پیشرفت شخصیپیشرفت کن

کار و زندگی ؛ نکاتی برای زندگی شاد و موفقیت‌ آمیز (قسمت دوم)

در ادامه مطلب قبلی، به بیان نکات و راهبردهایی جهت برقراری تعادل بین کار و زندگی شخصی جهت داشتن آینده بهتر و موفق‌تر، می‌پردازیم تا شما بتوانید با به کار بستن این موارد از همین امروز، طعم موفقیت و شادکامی را کنار هم بیش از پیش در زندگی خود احساس کنید.

روزی یک ساعت صرف فکر کردن و استراحت کنید

چیزهایی که واقعاً حاضریم برای‌شان وقت بگذاریم، کارهایی بسیار ارزشمند هستند. من معمولاً این جمله را از دیگران می‌شنوم که: «من معمولاً وقت ندارم». بهتر نیست که ذهنیت خود را تغییر داده و روزی یک ساعت را صرفاً به خودمان اختصاص دهیم؟ یک ساعت کار کردن روی خودمان. یک ساعت برای مطالعه. یک ساعت برای یادگیری یک مهارت جدید.

حقیقت این است که همگی ما اگر کاری برایمان اهمیت داشته باشد، برای آن وقت پیدا می‌کنیم. ‌یک ساعت زمان بیان شده در روز، می‌تواند به ما کمک کند تا خلاقیت‌مان بیش‌تر شده و انرژی و تمرکزمان افزایش پیدا کند. همچنین، از این طریق توانمندی‌هایتان افزایش پیدا میکند.

هر روز، یک فعالیت مشخص که دوست دارید را انجام دهید

همان‌طور که ما در گرداب روزمرگی افتاده‌ایم، تنها کاری که می‌توانیم در این شرایط انجام دهیم تن دادن به این وضعیت اسف‌بار است. اغلب ما از چیزهایی که واقعاً موجب خوشحالی و سرزندگی مان می‌شود، غافل هستیم. یکی از بهترین راه‌های متعادل‌سازی کار و زندگی ، بازانجام و توصیه اجرای فعالیت‌هایی است که موجبات لذت و شادی بیشترتان را فراهم می‌سازد.

اگر شما هیچ کاری برای انجام ندارید، من به شما پیشنهاد می‌کنم تا چیزی را پیدا کنید که به شما انگیزه و احساس خوبی ببخشد. چنین فعالیتی می‌تواند مطالعه کردن، قدم زدن، فکر کردن و آموختن راه‌کار استفاده از ابزارآلات یا زبانی مشخص باشد یا حتی آشپزی یا باغبانی بهتر شدن، باشد. مادامی‌که از تجربه انجام چنین کاری لذت ببرید، اهمیتی ندارد که آن فعالیت چه باشد. هر روز، وقتی را صرف انجام چنین فعالیت‌هایی کنید. به مدت ۳۰ روز آن‌را انجام دهید و تا به یک عادت برای‌تان بدل ‌شود. علاوه بر این، این مسئله به شما کمک می‌کند تا با چیزی که واقعاً برای‌تان اهمیت دارد، مجدداً ارتباط برقرار کنید.

زمان بیشتری را به خانواده خود اختصاص دهید

این مورد برای من اهمیت بسیاری دارد و یکی از دلایلی است که من کسب‌وکار مربی‌گری را در درجه اول انتخاب کرده‌ام.  من دو کودک نوجوان دارم و می‌خواهم بیشتر آن‌ها را ببینم و وقت بیشتری را با خانواده‌ام بگذرانم. من گاهی اوقات خودم آن‌ها را به مدرسه می‌برم و سر میز شام و موقع خواب وقتم را با آن‌ها می‌گذرانم. احساس آزادی از انجام چنین فعالیت ضروری به من انگیزه لازم را می‌دهد تا به دیگر کارآفرینان کمک کنم که کسب‌وکارشان را راه‌اندازی کنند.

اگر شما بتوانید برای گذران وقت بیشتر با افرادی که بیشتر برای‌تان اهمیت دارند، وقت بگذارید، تفاوتی بزرگ را مشاهده خواهید کرد.

تعیین اهداف بلندمدت برای کار و زندگی

افراد موفق همیشه توسط چشم‌اندازی از سوی آینده هدایت می‌شوند. برای حرکت در مسیر رسیدن به اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت و دستیابی به رؤیاهای بزرگ به‌وضوح آن‌ها را مشخص کنید. تعیین اهداف بلندمدت ویژه و اندازه‌پذیر به شما بهترین شانس متعادل‌سازی چگونگی کار و زندگی را فراهم می‌کند. آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا در مسیر رو به جلویی که برای خود مشخص کرده اید پیش رفته و روزانه پیشرفت‌های قابل‌توجهی داشته باشید.

تمرکز بر نتایج، نه زمان صرف شده

به‌جای فکر کردن به سخت کار کردن، تمرکز خود را روی زمان و انرژی جهت دستیابی به نتایج بهتر بگذارید. با ساده‌سازی حوزه‌های تمرکزی‌تان، وقت بیشتری برای داشتن یک کار و زندگی لذت‌بخش‌تر و متعادل‌تر خواهید داشت. در دام انجام فعالیت‌های بی‌شماری که انرژی شما را می‌گیرند و شما را از ایجاد عزم حرکت و پیشرفت در مسیر کسب‌وکارتان بازمی‌دارد، نیفتید. شما فرصت گیر افتادن در مسیرهای متعدد بازدارنده را ندارید. این موجب می‌شود تا شما در پایان روز بدون انرژی، بی‌حوصله و ناراحت باشید.

به خاطر داشته باشید، انجام کارهای بیشتر، وقتی کار درست و مناسبی انجام‌نشده باشد، هیچ معنایی ندارد. با تمرکز بر تعداد کمی از پروژه‌ها و تحویل تأثیرگذاری بیشینه، شما احساس بهتری نسبت به موفقیت، اعتماد و انگیزه خواهید داشت. علاوه بر این، شما ممکن است زمان بیشتری را صرف کار نکردن و گذران زمان با افرادی که برای‌تان اهمیت دارد، داشته باشید.

متعهد شدن به آینده‌ای برتر

شما توان و کنترل تصمیم‌گیری برای آینده بهتر و موفق‌تری که برای خودتان می‌خواهید را در همین لحظه در اختیار دارید. اینکه شما می‌خواهید تا چه حد آینده را ببینید، به خودتان بستگی دارد. می‌تواند چشم‌انداز ۳ ساله، ۵ ساله، ۱۰ ساله یا ۲۵ ساله باشد. این آینده جهت خلق و ساختن متعلق به شماست و تنها از سرمایه‌گذاری زمانی کنونی برای فکر کردن درباره جایگاهی که در آن قرار دارید و جایی که می‌خواهید به سمتش بروید، نشأت می‌گیرد.

این روش را امتحان کنید: به «خود آینده‌تان» نگاه کنید و بدانید دقیقاً به کجا می‌خواهید بروید، چه کسی می‌خواهید بشوید و زندگیتان قرار است چگونه باشد. سپس به حال حاضر بازگردید و یک برنامه عملی درباره کاری که مشتاق انجام آن هستید بچینید و به سمت این آینده پیش روید. شما احساس پر انرژی بودن، حس مشارکت داشتن، با انگیزه بودن، خلاقیت و تاثیرگذاری بیشتری را احساس می‌کنید، چون چشم‌انداز واضح و شفافی در اختیار دارید و گام‌هایی هم نیاز است تا برای رفتن به آنجا بردارید.

متفاوت فکر کرده و زندگی کنید

برخی از این راهبردها و نکات به شما اجازه می‌دهند تا سریعاً به شکلی متفاوت فکر کرده و کار کنید و کلیدی برای موفقیت بلندمدت شما خواهند بود. خلق تعادل به شیوه‌ فکری شما و ضرورت آن برای سلامتی و آسایش ذهنی در بلندمدت، بستگی دارد. تمایل به خلق تعادل از درون‌تان نشأت می‌گیرد. به‌طور امیدوارانه این راهبردها و نکات شما را در مسیر درست قرار می‌دهند.

مطالب مرتبط
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن