پیشرفت شخصیپیشرفت کن

تعادل بین کار و زندگی را باید برای داشتن احساس خوشبختی برقرار کنید (قسمت اول)

دستیابی به تعادل بین کار و زندگی می‌تواند بسیار دشوار باشد. روز به‌ روز افراد زیادی این مسئله را گزارش می‌کنند که مدیریت زندگی‌های شخصی و حرفه‌ای‌شان بسیار سخت و طاقت‌فرسا شده است.ساعات کاری طولانی، فشار زیاد روی انجام سریع کارها، فشار بیشتر جهت موفقیت و تخصیص زمان شخصی کم. چنین ترکیبی استرس بیشتری ایجاد می‌کند و تعداد بسیار زیادی از کشمکش‌های روزانه را با خود به همراه دارد. اما بیشتر و سخت‌تر کار کردن به معنای دستیابی به چیزهای بیشتر نیست، بخصوص زمانی که شما زمان کافی جهت وقت صرف کردن با افرادی که برای‌تان اهمیت دارند، نداشته باشید.

زیگ زیگلار می‌گوید: «من باور دارم که موفق بودن به معنای داشتن تعادل در بین داستان‌های موفق در بطن حوزه‌های مختلف زندگی شماست. شما نمی‌توانید به‌طور حقیقی موفقیت را در محیط کار و زندگی خود داشته باشید، در صورتی‌ که زندگی در خانه شما وضعیت آشفته‌ای داشته باشد». خصوصیتی که به‌ عنوان یک شخص در شما وجود دارد، روابطی که دارید، زمانی که صرف انجام کارهایتان می‌کنید و تصمیمات مهمی که می‌گیرید به طول کامل در حوزه اختیار شخص خودتان قرار دارد.

نکاتی برای متعادل‌سازی کار و زندگی

۱٫ روزهای بیشتری جهت جوان‌سازی مجدد روح و روان خود داشته باشید: یکی از بهترین راهکارهای موجود جهت خلق محیطی برای آینده‌ای با بهره‌وری و خلاقیت بالا، رهایی یافتن از روزمرگی و حذف کامل ذهنیت‌های خود از فعالیت‌های کاری است. با وقت گذاشتن برای خود، نسبت به چیزی که برای‌تان اهمیت بسیاری دارد، چه الآن و چه در آینده، روحیه‌ای شاداب، پرانرژی و باانگیزه خواهید داشت. با انجام این کار، در حال سرمایه‌گذاری روی خود هستید که به‌طور طبیعی به معنای خلق تعادل بیشتر است. اگر بتوانید تعداد چنین روزهایی را در ماه زیاد کنید، نتایجی آنی و زودبازده آن‌را در تمام سطوح کار و زندگی خود مشاهده خواهید کرد. پس سریعاً روی تقویم، چند روز را بدین منظور اختصاص دهید.

۲٫ ترس نداشته باشید: بسیاری از افراد، کارآفرین‌ها، صاحبین کسب‌وکار، رهبران یا مدیران ممکن است نگران کار نکردن خود باشند یا اگر روزی کار نکنند، ممکن است چیز مهمی را از دست بدهند. ممکن است کسب‌وکارشان شکست بخورد یا پیشرفت و ارتقای لازم را به دست نیاورند. چنین حسی بدین صورت است که: ممکن است هر لحظه اتفاق بدی بیفتد، اگر زمان کافی صرف آن نشود. اما، اگر همان زمانی که شما اختصاص می‌دهید کافی باشد چطور، شما کاری معنادار انجام داده‌اید و برایش وقت کافی گذاشته‌اید.

مادامی‌که شما باور و اطمینان خاطر داشته باشید، می‌توانید ترس را کنار بگذارید. شما احساس خوشحالی و بهره‌وری سرشاری دارید و میدانید که کاری که انجام داده‌اید، به‌اندازه کافی خوب بوده است.

۳٫ روز خود را اولویت‌بندی کنید: اگر یک گام به عقب بازگردید و به فهرست کارهای در حال انجام خود نگاه کنید، چه مواردی انجامشان ضرورت دارد؟ چه‌کارهایی می‌بایست حتماً در آن روز انجام شود؟ همه این کارها با درک روشنی از آینده‌ای که پیش روی خود متصور شده‌اید، آغاز می‌شود. آیا شما در حال برنامه‌ریزی برای آینده هستید؟ سه سال؟ ده سال؟

مادامی‌که متوجه آن شدید، می‌توانید به عقب برگشته و برنامه‌ها و اهداف بلندمدتی را خلق کنید که در دستیابی شما به اهداف کوتاه‌مدت بزرگ‌تر، مفید عمل خواهند کرد. شما ممکن است اهداف بلندمدت ۹۰ روزه برای خود داشته باشید، چیزهایی که واقعاً خواهان دستیابی به آن هستید. به کمک این برنامه شما اولویت‌های خود را درک کرده و می‌دانید باید به چه صورت تمرکز داشته باشید. به صورت روزانه ۱۰ مورد کار برای انجام در نظر نگیرید. جهت دستیابی به ۳ یا ۵ چیز به‌ صورت روزانه تمرکز داشته باشید. آن‌ها را به دست آورید تا انگیزه شما بسیار زیاد شود. اگر تعداد آن‌ها زیاد باشد، نمی‌توانید آن‌ها را کامل کنید و سطح انرژی‌تان پایین می‌آید.

۴٫ یاد بگیرید که نه بگویید: اینکه تصمیم بگیرید  می‌خواهید چه‌کاری انجام دهید، اهمیت بسیار زیادی دارد، شما می‌خواهید با چه کسانی روابط ایجاد کنید و در کجا می‌خواهید وقت خود را صرف کنید. ما درخواست‌های بسیاری داریم که سازنده آینده ما هستند و فرصت‌های بسیاری نیز برای انجام چیزهای متفاوتی وجود دارد که به بله گفتن ختم می‌شود تا چیزهای که واقعاً خواهان انجامش نیستیم، اما احساس می‌کنیم که باید انجامش دهیم.

برای خود احترام قائل شوید، اعتمادبه‌نفس و شجاعت داشته باشد تا بر اساس قواعد خود زندگی کنید و تنها زمانی بله بگویید که انجام آن کارها برای‌تان واقعاً اهمیت داشته باشد. برای هر چیز دیگر، شروع کنید به نه گفتن. زمانی که فهمیدید که چه کسی و چه چیزی اهمیت بسیاری دارد، شما نسبت به چیز و کسی که اهمیت دارد، شفافیت ذهنی پیدا خواهید کرد. زمان شما ارزشمند است. زمانی که شروع به نه گفتن کنید، بیشتر متمرکز ‌شوید و کاملاً نسبتاً به چیزهایی که به آن بله گفته‌اید، آمادگی پیدا خواهید کرد.

کار و زندگی

۵٫ بیشتر خوش بگذرانید: اگر به هفته گذشته خود نگاه کنید، شما چقدر وقت صرف اوقات فراغتتان کردید؟ اگر زمان زیادی نبوده است، زمان این رسیده تا خیلی چیزها را تغییر دهید. به چیزهایی فکر کنید که موجب هیجان شما می‌شوند، به افرادی فکر کنید که علاقه دارید با آن‌ها وقت بگذرانید. وارد چیزهای جدید و روابط جدید شوید. خطرپذیر باشید و چیزهای جدیدی را امتحان کنید و مهارت جدیدی یاد بگیرید. اگر می‌خواهید از منطقه راحتی خود خارج شوید و خوش بگذرانید، پس این کار را انجام دهید. بااین‌حال، شما خواهان تغییر کار و زندگی خود هستید، بیشتر لذت بردن موجب می‌شود تا شما پرانرژی و باانگیزه بمانید.

۶٫ به‌صورت روزانه یادداشت‌برداری کنید: یکی از بزرگ‌ترین چیزهایی که به من در رشد فردی و دستیابی به هدف بلندمدتم کمک کرده است، استفاده از دفترچه یادداشت روزانه‌ام بوده است.

این همان‌جایی است که رؤیاهای من متعلق به آن است. این خانه افکار خلاقانه و ابزارهای تفکر من است. این مکانی است که به سمت آن می‌بایست فرار کنیم و همچنین مکانی است که افکار و یادداشت‌هایی در آن بنویسیم درباره اینکه هم‌اکنون کجا قرار داریم و ایستاده‌ایم – تفکر من، ذهنیت من و سیستم اعتقادی من. عادت نوشتن در دفترچه یادداشت روزانه به من احساس برداشتن یک گام کوچک را می‌دهد. این به یک روال عادی بدل شده که بر بخش‌های دیگر زندگی من تأثیرگذار بوده است.

بنابراین، شروع کنید به یادداشت‌برداری روزانه. هر روز بنویسید، حتی اگر لازم باشد که صرفاً ۵ دقیقه برای آن‌وقت صرف کنید و ببینید که تصورات‌تان شما را به کجا می‌برد.
مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن