خانه و خانواده

ریزش ابرو و دلایل آن

در این مطلب در ارتباط با ۶ دلیل رایج برای ریزش ابرو مروری خواهیم داشت و اینکه اگر فکر می‌کنید یکی از دلایل زیر موجب نازک شدن موی ابروانتان شده است، به پزشک مراجعه کنید.

۱٫ بیش‌ازحد زیر ابرو برداشتن

بند انداختن یک روش ایمن برای آرایش کردن ابروهای شماست و نتایج آن نسبت به تراشیدن ماندگارتر است. اما این کار را زیاد تکرار نکنید. بیش‌ازحد زیر ابرو برداشتن ابروها رایج‌ترین دلیل ریزش موی ابروهای شماست.

پیش از اینکه بند انداختن موی ابروهایتان را آغاز کنید، این مسئله را در نظر بگیرید: حدود شش هفته طول می‌کشد که موهای ابرو مجدداً رشد کنند – اگر یک اشتباه انجام دهید، باید هفته‌ها با نتایج آن درگیر باشید.

خطرات احتمالی بیش‌ازحد زیر ابرو برداشتن ابروهایتان:

 • موهای درون روئیده (زمانی رخ می‌دهد که موی ابرویتان در حین بند انداختن زیر پوستتان کنده شود. در چنین مواردی، پوست روی حفره‌های مو که به ایجاد برآمدگی‌های قرمزرنگ مینجامد، رشد می‌کند.)
 • عفونت (بند انداختن موها حفره‌هایی را باز گذاشته و آن‌ها را مستعد عفونت‌های باکتریایی می‌کند. بنداندازهای خود را پیش از زیر ابرو برداشتن برای جلوگیری از انتقال باکتری از بنداندازها به پوستتان با الکل تمیز کنید.)
 • آسیب فولیکولی (زیر ابرو برداشتن می‌تواند به فولیکول زیر مویتان آسیب بزند. آن‌ها مسئول رشد مویتان هستند، بنابراین آسیب‌رسانی به آن‌ها به معنای از دست رفتن ابرو به‌طور دائم است)

این مطلب را نیز بخوانید: نکات ساده در مورد آرایش ابرو و آرایش چشم (قسمت اول)

۲٫ کمبود تغذیه مناسب

به‌طورکلی، کمبود مواد غذایی می‌تواند تأثیری منفی بر موی روی پوست سرتان گذاشته و به داشتن ابروهای تنک بینجامد. در کنار داشتن یک رژیم غذایی متعادل، شما نیاز دارید تا از راهکارهای زیر برای داشتن یک موی قوی استفاده کنید:

 • آهن و روی به رشد فولیکول‌های مو کمک می‌کنند.
 • ویتامین دی ممکن است به فعال کردن رشد مویتان کمک کند.
 • پروتئین برای رشد و ترمیم سلول‌های مو مورد نیاز است.
 • اسیدهای چرب امگا ۳ موی آسیب‌دیده را آب‌دار می‌کنند (موجود در ماهی‌های چرب مانند سالمون).
 • بیوتین می‌تواند به تقویت و آماده‌سازی مو کمک کند (همان ویتامین ب۷ که در تخم‌مرغ‌ها یافت می‌شود).
 • ویتامین ب۱۲ (نقص آن به داشتن ساقه‌های موی ضعیف یا شکننده مینجامد)

۳٫ بالا رفتن سن

همان‌طور که سن شما بالا می‌رود، موی شما نازک‌تر و خشک‌تر شده و ریزش مو بیشتر می‌شود. که این بر ابروهای شما نیز تأثیر می‌گذارد. برای جلوگیری از اینکه ابروهای شما نشانه‌های بالا رفتن سن را نشان دهند، توصیه زیر را در نظر بگیرید:

 • به ابروهای خود گرمای زیادی وارد نکنید.
 • آرایش زیادی روی ابروی خود انجام ندهید.
 • استرس نداشته باشید.
 • مطمئن شوید که صورتتان به اندازه کافی آب‌دار باشد.

۴٫ کم‌کاری غده تیروئید و ریزش ابرو

دلیل دیگری که شما ابروهای نازک دارید می‌تواند به علت کم‌کاری تیروئید باشد. غدد تیروئید نرخ استفاده از منابع انرژی و ترکیب پروتئین را با تولید هورمون‌های تیروئیدی کنترل می‌کنند. اگر این‌ها به اندازه کافی هورمون تولید نکنند، ممکن است احساس خستگی، سرما، افزایش وزن یا ریزش مو داشته باشید. شایع‌ترین دلیل کم‌کاری غده تیروئید کمبود ید است.

۵٫ اگزما

اگزما یک وضعیت درمانی است که می‌تواند به داشتن ابروهایی نازک بینجامد. این یک تورم پوستی است که به خارش، قرمزی و متورم شدن پوست منجر می‌شود. این وضعیت بر حدود ۲۰ درصد از افراد در زندگی‌هایشان تأثیرگذار بوده و در سنین پایین‌تر شایع است.

۶٫ طاسی منطقه‌ای

این را تحت عنوان کچلی ناحیه‌ای می‌شناسند. این یک بیماری خودایمنی است که در آن مو از برخی یا در تمام بدن ریزش می‌کند. این مورد اغلب در پوست سرتان با داشتن یک بخش کچلی قابل‌توجه همراه است. این مشکل تنها بر یک ۰٫۱ درصد از جمعیت تأثیرگذار است و به‌احتمال‌زیاد علت ریزش ابروی شما نباشد.

مطالب مرتبط
منبع
smarthealthadvice
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن