موز، آووکادو و لوبیا وجود دارد.

۹-سرکه سیب

مطالعات نشان داده‌اند که سرکه سیب در پاسخ بدن به قند و بهبود حساسیت به انسولین، اثر مثبتی دارد. سرکه را یا باید به سس سالاد اضافه کنید یا آن را با آب مخلوط کنید.

۱۰-دارچین

دارچین خواص بسیار زیادی دارد، از جمله اینکه مقاومت انسولین را در سطح سلولی کاهش می‌دهد. این ماده شکستن کربوهیدرات‌ها را کندتر کرده و افزایش قند خون بعد از غذا را تعدیل می‌کند. در واقع دارچین مثل انسولین عمل می‌کند. مقدار مؤثر آن روزانه ۱ تا ۶ گرم است.

۱۱-بربرین

بربرین ترکیبی از چند گیاه چینی است که هزاران سال است برای درمان دیابت استفاده می‌شود. این ماده هم قند خون را کاهش می‌دهد هم باعث می‌شود کربوهیدرات‌ها به انرژی تبدیل شود. بربرین به‌ عنوان قوی‌ترین مکمل جهان شناخته‌ شده است.

۱۲-زغال‌اخته

زغال‌اخته سرشار از فیبر محلول است. این ماده علاوه بر اینکه قند ناشتا را کاهش می‌دهد، تحمل گلوکز را بهبود می‌بخشد.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن