سلامت باش

کبد در معرض خطر، این روغن متداول ممکن است به کبد شما آسیب برساند (قسمت اول)

کبد یکی از حیاطی ترین قسمتهای بدن است که باید به شدت از آن مراقبت شود. یکی از روزش های محافظ از کبد داشتن رژیم غذایی مناسب است

روغن ماهی

روغن ماهی که از بافت چربی ماهی حاصل می‌شود، راهی عالی برای دریافت اسیدهای چرب امگا ۳ در رژیم غذایی شما است. نشان داده‌شده است که می‌تواند مکمل کمک به ADHD، بیماری آلزایمر، بیماری قلبی عروقی، کاهش وزن و… باشد. روغن ماهی ممکن است بیش‌ازحد چیز خوبی باشد.اما  درواقع روغن ماهی ممکن است خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را افزایش دهد.

مصرف طولانی‌مدت روغن آفتابگردان یا روغن ماهی می‌تواند منجر به است اتو هپاتیت غیرالکلی یا NASH شود. این وضعیت شکل جدی‌تری از بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) است که ۸۰ تا ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. التهاب کبدی و زخم کبدی مشخصه NASH است، و شبیه آسیب‌های کبدی ناشی از سوء مصرف الکل است.

تأثیراتی که مصرف روغن بعداً در کبد و زندگی ما می‌گذارد

مطالعه جدیدی که توسط روزه آویز کیو لیز، استاد فیزیولوژی دانشگاه گران ادا به رهبری خودش، انجام شد به بررسی تأثیراتی که مصرف روغن بعداً در زندگی می‌گذارد، گروه تحقیقاتی اثر روغن‌های مختلف رژیم غذایی شامل روغن ماهی، روغن آفتابگردان و روغن‌زیتون را در رگ‌های موش مورد بررسی قرارداد.

لویی و گروه او به دنبال زخم‌های کبدی، استرس اکسیداتیو، اثرات بر بیان ژن و طول تلومرها بودند که می‌توانست دانشمندان را در مورد توانایی بدن برای تولید سلول‌ها در ریه‌های موش، آگاه سازد. استرس اکسیداتیو به عدم توانایی بدن برای تعادل رادیکال‌های آزاد که سبب آسیب سلول‌ها می‌شود اشاره می‌کند. تلومرها در انتهای هر رشته DNA قرار دارند و به محافظت از کروموزوم درون سلول‌ها کمک می‌کنند. کاهش طول تلومر با پیری سلولی مرتبط است، اما اگر تلومرهای شما بیش‌ازحد طول بکشد، خطر ابتلا به سرطان افزایش می‌یابد.

مطالب مرتبط
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن